{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  virkon S, kan i hjælpe?:)
  • #3   21. jul 2011 Super godt.
    Jeg bruger det også.
    Dog er mit noget pulverstads. - vandet bliver lyserødt, og man kan gemme vandet op til 14 dage - self et sted hvor hverken dyr eller børn kan komme i nærheden af dette.


  • #5   21. jul 2011 jeg har det i pulverform, hvordan er så den bedste måde at anvende det?:)

  • #8   21. jul 2011 Jeg har brugt det i pulverform i mange år- både mod muk hvor jeg aldrig har vasket det af igen men altid ladet det sidde og det har virket super godt- samt mod sur stråle hvor jeg dog har passet på med ikke at bruge det for meget da det er et udtørrende middel. Men har heller ikke skulle bruge det mere end 4 dage af gangen, så holder jeg et par dages pause og ser om det er nok ellers giver jeg det lige 4 dage mere og det er max af hvad jeg har haft behov for det.
    Jeg plejer at smide pulveret i en 1/2-liters flaske, fylde op med vand og når farven forsvinder er virkningen væk. Der kan godt gå op til 14 dage inden det bliver lysere.


  • #9   21. jul 2011 Pulverform

    Der står på pakken, hvor meget der skal i, i så og så meget vand i en spand.
    Derefter tager du bare hestens ben, ned i vandet.
    Lader den stå i 10 min. i det. (kan den ikke lide vand, så tag en børste, som IKKE må bruges til andet! du må faktisk ikke selv få det på fingrene, da det er skarpt pulver.
    Efter brug, lader du bare spanden stå et sted, og spanden virker SÅ LÆNGE AT DET ER LYSERØDT. tror ca. 7 dage (o:

    MVH Jeanett


  • #10   21. jul 2011 man skal også lige lægge mærke til at jeg mener der er virkon s til dyr... men der findes også virkon s til industri... vi brugte det på dyreinternatet til at desinficere bure og rum med efter vask i en sprøjte...

  • #11   21. jul 2011 du kan også på apoteket 80kroner pr. brev:) (jeg gav 81)

  • #12   22. jul 2011 Jeg bruger det på arb som flere andre. Og i skal lige være obs de er blevet klogere med tiden, omkring det ikke er så ufarligt alligevel.
    Vi stod også nærmest før i tiden, og tog bad i det, og holdt lige vejret når man blander. Men har man pulverform, skal man faktisk både have briller og maske på. da pulveret ødelægger dine slimhinder. og det dræber bakterier, det skal sidde i 10min for at være effektivt. og man skal være obs på, det altså derfor ikke er sundt at få på huden, når det ikke er lyserødt længere så virker det ikke mere, det falmer som dagene går, og der er klor i, så snif heller ikke til det, når det er blandet op.

    Det er dog effektivt, og vi bruger det hver dag. dog nu med skærpede sikkerhed, i forhold til før i tiden. håber det virker på din hest Jeg ville skylle det af igen, og så hellere gentage behandlingen flere gange end lade det sidde.


  • #13   23. jul 2011 UF ! Lade virkon S sidde i 20 minutter !!!!!!
    Det er et basebaseret produkt der "ætser" bakterier, og specielt jordbakterier, det er ikke godt at sidde for længe på benet, og pas på koncentrationen ikke bliver for stærk.


Kommentér på:
virkon S, kan i hjælpe?:)

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce