Træne underhals væk uden brug af indspændingstøjler {{forumTopicSubject}}
Jeg håber, jeg måske kan få lidt gode råd i denne gruppe vedrørende en problemstilling, jeg står med... og vil gerne starte med at understrege, at det altså ER arbejde fra jorden, vi taler om, da min ponybasse endnu ikke er gammel nok til at blive tilredet (Fell ponyer er sent udviklede, så han bliver først tilredet, når han er cirka 5 år gammel)...
Men altså... here's the deal:
Min pony, Jack, har lidt underhals, som jeg gerne vil have trænet væk, samtidig med at jeg gerne vil have styrket hans nakke lidt. Hver gang, jeg har spurgt efter råd vedrørende dette, har jeg fået svaret: Indspændingstøjler!
Det er imidlertid ikke en metode, jeg umiddelbart er særlig begejstret for, da den i min optik hører ind under begrebet "tvang".
Så spørgsmålet er, om nogen af jer herinde har gode råd og forslag til, hvordan jeg kan træne ponybassens nakke og træne underhalsen væk (eller næsten væk, i hvert fald) på en for hesten mere naturlig måde?
Tak på forhånd.
dec 2007
Følger: 6 Følgere: 16 Heste: 8 Emner: 127 Svar: 723
Blogger
Tilmeldt:
sep 2007
Følger: 237 Følgere: 2155 Heste: 17 Emner: 202 Svar: 2.255
Er hovene i orden? Hvis de er det burde du skridte en hel masse lange ture i et frisk tempo og i en fin holdning, hvis dette ikke hjælper vil jeg sige at du skal få den tjekket.
Vi havde f.eks en forkert smed til Skalle og lige så snart at vi skiftede smed sagde den nye smed af vi skulle skridte en masse for at opbygge de muskler han manglede og vupti underhalsen er næsten væk, fordi hans ben stilning kom iorden
jul 2009
Følger: 90 Følgere: 93 Heste: 6 Emner: 193 Svar: 2.705
På den måde rasler musklerne ligeså stille væk fra underhalsen, og op på ryggen samt nakken
aug 2007
Følger: 110 Følgere: 96 Heste: 3 Emner: 352 Svar: 7.709
Jeg må hellere understrege, at det ikke er en voldsom underhals, Jack har; den er ganske lille, og han har haft den i al den tid, jeg har haft ham, så det er ikke noget, han har udviklet. Jeg har tænkt den tanke, at den kan skyldes, at han stadig er så ung og under udvikling. Min søsters varmblods hals buede nærmest den forkerte vej, da han var unghest, og det har rettet sig 100% nu. Så måske forsvinder Jacks lille underhals helt af sig selv...
Men jeg tænkte, at jeg ville hjælpe den lidt på vej... bare for en sikkerheds skyld, så det er derfor, jeg leder efter måde at træne på, der kan styrke hans nakke og fjerne underhalsen.
Jeg må prøve at få ham frem og ned i longen... og så tænker jeg, at det nok heller ikke er nogen dårlig ting, at vi går så mange ture i kuperet terræn?
I kan se ham her... og som I kan se, har han jo ikke nogen slem underhals. Der er bare en smule.
jan 2010
Følger: 45 Følgere: 44 Heste: 3 Emner: 72 Svar: 1.756
sep 2009
Følger: 129 Følgere: 115 Heste: 3 Emner: 485 Svar: 1.993
Det begyndte at ske efter jeg startede på det akademiske - fra jorden selvfølgelig (nu vi er i denne gruppe).
Longering med indspændinger fjerner ikke underhalsen, derimod træner de fleste indspændinger underhalsen.
aug 2007
Følger: 110 Følgere: 96 Heste: 3 Emner: 352 Svar: 7.709
Om akademisk fra jorden kan kombineres med western-ridning, må jeg indrømme, at jeg ikke har viden nok om de to rideformer på nuværende tidspunkt til at kunne gennemskue.
sep 2009
Følger: 129 Følgere: 115 Heste: 3 Emner: 485 Svar: 1.993
Men nu ved jeg ikke om det er sådan med alle heste
Ellers er western også rigtig god ridning! Det har jeg selv ville ride i flere år nu, og har redet det i nogle måneder på min egen, men grundet hendes fysik, kunne hun ikke holde til det/havde ikke godt af det, så jeg skulle i stedet arbejde med tungdepunktet på en helt anden måde, og det blev så akademisk
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
Frem og ned, og så få aktiveret bagparten og energien op over ryggen. Gerne pille show-knæløftet af den, da de bruger underhalsen til de voldsomme løft.
Lærte min at strække sig frem og ned på signal. Normalt vil man bare gerne have at de selv finder ud af at søge frem og ned via fremdrift og balance, men med racer som Fell, IC, Friser mm er det ikke sikkert at det nogensinde sker, da de er avlet til at vende lidt på vrangen desværre. Så derfor kan det være nødvendigt at give et klart signal, hvis man vil undgå hjælpetøjler
sep 2005
Følger: 63 Følgere: 65 Heste: 3 Emner: 53 Svar: 461
Men jeg har trænet min i kapsun og vha klikkertræning fortalt ham hvornår han går som jeg gerne vil have.
Hvis ikke man er til klikkertræning, så er det jo bare en masse ros når hesten finder sin egen balance og søger frem og ned og slapper af
okt 2010
Følger: 14 Følgere: 16 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 2.042
http://www.klassiskerideklaeder.dk/products-page/cavassons/
Evt kan du prøve at finde Marike De Jongs Straigtness training videoer på youtube. Hun har rigtig mange gode samlende øvelser fra jorden.
feb 2009
Følger: 549 Følgere: 593 Heste: 9 Emner: 81 Svar: 1.587
Og så er en gameldags chambon også det eneste jeg nogensinde kunne finde på at bruge, den spænder ikke ind men får halsen sænket.
mar 2012
Følger: 13 Følgere: 29 Heste: 1 Svar: 913
aug 2007
Følger: 110 Følgere: 96 Heste: 3 Emner: 352 Svar: 7.709
Men det kan da godt være, jeg skal få hende ud at kigge på ham igen.
sep 2009
Følger: 129 Følgere: 115 Heste: 3 Emner: 485 Svar: 1.993
okt 2010
Følger: 14 Følgere: 16 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 2.042
Forestil dig at du har bundet den ene ende af en snor i en mur, og den anden om livet. Nu løber du fuld hammer væk fra muren. En fast indspænding vil meget pludseligt yde modtryk, og du vil sandsynligvis komme til skade, eller som minimum komme ned og ligge, da din krop vil give sig i stedet for muren eller chambonen. En elastik vil stille og roligt sagtne din fart, indtil du ikke har kræfter mere, og så vil den begynde at trække dig tilbage til det sted hvor trykket slippes.
Hvad der er bedst at træne med aner jeg ikke, men der har du den grundlæggende forskel. Modstanden i fast chambon er booleansk (tændt eller slukket), og elastik er dynamisk.
sep 2005
Følger: 63 Følgere: 65 Heste: 3 Emner: 53 Svar: 461
Ingen af delene (Efter min mening!) er særlig smart eller godt for nogen eller noget...den hører til i skraldespanden.
mar 2012
Følger: 13 Følgere: 29 Heste: 1 Svar: 913
dec 2008
Følger: 34 Følgere: 32 Heste: 6 Emner: 24 Svar: 129
En fast chambon går fra gjorden op til ringe ved nakken og så ned i bidringene eller kapsunen. Den trækker altså ikke næsen ind, da den eneste forbindelse mellem næse og gjord går op gennem ringene ved nakkestykket. Fast chambon er den eneste hjælpetøjle der faktisk hjælper hesten og ikke træner forkerte muskler. Billede af den kan ses her:
http://api.ning.com/files/Md2NbyUSG*DTn6XM7hA4h4TH1FKza8-8cjlIk5qUnTH8okeyKzj4G*zHZFtvnYYzn8uwrMvxihz*pSuA-IQDMyqzbt-8pD9y/chambon.jpg
mar 2012
Følger: 13 Følgere: 29 Heste: 1 Svar: 913
sep 2009
Følger: 129 Følgere: 115 Heste: 3 Emner: 485 Svar: 1.993
Så når den tager hovedet op, siger det pres på nakken, at den skal tage hovedet ned igen, men det pres i munden, siger den skal tage hovedet mere op, hvis den i hvert fald vil undgå bidet og ikke gå imod det.
dec 2008
Følger: 34 Følgere: 32 Heste: 6 Emner: 24 Svar: 129
Ligesom at jeg heller aldrig ville sætte longen fast i biddet, men altid i kapsunen af samme grund.
mar 2012
Følger: 13 Følgere: 29 Heste: 1 Svar: 913
dec 2008
Følger: 34 Følgere: 32 Heste: 6 Emner: 24 Svar: 129
Forskellen er at ringene til tøjler/longering sidder længere fremme på næsestykket og har fat i den bøjle/kæde/forstærkning der er henover næsen. Det har ringene i siden til biddet ikke.
Ikke alle kapsuner har ringe i siden til dette, desværre
Træne underhals væk uden brug af indspændingstøjler
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside