{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
818 visninger | Oprettet:

Levade? {{forumTopicSubject}}

Ja, det er altså ikke fordi det er noget jeg skal til at arbejde med lige foreløbig, men jeg interessere mig for klassisk/akademisk dressur og jeg har set en del videoer hvor der udføres levade, så jeg er blevet lidt nysgerrig.
Er der nogen der mon kan svare mig på, hvordan man starter med at lære hesten levader? Hvilke signaler giver man hesten? Og kan man evt. finde noget video fra den helt begyndende træning?
Mvh Julie


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Levade?
  • #1   11. jan 2013 jeg har været ude hos bent branderup og se onsdags træning et par gange nu og den ene gang gnnemgik hn jord arbejdet smiley
    han starter med at lære hesten at ligge væg på bagparten fra jorden - står og rokker lidt frem og ilbage så den får styrket muskulaturen bagtil og efterhåden som den bliver stærkere sætter den sig mere og mere - tilsidst løftes så den ene ben og senere kommer det andet med og så er du ved at være der smiley


  • #3   11. jan 2013 IKKE alle små stejl er jo en levade... Det er blevet ret poppet at lære sin hest levade.. whyyy...

    Følger man den akademiske kurve tager det gode 7 år ( man forventer hesten er omkring 10 ) før hesten skal kunne levade - så lang tid har du for dig for at styrke og smidigøre bagebenene før levaden kommer ind i billedet.


    nej altså, levaden er ikke noget man bare lige går igang med, I den høje skole kommer pessaden først som er en af de lettere øvelser, fordi den ikke er ligeså sat ( vinklen er større). Selvom man kan have den "satte" pessade og "strakte" pessade, er pessaden lettere end levaden.

    Marie; "skole-stop" hedder egentligt en skoleparade.....levaden kommer udfra piaffen, skoleparaden er simpelvis bare en øvelse til at gøre piaffen mere sat. Men man kan opnå levade/pessade gennem teknikken og skolingen fra skoleparaden ja.

    Er du alligevel interessseret i at forsøge at udføre øvelsen, er der meget hjælp at hente på dressage in harmony sikkert, det er et akademiker sted hvor der er mange gode indlæg.


    Hvis du vil, foreslår jeg du begynder arbejde i kapsun fra jorden, og gør dig venner med en god pisk, der ikke svirper for meget


  • #4   11. jan 2013 Her er om samling af hesten, jeg er ikke helt enig med hende hele vejen igennem

    men levade er jo den absolutte samling - eller bør være det :-).

    http://mvriding.dk/horses-for-sale.html

    Ved godt du allerede ved en hel del om, at samling kommer bagfra, men jeg synes det er godt skrevet, og giver god mening :-).

    ved godt, der står levade udeladt, men det her er vejen dertil, før levaden smiley


  • #5   11. jan 2013 Jeanette, tak den side kendte jeg ikke! Det er jo altid spændende og se om man kan lære noget nyt. Jeg vil glæde mig til at læse det når jeg får lidt bedre tid smiley Er igang med at skrive opgave lige pt smiley

  • #6   11. jan 2013 Det var så lidt :).. Jeg er ikke selv altid helt enig med hende, men det er jo godt med mange forskellige synspunkter, og forskelligt viden.. Så kan man jo selv sortere i, hvad der er brugbart eller ej :-).

    Årh jubii, hyg dig med opgaven ;-).


  • #7   11. jan 2013 Hehe, ja jeg vil også mene at alle trænere har noget der er brugbart og noget der er mindre brugbart. Jeg har endnu ikke fundet nogen jeg var 100 % enig med.

Kommentér på:
Levade?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce