Vi har lus - what to do? {{forumTopicSubject}}
Vi havde jo vores 3-måneders check i tirsdags - her hos os, kommer dyrlægen hver 3. måned og laver sundhedscheck på alle hestene, mest på grund af Victoria, men jeg kan godt li', at få Michaels øjne på dem alle hver gang han er her. Så han tager dem på samlebånd når han er her
(4 tandraspninger, en tand der skulle rykkes ud, 5 sundhedscheck, korrespondence vedr. pas: 1000 kr.)
Anyways, de er alle i SUPER stand. De ser kanon godt ud, og er sunde og raske. Han sagde, at det altså bare ikke var hver dag, han så en hel stald fuld af koldblodsheste, som så så hamrende godt ud (SORRY, MÅTTE BARE HA' DET UD!). Nå, men altså... De så jo alle godt ud, lige ind til vi løftede Pjuskes man... ØJ! Der var en stor meget usund plet uden hår, kun med uld. Diagnosen var jo klar: LUS. Nu er det jo ikke sådan, at jeg skal penge fingre af Pjuske som værende lusebæreren. Lusene kan jo komme alle steder fra - Pjuske var bare den der 'sladrede' med hendes hud-plet. Michael sagde, at mange heste gik et helt liv, uden at man nogen sinde opdagede det, men at sandsunligheden for, at hele flokken har Lus er stor.
Personligt tror jeg, at det er Cendi der har haft dem med, da hun flyttede ind, men det er ikke til at sige.
SÅ:
1.:
LOUISE, HEIDI og hvem der nu ellers har været i kontakt med Cendi (hvis det er hende - det kan jo også være Klodsen, Fakir (de er jo altså godt nok korthårede, men ja...) eller en hest fra M & M-showet eller fra ROOR i December... ... SORRY!
2.: Hvad FANDEN gør jeg ved LUS? Jeg kan jo ikke vaske hele banden! De lever KUN på hestene, ikke? Så hvis problemet bliver løst, så risikerer jeg ikke, at de ligger i gulvbrædderne, som lopper gør???
Hvordan smitter lus? Kan jeg klappe min hest og så smitte Louises???
jul 2008
Følger: 209 Følgere: 194 Heste: 4 Emner: 168 Svar: 1.084
Du kan købe forskellige produkter gennem dyrlægen, de er et produkt som sprayes på, og et andet der der dryppes fra nakken, ned langs ryggen og hele vejen ned til halen, det var der en jeg kender der brugte da hendes fik lus, og alle heste i stalden blev behandlet for en sikkerheds skyld
Knus K
mar 2006
Følger: 31 Følgere: 30 Heste: 7 Emner: 2 Svar: 121
aug 2008
Følger: 43 Følgere: 46 Heste: 5 Emner: 37 Svar: 1.158
Lus kan både overføres når der kommer nye heste til, men de findes jo også i naturen på rådyr, fugle, ræve mm. (ved ikke om lige hestelusene findes på disse dyr!).
Den nemmeste og mest effektive behandling er frontline pipetter. Du skal bruge dem der er til store hunde - 40-60 kg.
Dine shettere kan nok nøjes med 1 stk som dryppes i nakken og andre steder hvor de ikke kan nå at slikke sig selv og ponyerne 2 stk, hestene 3 stk.
Du køber dem billigst på nettet fra England - her koster de det halve i forhold til DK priser. 3 pipetter til stor hund koster ca 150 kr.
De findes bl.a. her: www.nutrecare.co.uk
Der går 1-3 dage fra du drypper til ALLE skadedyr på hestene er døde og væk. Det er sku noget giftigt stads! Men effektivt!
Muligvis bør i også skifte al strøelsen ved hestene - men jeg ved ikke om det er strengt nødvendigt - jeg gjorde det da vi fik Fille hjem og var totalt levende i pelsen - og sprayede gulvet i boksen med loppemiddel og lod det tørre en dag inden jeg strøede igen.
jan 2009
Følger: 136 Følgere: 144 Heste: 7 Emner: 470 Svar: 2.517
Er hesten angrebet af bidende lus, vil dyrlægen behandle den med et insektdræbende middel. Dette fås som pudder Derrisic®, Neguvon® pulver, eller en antiparasitær shampo. Hvis hesten har udtalt hudkløe og/eller sår i huden, kan det desuden være nødvendigt at behandle den med kløestillende creme og antibiotika.
Hvordan ved man, hvilken slags lus vi har??
jan 2009
Følger: 136 Følgere: 144 Heste: 7 Emner: 470 Svar: 2.517
Sorry I andre der har svaret også
Øj... men hvad er bedst? Jeg syns jo, at jeg på en eller anden måde, står med et stort ansvar, når nu det er min stald og der er betalende folk.
Jeg har desuden fået en strø-tanke: Kan det, trods adskillige undersøgelser sidste år, være derfor Fiona kløede det hele af sidste år? Jeg tænker bare: hun er jo meget lys, og i følge dyrlægen, søger der mørke steder hen, hvorfor de er svære at få øje på... Og... Nu siger I, at I har set lusene... jeg har ikke set en eneste, kun den store plet på Pjuske... Nu tænker jeg da, om vi HAR lus... Jeg har ikke set en eneste, men Cendi klør sig jo meget og vil så gerne rulle. Når hun har dkken på, bliver hun helt vanvittig.... hmmm.. Lyder det ikke som lus? Hvorfor ser jeg ikke nogen?
jan 2009
Følger: 136 Følgere: 144 Heste: 7 Emner: 470 Svar: 2.517
apr 2004
Følger: 49 Følgere: 53 Heste: 26 Emner: 31 Svar: 316
Ja, vi var også heldige at fange lus hjemme hos os. -Havde været venlig overfor en rytter som skulle til stævne i Viborg, og der var ikke flere bokse til opstaldning, så vi sagde da selvfølgelig ja, til at de bare kunne overnatte hos os. -Hvilket resulterede i at hele flokken fik lus... Og da jeg ringede til ejer og gjorde hende opmærksom, sagde hun bare "Ja, men vi ville starte behandling efter stævnet, da det kan tolkes som doping." -Great....
Nå, men vi behandler med Tectonik, som er noget blå flydende stads som fordeles i en tynd stråle langs begge sider af manen, langs ryggen helt til hale roden. Og det har virkning i en måned, så eventuelle æg der klægges, dør også.
Prisen er ikke så høj, og det er ret billig i drift. Men de hvide heste ligner mislykkede indianerheste, da den blå farve er meget tydelig.
Ang. Frontline brugte vi det på flokken, da jeg "kom til" at købe en markedspony med LUS. Og 4 ud af den flok vi havde (dengang på 12heste) slog ud på Frontline, dvs. de fik store betændte sår, feber og tabte MEGET pels helt ind til huden.
Men jeg ved at mange bruger det med succes, herhjemme gør vi bare ikke længere.
jun 2006
Følger: 250 Følgere: 231 Heste: 8 Emner: 162 Svar: 2.249
Men man skal tænke sig om da mange af produkterne heste måske ikke kan tåle. Fx lusepulver til kør, det kan heste fx slå voldsom ud af.
mar 2006
Følger: 43 Følgere: 46 Heste: 2 Emner: 11 Svar: 420
jan 2009
Følger: 136 Følgere: 144 Heste: 7 Emner: 470 Svar: 2.517
MEN, nu ved jeg da, hvad jeg skal gøre ved det, og jeg tror nu alligevel, at jeg giver dem en gang frontline eller noget, for en sikkerheds skyld ved lejlighed.
Tak for alle jeres rigtig gode råd.
jan 2009
Følger: 136 Følgere: 144 Heste: 7 Emner: 470 Svar: 2.517
Vi har fået ny hest i stalden. Desværre har det vist sig, at damen er helt levende af lus. Jeg snakkede med dyrlægen, som skal forbi i morgen alligevel, for at ordne hendes øjne, som er lidt mærkelige, og han sagde, at hvis det var så slemt, som jeg antydede, så kunne det være en idé at give hende en sprøjte mod lusene... men er det det bedste? For så er der ingen tvivl... Hvad er bedst? Sprøjte, pulver eller frontline? andet?
Prisen er ikke det det kommer an på. Vi skal lusene til livs hurtigt!
jun 2006
Følger: 250 Følgere: 231 Heste: 8 Emner: 162 Svar: 2.249
Vi har lus - what to do?
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside