{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
717 visninger | Oprettet:

CRTS
CRTS
Tilmeldt:
20. jan 2006
Følgere: 162 Heste: 2 Emner: 800 Svar: 10.506

Vacc. af føl indenfor 24 timer {{forumTopicSubject}}

Min veninde har en ifolet hoppe, som skal fole i slutningen af april starten af maj ..

Hun spørger så om jeg ikke kan spørge herinde for hende, hvad jeres mening om at vaccinere føllet mod føl-syge indenfor 24 timer?
(:


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hanging of posters in cement wall 750 kr.
  • afmontering af vand og tilførsel af vand 1.000 kr.
  • Sætte makeup spejl op over makeup bordet (stort spejl) 500 kr.
  • Tilskæring af hegn 1.500 kr.
  • Looking for Authorised Electrician Copenhagen area 2.450 kr.
  • Grave huller til stolper 3.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Vacc. af føl indenfor 24 timer
  • #1   25. mar 2008 Jeg har personligt ikke så meget forstand på føl osv.
    - Men syns da det lyder som en god ide, det jo får at beskytte føllet for sygdomme osv smiley


  • #3   25. mar 2008 Okay mange tak ;p

  • #4   25. mar 2008 vores får stivkrampe vaccinationer, indenfor 24 timer, hvis hoppen ikke er vaccineret indenfor den sidste måned. men har aldrig hørt om at vaccinere mod følsyge... hvis der er noget der vil uddybe det lidt mere, må de meget gerne...

  • #5   25. mar 2008 Jeg ved desværre ikke hvad følsyge er, det sagde hun bare man kunne vaccinere imod x)

    Prøver lige at google det smiley


  • #7   25. mar 2008 Ja, dyrlægen kommer også altid og vaccinere vores føl og ser at alt er som det skal være.

  • #8   25. mar 2008 Følsyge: Vi "vaccinerer" aldrig. De avler jeg snakker meget med gør det heller ikke. Jeg har fået at vide at det er gammeldags og uden beviselig effekt.

    Vi søger for at hoppen er vaccineret almindeligt ca. 1 måned før.


  • #9   25. mar 2008 Har lige haft dyrlægen ude idag og jeg spurgte rent faktisk til den. Og hendes svar var meget klart. Det er en falsk tryghed, for den holder kun få dage. Så der er ingen gareti for at følle ikke bliver syg bagefter og kan altså så godt få følsyge afligevellet. Hvis hoppen ellers er vaccineret som hun skal, så er der ingen ko på isen, da følle så får det den skal bruge gennem mælken.
    Følle skal vaccineres i 5 mdr´s alderen.
    Og man kan i øvrigt ikke forbygge med antibiotika (Som følsprøjten indeholder) og så skal følle bruge krudt på at få det ud af kroppen. Så den hjælper kun hvis følle er syg lige der. Men altså ikke fæere uger/måneder efter.
    Mvh. Lene


  • #10   25. mar 2008 Sopie G.

    Nej det SKAL man ikke. Det er et valg. Men en falsk tryghed, da den ikke virker særlig længe. Se mit seneste svar.
    Mvh. Lene


  • #11   26. mar 2008 Lene: Altså hvis det kun hjælper de første dage, må det jo også havde en virkning et eller andet sted, for det jo de første dage de mest udsatte ?

    Men altså har ikke forstand på det, synes bare alligevel selvom det kun hjælper i få dage ville jeg da tro alligevel det var en fordel fordi der er de jo mest udsatte.


  • #12   26. mar 2008 De er lige så meget udsatte efter de første par dage. Så følle kan lige så godt blive syg bagefter. Havde selv dyrlæge ude til mit 16 dage gammel føl i går på grund af feber. Og der har intet været de første dage. Det vigtigste er at hoppen er vaccineret og at følle får den vigtige råmælk og så meget af det som muligt.

  • #13   27. mar 2008 Det er IKKE en vaccine, men en blanding af de stoffer som et føl kan mangle, det giver ingen garanti.

    Og man vaccinerer slet ikke mod influenza inden for det første døgn, der er føllet dækket fra moderen.

    mine føl er kun blevet sprøjtet hvis der har været problemer ved folingen, eller de har fået nogel skrammer i kampen for at komme på benene.



  • #14   27. mar 2008 Jytte H: Ja falsk tryghed.

  • #15   30. mar 2008 Mine føl bliver vaccineret inden for 24 timer, for dyrlægen siger at det er det bedste. Og så tjekker han samtidig hoppen. Vores hopper får altid noget vanddrivende efter fødslen, for så er de ikke så spændte i kroppen..

  • #16   6. apr 2008 Hej jeg har også altid fået mine føl vaccineret inden de er blever 24 timer og fået gået hoppen efter om alt er som det skal være, men det er jo en smags sag hvad man gør.

Kommentér på:
Vacc. af føl indenfor 24 timer

Annonce