{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.200 visninger | Oprettet:

Ejercertifikat efter flere år {{forumTopicSubject}}

Hej alle sammen.

Står i et lille problem. Jeg har på nuværende tidspunkt haft min hest i 4 år og her på det seneste fået øjnene op for at jeg ikke står med noget ejercertifikat på ham.

Situationen var den at jeg fik ham som en gave, og derved ikke selv stod inde for handlen og derfor har jeg ikke selv været meget inde over selve ejerskifte.

Men - da vi købte ham havde tidligere ejer hverken hestepas eller ejercertifikat på ham, og jeg fik selvfølgelig i forbindelse med købet registreret ham med chip og lavet hestepas. Derfor står jeg altså med en hest, hvor der aldrig har været registreret ejer(formoder jeg) og derfor ikke kan være tale om et ejerskifte. Så hvordan gør jeg? Har jo alle papirer på hesten, samt købskontrakten for 4 år tilbage - så hvad gør jeg?

Vil venligst gerne undlade kommentarer om hvorvidt det er dumt jeg ikke har det, for det er jeg udemærket klar. På forhånd tak smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle skab fra jysk 600 kr.
  • Ophæng og installation af lampe 500 kr.
  • Beton til genbrugspladsen 620 kr.
  • Plæneklipper-service og -reparation 2.500 kr.
  • Fastgørelse/reparation af to stikkontakter i væg 800 kr.
  • Installs blinds and IKEA closet 1.600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ejercertifikat efter flere år
Kommentér på:
Ejercertifikat efter flere år

Annonce