Mærkelig adfærd - symptomer? {{forumTopicSubject}}
Hej folkens
Min søde part hest har ændret adfærd de sidste par dage, jeg har været hos ham.
I torsdags ændrede han sin adfærd under træning voldsomt meget. Han har tabt en sko, så vi træner kun signaler fra jorden, hvor han står helt stille og flytter 1 ben ad gangen (det skyldes ikke overbelastning). Det plejer han at elske og han er god til det. Han blev her meget frustreret/urolig. Han sparkede mod maven og stampede med sine forben. Jeg sluttede træningen efter ca 15 min, fordi han på det tidspunkt virkede alt for frustreret til mere.
I dag lavede vi så det samme. Denne gang skrabede han i jorden med forbenene og "stønnede", som om han skulle hoste, men han prustede i stedet for. Han ville gerne arbejde, men afbrød selv træningen, når han skulle skrabe. Han sparkede også her efter maven.
Jeg prøvede at se, om han lagde sig, men det gjorde han ikke.
Han har spist normalt (måske lidt mere end normalt), og han ser ikke ud til at have problemer med diarré og han virker heller ikke uoplagt eller dårlig.
Er der nogen, der har oplevet noget lign. med deres hest, eller kan give mig et råd med på vejen?
jun 2011
Følger: 17 Følgere: 17 Heste: 4 Emner: 2 Svar: 45
jan 2008
Følger: 34 Følgere: 35 Heste: 3 Emner: 90 Svar: 1.067
Mærkelig adfærd - symptomer?