{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
816 visninger | Oprettet:

er jeg gammel og sur? {{forumTopicSubject}}

jeg er ved at blive en smule gammel tror jeg... for det irriterre mig sådan at når en starter en god tråd herinde, bombarderes den af 10-15 årige piger som VED BEDST.... en rigtig kedelig tendens, da mange bare har læst en håndfuld bøger.... i mine unge dage lyttede vi når nogle med mere erfaring talte, og det har vi, i min generation, lært en hel masse af.... ting som jeg nu frygter går tabt, fordi den unge generation simpelthen er opdraget til at de ved bedst.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ny vandlås håndvask 600 kr.
  • Udskiftning af gulvvarmestyring 2.300 kr.
  • Stikkontakt med dæmper 1.250 kr.
  • Fjerne + ny fuge ca 60cm 700 kr.
  • Afmonter kogeplade i køkken 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  er jeg gammel og sur?
  • #1   23. maj 2010 hæhæ ja det kan da godt være at du er ved at være gammel og sur... men bare rolig du er ikke alene på det punkt:)

  • #2   23. maj 2010 Hehe, troede jeg var alene... smiley

  • #3   23. maj 2010 Enig med jer, det er da ikke til at holde ud. Men ja det må jo ha noget med opdragelsen at gøre, og så er hesteverdenen også meget slem til, at jeg ved bedst, og det skal gøres sådan og sådan..ellers er det ikke korrekt.

  • #4   23. maj 2010 Ja du er gammel og sur ;o) men ved du hvad det er jeg også............ og det er P.... træls med "kloge" unge damer, det jeg syntes er værst er hvis de spørger og man svarer, et svar som de ikke ønsker så får man at vide at det ved men ikke en skid om selv om at man har lige så lang erfaring som de er gamle.
    men når det så er sagt så er der også rigtig mange søde unge piger og de skal selvfølgelig lære akkurat som vi har gjort


  • #5   23. maj 2010 Jeg er også enig.
    Mange af mine venner har opgivet Hg fordi de ikke gider den tone som er herinde, hvilket jeg synes er rigtig synd, da Hg kan give en masse på mange måder:-)


  • #6   23. maj 2010 jeg tror det er en ændring i opdragelse.... har et eksempel fra da jeg stadig var i DK.... jeg havde min gode faste hjælper (voksen pige) og en pige på 11 år som er SKØN, men hun var også sådan lidt, jamen den bog siger at.......

    engang hvor jeg var til stævne, havde min hjælper sagt til pigen hun kunne tage en af hestene over i ridehuset og ride en tur (da jeg var 11 år ville jeg have hoppet af glæde).... pigen sagde bare: den gider jeg sku ikke at ride på, det kan du fandme selv.....

    det er lidt den samme som hestepassere, nu skal de have penge fra de er ca 13år gamle.... dengang jeg var 13år passede jeg gladeligt for at få rideture og undervisning....

    tiderne ændre sig.... og det går for stærkt for mit sind... jeg kan ikke følge med i den udvikling (som jeg i øvrigt også syntes går i den forkerte retning).


  • #8   23. maj 2010 jeg er vist oxo gammel og sur så!
    men må så sige at det ikke kun er de unge der "ved bedst" men kan komme ud for at få rettet på "min" måde af alle aldre og det er ganske irriterende syns jeg smiley


  • #10   23. maj 2010 der er mange metoder og meninger om heste og hold af dem , men nogle mener deres er den rigtige og det kan jeg ikke forholde mig til syns selv jeg gør det på hestenes premisser og det vil jeg fortsætte men er slet ikke bange for at modtage gode råd eller prøve noget nyt men vil ikke påduttes en anden mening smiley

  • #11   23. maj 2010 tror nu mest det er fordi de kan slippe afsted med det herinde. ude i den virkelig verden, er de unge stadig nødt til at bøje nakken og rette ind, hvis de vil have et job, og have venner smiley så frygter det nu ikke sådan.
    Men jo herinde er der af og til nogle unge mennesker med rundsave på albuerne, og hvad kan man sige. Fejl i opdragelsen. Jeg har endnu ikke selv børn, men positivt, så der også rigtig mange søde unge mennesker herinde. så må man bare filtrere de andre væk.


  • #12   23. maj 2010 pyh ha en flok gamle sure koner smiley jeg er så enig med jer. så jeg er også en gammel sur en.

  • #13   24. maj 2010 Hm... Jeg er så en af dem, der faktisk ind imellem vælger at lytte til de unge piger, for nogle af dem ved altså godt, hvad de har med at gøre, selv om de er unge. smiley

    Men dermed ikke sagt, at jeg altid er helt enig med deres måde at udtrykke deres holdninger på... smiley

    Det kan dog lige så ofte irritere mig, når jeg høre "gamle garvede hestefolk" kritisere teoretisk viden og nedgøre denne i forhold til erfaring. Vi kan sikkert hurtigt blive enige om (håber jeg da) at det absolut bedste er en nogenlunde ligelig fordeling af viden OG erfaring, MEN samtidig mener jeg ikke, vi kan benægte, at det er den teoretiske viden, som er med til at hjælpe os med at gøre vores praktiske erfaring på den rigtige måde. Hvis I forstår, hvad jeg mener??

    Jeg er også "bogorm" og har læst RIGTIG mange bøger om hesteadfærd, hestepsykologi, træningsmetoder osv. Dette har ikke gjort mig til ekspert, og der er helt sikkert områder, hvor min praktiske erfaring kunne være større, men samtidig synes jeg bestemt ikke, teoretisk viden skal forklejnes eller nedgøres til fordel for erfaring, for uden min teoretiske viden ville jeg sandsynligvis komme til at gøre langt større fejl og mere skade på mine heste i forsøget på at opnå den praktiske erfaring, end jeg kommer til med en god solid baggrundviden FØR, jeg kaster mig ud i at drage erfaringer.

    Jeg synes, det er hamrende forkert at stille tingene op således, at viden bliver målt overfor erfaring. I min verden skal disse to ting fungere sammen. Viden er den grundsten, man drager størstedelen af sine erfaringer på. Hvis man bare prøver sig frem og famler i blinde uden nogen form for teoretisk viden, kommer man alt for let til at gøre noget helt forkert og måske endda i nogle tilfælde farligt og direkte skadeligt.


  • #15   24. maj 2010 Camilla, vi er helt enige i, at det er vigtigt at være moden nok til at kunne sortere i den information og de råd, man får herinde, så man får de der helt uhyrlige råd, der ind imellem kommer på banen, sorteret fra. smiley

  • #16   26. maj 2010 uh har et par stykker ridende hos mig der bare ved bedst.. og nej det gør de faktisk ikk.. godt nok er jeg kun 24 år, men har redet længere tid end de der rider der har levet, så lidt træls når de så begynder at mod argumenterer.. hvis de havde noget fornuftigt at sige ville jeg med glæde lytte til det de sagde, men det meste er bare for at få ret. og det er så ærgeligt, når jeg bruger min fritid på at undervise dem at jeg så bare blir sagt imod eller slet ikk lyttet til. så nej du er ikk den eneste der er træt af det.

    jeg var lykkelig bare jeg fik lov at ride og være sammen med hestene dengang jeg var yngre og har da stadig den holdning at jeg er glad bare jeg har en sund, glad og rar hest.. der er mange der ikk har den mulighed og det er synd at dem som så har det ik sætter mere pris på det og gider hører efter hva der blir sagt så de ka blive endnu bedre til det.


    så kom jeg ud med det.. måske lidt rodet skrevet.. hehe


  • #17   27. maj 2010 Jeg tror, ALLE kan blive irriteret, når folk står og spiller bedrevidende, selv om man med lethed kan høre, at de ikke ved en fløjtende fis om, hvad de står og snakker om. Og det gælder uanset, om det er folk, der er yngre eller ældre, mere eller mindre erfarne end man selv er. smiley

Kommentér på:
er jeg gammel og sur?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce