{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.373 visninger | Oprettet:

At stemple folk {{forumTopicSubject}}

Jeg har desværre haft oplevelsen af, at folk rigtig tit herinde og andre steder, stempler folk hvis de mener noget andet end andre. Jeg læser flere og flere opslag, som starter som et vældig fint spørgsmål, og ender med det rene mudderkast.
Det er bund ærgerligt, at vi I så står en sport ikke kan holde tonen pæn og hjælpe hinanden, UDEN folk bliver kaldt diverse ting.
Kan vi ikke prøve, allesammen, og blive bedre til at holde tonen pæn, selvom meningen ikke er som ens egen? smiley

VH Kirstine


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  At stemple folk
  • #1   28. dec 2015
    Tja, folk holdt tonen super pænt i dit indlæg. Du læste det med super negative briller - det sker tit at folk opretter et emne på nettet, så bliver de ikke klappet på ryggen og får de svar de gerne ville have, svar der ville bekræfte dem i det de selv synes.

    Så kommer der en svada uden ligne, hvor der overfortolkes big time som om alle og en hver er imod en og siger noget negativt - bare fordi trådstarter helst vil klappes på ryggen.


  • #2   28. dec 2015 Den her sport holder bare ikke en pæn tone generelt. Især fordi alle bekymrer sig om hestene, og derfor vil dem det bedste = mudderkastning.

  • #3   28. dec 2015 Jeg synes ikke selv jeg læste det med negative briller, Krikken. Jeg blev blot rigtig ked af, at folk skrev jeg var dyremishandler. Som skrevet så er min pony blevet tjekket igennem, og spurgte ikke om den havde ondt eller ej, blot om et føl kunne hjælpe.

  • #4   28. dec 2015
    .... Nu skrev folk ikke du var en dyremishandler, det har jeg i hvert fald ikke læst ;o).

    Samtaler udvikler sig - det gør de i det virkelige liv og på nettet. Hvad samtalen starter med, ender den ikke nødvendigvis med.


  • #5   28. dec 2015 Det blev der skrevet i en kommentar, men jeg har ikke lyst til at fortsætte diskutionen her. Igen, så ville jeg bare skrive, at jeg synes det er ærgerligt, at vi ikke kan andet, end at svine hinanden til

  • #6   28. dec 2015
    Igen, ingen sviner hinanden til over hovedet. Har EN skrevet det - du skriver at " folk kaldte dig dyremishandler " - det er i flertal. Tag det da ikke så tungt hvis en kaldte dig det, det var en ud af gud ved hvor mange super flinke mennesker, der bare forsøgte at hjælpe men du tog det istedet med negative briller og opfattede det som at blive svinet til.


  • #7   28. dec 2015 Men jeg synes så ofte at den der "det er min mening" bliver brugt når vedkommende nægter at se tingene fra et andet synspunkt - jeg oplever som Krikken så mange, der opretter et emne og forventer bestemte svar, og får de ikke de her svar, så går de totalt i angrebsposition og typisk med den der "det er min mening og nu er det hetz"-agtigt smiley

    Altså der er mange, som smider "det er min mening"-kortet når de bliver sure og ikke vil debattere mere. Og jeg synes slet ikke det handler om "min mening" og "din mening", men i de fleste tråde fx. helt almindelige kendsgerninger smiley


  • #8   28. dec 2015 Du har åbenbart ikke læst alle kommentarerne, Krikken. Du taler usandt i og med, at du siger kun en skrev det. Folk skrev det mellem linierne, da jeg sagde at min pony ikke havde ondt. Hest er vidt forskellige, ligesom os mennesker. Ejeren kender bedst deres hest, og man kan simpelthen IKKE udfra nogle korte beskrivelser og bag en skærm, sige hvad hesten fejler, uden at have set hesten.

  • #9   28. dec 2015
    " Folk skrev det mellem linjerne" LAD VÆRE, med at tolke på hvad folk skriver - så er det netop tingene går galt, man opfatter ting forkert som de ikke er ment fordi man analysere på det uden og bare læse det der er skrevet.

    Så bliver man fornærmet og opretter et emne som dette, det er så ærgerligt.


  • #10   28. dec 2015 Ugghh nu er jeg nødt til at kommentere. At du tolker noget ud fra folks kommentarer er IKKE lig med at vi alle sammen har kaldt dig dyremishandler. Der var vitterligt kun én der skrev ordet. Så burde det altså være på plads nu smiley

  • #11   28. dec 2015 Derefter vil jeg så sige, at dem som svarer på spørgsmål OGSÅ forventer at man skal være enig i det man skriver. Og det synes jeg bare er en forkert synsvinkel. Det kan godt være at jeg til sidst så det med negative briller, men jeg prøvede jo at fortælle jer, at jeg har brugt 50.000 kr. på dyrlæge det seneste år, fordi sådan nogle som jer, mente der var alt muligt galt. Og dyrlægerne har gang på gang sagt, at man sjældent ser så fin en pony. Dog er det synd at hun har så meget temperament som hun har, for rytteren skal virkelig have tålmodighed.
    At jeg ikke har sendt min pony i røntgen, synes jeg ikke er en fejl, i og med mine dyrlæger ikke mener det er nødvendigt, selvom jeg har spurgt flere gange. smiley


  • #12   28. dec 2015 Suk... Ts. Har du så magiske evner siden du er tankelæser? Det må du jo mene du er hvis du kan læse (mellem linjerne som ikke eksisterer) det der ikke står...
    Altså.. Du kan ikke sidde og sige hvad vi tænker og mener medmindre vi har sagt/skrevet det! Hvad du læser imellem linjerne må du tage på egen kappe da det er kun i dit hovede disse opfattelser opstår.

    Mvh TT


  • #13   28. dec 2015 Jeg er ikke fornærmet, blot chokeret over, at hesteverdenen nu engang er som den er. Denne sport er så snoppet.

  • #15   28. dec 2015 Vil du ikke være så venlig at lade vær med at kalde mig tøs? smiley

    Jeg synes faktisk I er nogle ubehøvlede mennesker, og jeg har ikke lyst til at diskutere med jeg mere. I må have en forsat god aften. smiley


  • #16   28. dec 2015 Hvordan mener du den er snobbet? Altså jeg har da oplevet begge sider men ved ikke om jeg vil sige at hesteverdenen generelt er så snobbet.. hvad mener du? smiley

  • #18   28. dec 2015 Hva?! smiley

    Sorry, men der kom den altså igen..... vi skriver noget og er lidt uenige med dig, og så kommer den: "i er dumme jeg vil ikke diskutere med jer mere"

    Practice what you preach. Vi har forskellige holdninger, ikke smiley


  • #19   28. dec 2015 Okay.. Vi er snobbete..hvorfor? Fordi vi er ærlige og siger vores tanker og meninger når vi bliver spurgt? Eller fordi vi står for vores holdninger til ting selv om andre ikke nødvendigvis er enige eller hvad?

    Det er rigtig mange her inde der kan skrive under på at vi ikke er enige i diverse ting omkring hestene. Men de kalder ikke mig snobbete eller dyremishandler o.l. Af den grund. Heller gør jeg imod de. Vi har forskellige syn og holdninger på nogle områder men vi kan stadig "tale" sammen og give og modtage råd til hinanden i en pæn tone smiley

    Mvh TT


  • #20   28. dec 2015 Igen, bare fordi jeg ikke er enig i hvad du skriver. Jeg føler, at når du kalder mig en tøs, så sviner du mig til. Jeg beder dig pænt om at lade vær, og så skal du lige kommentere på det. Det er faktisk den måde snobbet jeg mener.

  • #21   28. dec 2015 Hvor er dine forældre henne i forhold til behandlingen af din ponys stejleri? Jeg tænker det vil være rigtig fint om en voksen gik ind og tog ansvaret for at ponyen fik den rette behandling.

    Der ud over synes jeg du bør overveje om det er en god ide at du færdes på hestegalleri...? Hvis du oplever den tråd om din ponys stejleri på den måde som du beskriver det her, så tænker jeg du burde tage en pause herinde fra....




  • #23   28. dec 2015
    Ja folk der kommer med gode råd og forsøger at hjælpe er vildt snobbede! smiley


  • #24   28. dec 2015 Vil du ikke godt være sød at stoppe, Hippie og Hættemågen?

  • #25   28. dec 2015 Hvis man ikke vil diskutere, så skal man lade vær med at lave forumemner på et fora, hvor der skal diskuteres. smiley

    Tag nu de råd til dig, som du synes, du kan bruge. Resten skal ud til venstre.


  • #26   28. dec 2015 I skriver selv at vi har forskellige holdninger, så hvorfor kan i acceptere min ? smiley

  • #27   28. dec 2015 Sån er det herinde.
    Simple spørgsmål blir fra tid til anden, til noget helt andet end emnet egentlig var.
    Nu valgte jeg så bare, at svare på det egentlige spørgsmål, selv om jeg har en klar holdning til teleparti.

    Men når man opretter tråde herinde, som indbyder eller er debat, ka bølgerne gå højt.
    Selv om emnet ik rigtigt blev holdt i din anden tråd, synes jeg tonen er pæn, især i forhold til hva jeg har set.


  • #28   28. dec 2015 Jeg ville faktisk heller ikke starte en debat, jeg spurgte blot om et føl kunne hjælpe smiley

  • #29   28. dec 2015 Dette er et debatforum, ikke en brevkasse. Så naturligvis debattere folk... Især når det drejer sig om en noget ufornuftig behandling af en pony med problematisk adfærd.

  • #30   28. dec 2015 Og dét fik du jo svar på: Nej, det vil det med stor sandsynlighed ikke. smiley Røntgen vil derimod være en rigtig god idé, da det måske vil vise sig, at der er noget i vejen. Hvis ikke, så må det jo være en ren og skær unode, som skal trænes væk - gerne i samarbejde med en, der har erfaring omkring det. smiley

  • #31   28. dec 2015 Jeg ved godt det være meget værre, men jeg oplevede det som ubehageligt, og det tænker jeg ikke er den rigtige fornemmelse, man skal have, når man spørg om noget :). Derfor skriver jeg også at vi alle, også mig selv, skal være bedre til at kunne acceptere andres holdninger smiley

  • #32   28. dec 2015 Vi accepterer da også din holdning, Kirstine? smiley Men vi skriver også vores egne meninger, og så bliver denne tråd pludselig et kerneeksempel på en trådstarter der opretter en tråd og forventer bestemte svar, og når disse svar ikke kommer, så fyres der af: "det er min mening, hvorfor vil i ikke acceptere den, i er dumme og jeg vil ikke skrive med jer mere" osv osv. når folk ikke giver TS ret

  • #33   28. dec 2015 Det er ikke en brevkasse, men et debatforum som Anne Julie også skriver, derfor må du forvente svar og spørgsmål i øst og vest smiley

  • #34   28. dec 2015 Igen, flere skriver at jeg er ufornuftig i forhold til min pony. Det gør faktisk ondt på nogle. I må meget undskylde at jeg har spurgt om noget herinde, det er jeg rigtig ked af.

  • #36   28. dec 2015 Du acceptere ikke mange andre end dig selv.

  • #37   28. dec 2015 Bare fordi jeg ikke har været til røntgen, så er jeg ufornuftig i forhold til min pony?

  • #39   28. dec 2015 Mig? Undskyld, nu er jeg forvirret. Jeg kommenterer her i tråden på det emne du har lavet, og kommer med mine erfaringer med hele "din mening - min mening"-aspektet. Hvor accepterer jeg kun mig selv??

  • #40   28. dec 2015 Det var til Hippie og Hættemågen.

    Det fik jeg ikke lige skrevet, det må du undskylde!


  • #41   28. dec 2015 Jamen så må jeg jo hellere svare på det:
    Nå så det gør jeg ikke? Hvad bygger du det på? Hvilke overvejelser og GODE grunde ligger bag dine ord?


  • #42   28. dec 2015 Jeg synes faktisk du er meget flabbet, Hippie og Hættemågen. Jeg acceptere din mening omkring mig, for alle kan ikke lide hinanden. Men at du ligefrem opfører dig som en på 4 år, som ikke har fået sin vilje, det synes jeg er latterligt smiley

  • #43   28. dec 2015 Ejmenprøvnuligeathøreheforfaen!! Hiv hovedet ud af der hvor solen ikke skinner, og tænk på din pony i stedet for dig selv.
    Der er en risiko for at din pony ikke få den rette behandling, fordi du helt teenagestædigt nægter at få den i rigtig behandling. Den kan gå og have smadderondt, eller være enormt frustreret.

    Igen spørger jeg HVOR ER DINE FORÆLDRE HENNE I DET HER?!

    Nej, det var ikke ret pædagogisk. Men er ærlig talt rimelig svært at trænge igennem med fornuft....


  • #44   28. dec 2015 Du kalder mig en tøs og truntemus, fordi min mening ikke er som din.

  • #46   28. dec 2015 Der kom den, bare fordi jeg er teenager, så kan jeg ikke tage et ansvar for en hest. Prøv og hør her, hvis du spørg mine forældre, så har de samme holdning som mig, da vores dyrlæge har rådgivet os sådan. Jeg står i en stald med 14 andre, og ingen af dem mener det som I gør.

  • #47   28. dec 2015 Tak for dine søde ord :).

  • #49   28. dec 2015 Er der slet ingen der synes det her et helt forkert. I er nogle år ældre end mig, men alligevel er I ikke klogere, end at I absolut skal skrive hvor uansvarlig jeg er, hvor dum jeg er at høre på, bare fordi min mening ikke er som jeres? .
    Herinde der skal man svines til smiley


  • #50   28. dec 2015 Det var heller ikke et komma, men et punktum :).

  • #51   28. dec 2015 Hvis du har 14 andre at spørge om råd og hjælp.. Hvorfor overhovedet spørge os her inde? Vi ved jo tydeligvis ikke en dyt og har overhovedet ingen erfaring eller viden omkring "problem/syge" heste... smiley

    Mvh TT


  • #52   28. dec 2015 Altså i tolker ligesom meget som jeg åbenbart gør. Jeg spurgte om føl kunne hjælpe, da de derude siger det godt kan. Og jeg vil gerne vide alle risikoer ved det, inden jeg gør noget :).

  • #53   28. dec 2015 Synes alle virker lidt teenagestædige lige nu, og jeg tror snart, det er på tide, vi går i seng smiley

    Til TS
    "Uansvarligheden" kommer af, at hestehviskerens (eller var det en telepatør?) ord foretrækkes frem for det, man rent praktisk og reelt kan se på eksempeltvist en røntgenscanning. Hvis fys, kiropraktor og dyrelæge intet kan se, så kan du på en røntgen. Hvis du ikke kan det, jamen så har hesten vel ingen smerter, og kan det være en idé at ty til alternative metoder, som telepati, hestehvisker og andre ting og sager.

    Det er i hvert fald en meget almen mening blandt hestefolket. Folk vil dig intet ondt herinde - vi opfatter alle ord forskelligt, men jeg er sikker på, at ingen i dette fora er interesseret i at nedgøre dig, og faktisk kun vil have, at du og din pony får løst jeres problem sammen.

    Tag de brugbare råd til dig, smid de andre væk.


  • #54   28. dec 2015 Synes ikke I kan være bekendt at skrive, at jeg siger at I ikke ved en skid om problem/syge heste, når jeg ALDRIG har skrevet lige netop det. smiley


  • #55   28. dec 2015 Lad vær med at tage det hele til dig. smiley
    Herinde kan man tro, at man får høvl, men hvis man prøver at vende den, så er det slet ikke fordi folk er onde eller ubehøvlede, men fordi de er passionerede omkring heste, og kun vil dig OG din hest det allerbedste.


  • #56   29. dec 2015 Hvis man ikke kan tåle at høre hvad folk på nettet har at sige, så skal man ikke være på nettet - specielt ikke HG.

    Ja, folk kan dømme hurtigt herinde, men så må man bare se igennem fingre med det. Der er da også folk, der kommentere mine emner med noget, jeg egentlig synes er noget pjat, men i stedet for at blive sur, siger jeg pænt tak, fordi de gad kommentere smiley

    Der var flere i dit emne, som egentlig kom med nogle fine forslag men du vælger at sige at ALLE, der kommenterer dit emne, kalder dig dyremishandler. Så måske skulle du tænke dig lidt mere om, inden du selv stempler folk.

    Hvorvidt hesten har ondt, og skal have røntegn eller det har det fint, blander jeg mig helt uden om smiley


  • #57   29. dec 2015 Jeg kan godt se jeres ide med at sende hende til røntgen, men da tingene ligenu er sådan, at mine forældre ikke har pengene til at gøre det, må vi søge til andre metoder, også smiley Og en anden ting, jeg mener ikke, at hun skal, fordi så mange nu har sagt at hun ikke har ondt. Hvis havde haft ondt, havde jeg gjort det med det samme, uden nogen tøven. smiley

  • #58   29. dec 2015 Nu vælger jo jeg at læse imellem linjerne smiley du vil jo ikke modtage de råd vi kommer med selv om 20+ af os siger røntgen.. Så læser jeg det som om du ingen tiltro har til vores viden og erfaring.. Så hvorfor så spørge os?

    Mvh TT


  • #59   29. dec 2015 Tag du og spar op til røntgen - det kan være din redning i sidste ende! smiley Og så vent lidt med de alternative metoder for nu. Dét er i hvert fald mit råd. smiley

  • #60   29. dec 2015 Jeg synes også der går lige lovlig meget fnidder i den nu smiley
    Kirstine, kan du set det der med at læse mellem linjerne nu? At man ikke rigtig kan konkludere noget som folk aldrig har skrevet? Synes bare lige den var vigtig at få med, da du oplever det samme som vi har - at der bliver læst noget man ikke har skrevet. Og det her er altså skrevet i en god mening, bestemt ikke for at nedgøre dig smiley


  • #61   29. dec 2015 Har din hest ondt eller ikke.. Nu må du bestemme dig..du skriver at der skulle bedøvelse til osv til undersøgelse.. Det bliver jo ikke givet hvis hesten ikke har ondt! Så sørg dog for guds skyld at have styr på dine udtalelser for svada og "løgne" pisser mig af!

    Mvh TT


  • #62   29. dec 2015 Du har igen misforstået.
    Hun havde på et tidspunkt en spænding i højre side, og der skulle bedøvelse til. Hun ville ikke samarbejde med Brian, så han kunne få lov til at gøre som han ville. Derfor fik hun bedøvelse smiley


  • #63   29. dec 2015 Hvis den undersøgelse intet forbindelse havde med hendes stejle adfærd at gøre så forstår jeg ikke hvorfor den så er nævnt, og så beklager jeg hvis jeg har forstået det sådan at det var en del af opdagelsen under udredningen..

    Mvh TT


  • #64   29. dec 2015 Vi bliver alligevel ikke enige omkring dette - så lad os slutte den her og i fremtiden blive bedre til at acceptere andres holdninger smiley I må have en forsat god nat smiley

  • #65   29. dec 2015 Men hvad er det jeg tidligere har misforstået? smiley bare af nysgerrighed.

    Mvh TT


  • #66   29. dec 2015 Kan ikke lige helt huske hvorfor jeg skrev dette, men mener jeg glemte at skrive, at jeg selvfølgelig ville behandle hende, hvis hun havde ondt. Og derfor brugte jeg dette som eksempel smiley

  • #67   29. dec 2015 Altså på det tidspunkt havde hun ondt, men her har hun ikke. smiley Og så at det var et eksempel smiley

  • #68   29. dec 2015 Først, for at holde mig til det du oprindeligt startede dit emne om:
    Når man stille spørgsmål på HG må man forvente, at der er nogle, der har andre meninger om hvordan man skal have hest. Jeg forstår godt, at du føler dig ramt på, at du er teenager, og det må være forklaringen på din opfattelse. Sådan har jeg det selv engang imellem ude i stalden, når jeg vil have at min hest skal have andet foder, mere hø eller vand på folden, fordi jeg mener at vide, at det har hesten brug for.

    Jeg har også oplevelser her på HG, hvor jeg stiller et spørgsmål om, om min hest måske havde mavesår. Jeg fik kommentarer, som jeg ikke havde lyst til. Men da HG er et åbent forum, kan alle svare på et emne. Selvom jeg ikke kunne lide hvad jeg læste, tog jeg det til efterretning, og hvis ikke jeg var enig, jammen så kunne jeg jo bare lade være med at lytte.

    For det andet:
    Meget at det du fortæller nu, burde du have fortalt i det andet emne. At i ikke har råd til røntgen lige nu, ville nok have taget noget af toppen, da, det ifølge mig, kom til at lyde som om, at i bare nægtede at få taget røntgen. Men som jeg kan læse nu, lyder det som om økonomien også spiller ind.


  • #69   29. dec 2015 Jeg forstår så ikke hvordan du kan sige at vi ikke accepterer andres holdninger da vi er rigtig mange her inde med forskellige holdninger. Og vi kan da stadig respektere hinanden og tale pænt til hinanden selv om vi ikke er enige smiley

    Mvh TT


  • #70   29. dec 2015 Det kom til at lyde som noget der ikke var meningen, og jeg nægter ikke sende min hest til røntgen hvis den skal. Men igen, i og med mine dyrlæger har sagt nej til dette, ser jeg ingen grund til at smide de penge efter det smiley Lige nu har vi ikke flere penge til dyrlæger, da vi som sagt har brugt 30.000-50.000 kr. på 1-2 år smiley

  • #71   29. dec 2015 Team Tindur.
    Jeg ved ikke hvor pænt det er at kalde en dum, tøs og truntemus? smiley (Ikke dig)


  • #72   29. dec 2015 TS, det virker meget som om du nok er lidt nærtagende og får lagt ord i munden på folk, der egentlig bare prøvede at give dig gode råd i den anden tråd. Det er muligt at det kan lyde hårdt, men det sker altså når folk prøver at hjælpe, fordi du spørger om hjælp, men samtidig ikke virker som om du er interesseret i andet end det du gerne selv vil høre og går i enormt meget forsvarsposition når der bliver gået en smule til dig. Folk foreslår ikke røntgen for at genere dig, det er simpelthen fordi det er det bedste du kan gøre for at finde/udelukke rygproblemer.

    Jeg vil gerne give dig ret i at visse kommentarer (I denne tråd, ikke den anden) er knap så konstruktive, men 99% af alle de kommentarer du har fået, både her og i den anden tråd er ret brugbare. Man kan altså heller ikke drysse sukker på alt, nogle gange skal der tales lige ud af posen og det er der blevet. Lad være med at overfortolke folks indlæg, det bliver kun til noget negativt, hvis du vælger at læse det negativt, hvilket du nok har gjort.


  • #73   29. dec 2015 Jeg har bare skrevet at min hest ikke har ondt? smiley Jeg går i forsvarsposition som de andre også gør? smiley

  • #74   29. dec 2015 Husk at lægge mærke til hvor mange likes personen fik på de udtalelser... Selv om vi nogle gange (mig selv inkl.) kommer til at blive for engageret og kommer til at sige nogle useriøse og dumme ting i kampens hede så er faktisk Hg et rart sted at være. Man skal bare lære at sortere skidt fra kanel og lade useriøse og sårende ord ryge ud til venstre. Kan man ikke det så må man holde sig fra at diskutere.

    Mvh TT


  • #75   29. dec 2015 TT hvor er vi henne? smiley Kan ikke lige finde den kommentar?

  • #76   29. dec 2015 Jeg ser ikke nogle gå i forsvarsposition, jeg ser til gengæld folk der prøver at forklare dig hvordan og hvorledes.

    Det kan sagtens være at din hest ikke har ondt, men ville det ikke være bedre at være HELT sikker på at ryggen er i orden? Det er derfor så mange foreslår røntgen. Jeg synes det er noget selvmodsigende at kalde andre for snobbede, men samtidig klage over at du føler dig stemplet.


  • #77   29. dec 2015 undskyld men ved du hvad et føl koster


    og ved du hvad man kan forsikre sig imod og derved få en billig dyrlæge regning


    ikke for at blande mig mere end andet end du skriver at I ikke har råd til at få taget rynkten af hesten men overvejer at proppe føl på som løber op i så meget mere


  • #78   29. dec 2015 Overveje og overveje. Vi har snakket om, om det ville hjælpe, og derfor spurgte jeg smiley Pengene skal selvfølgelig først være der til det, for ja, jeg ved skam godt hvad det koster!


  • #79   29. dec 2015 Det var svar til #71 smiley

    Men helt ærligt! En hest begynder ikke bare at stejle. Den stejler enten fordi den har ondt (den ofteste årsag), fordi den ikke kan kapere det den bliver bedt om, eller fordi den har lært at man slipper for presset /at arbejde ved at stejle =tillært adfærd. Vi giver dig det bedste råd og den eneste ting der gør at du med 100% kan udelukke smerter.. Men nej.. Vi siger også at hvis du er 100 % sikker (som man ikke kan være uden røntgen) så få en underviser ud der er ekspert i "problem " heste som feks en BBH underviser.. Men nej... Vi kan nu...først efter rigtig langt ned i tråden forstå at økonomien er problemet også.. Men så spar de 3000kr op, der skal til for at få hesten i røntgen i stedet for at smide de ud på noget der ikke er sikkert.
    Vi her inde (mig især) går utroligt meget op i hestevelfærd. Og vi bliver ret tossede når nogle vælger at undlade naturvidenskab og kaster penge efter noget filosofisk som ikke har evidens.
    Jeg har selv brugt hestevisker så er slettes ikke modstander. Men det var sidste løsning efter fagpersoner ikke fandt årsag. Og vi fandt årsag og løsning.

    Mvh TT


  • #80   29. dec 2015 Mange tak for svarene smiley

  • #82   29. dec 2015 TT: hestehvisker/healer/telepati er absolut ikke "filosofisk" som du skriver i #79 smiley

  • #83   29. dec 2015 Camilla - filosofien er en retning man ikke kan måle eller veje og derfor ikke er noget sikkert. smiley

    Mvh TT


  • #84   29. dec 2015 Jeg har været på HG i mere end 6 år nu. Har oplevet meget få gange, at det er blevet decideret mudderkastning efter mig.
    Jeg er blevet kaldt empatiløs og uden respekt for andre.. Og et par andre grimme ting. Men det er sket så sjældent.
    Jeg ved godt at lige de ting ikke har noget på sig, så selvom jeg blev vred og ophidset i momentet, så lod jeg det ligge et par timer før jeg svarede. Hende der havde kaldt mig empatiløs fik altså ikke jordens pæneste svar, selv ikke efter et par timer, for hun angreb mig meget personligt og uden (for mig at se) en god grund.

    Anyway, folk siger det, fordi de vil dig og din hest det bedste. Ens stolthed tager nogle slag, og det er ikke altid sjovt at høre.
    Men det er vigtigt at overveje om folk kan have ret i noget, selvom man nogle gange bare har lyst til at råbe at de skal lukke røven. For vi er jo alle sammen mennesker, og vi laver fejl, glemmer at tænke over ting og lukker øjnene for ting, vi ikke burde.

    Da jeg var i din alder troede jeg en lille balle hø var rigeligt per hest om ugen. Øøøh, som om! Min hest døde ikke (men var nok sulten), og jeg blev klogere. Og sådan er det smiley


  • #85   29. dec 2015 Er uddannet filosof, og det kan skam sagtens defineres smiley
    Hestehvisker/telepati er uvidenskabeligt, uden evidens og en holdning....men det er ikke filosofi smiley


  • #86   29. dec 2015 Hold da helt keje ... smiley

    Du læser virkelig tingene som vinden blæser smiley

    Det er slet ikke værd at bruge tid på at forsøge at hjælpe dig, du vil bare have rygklappere der er enig med dig. smiley


  • #87   29. dec 2015 Nu har jeg så fået læst rigtig meget af det indlæg, som dette indlæg tilsyneladende er inspireret af, og jeg må indrømme at jeg faktisk synes det er et rigtig dejligt indlæg med kommentarerne osv. Der er et par kommentarer hvor jeg godt kan forstå at du, som allerede er ked af det med ponyen, måske tager mere personligt end de egentlig originalt var ment. Alt i alt synes jeg ikke at dit første indlæg/startkommentar var særlig informativ, og derfor begynder folk at foreslå ting du allerede har prøvet. Så vidt jeg kan se mente alle det godt og ville gerne hjælpe dig og pony smiley

  • AMT
    AMT Tilmeldt:
    maj 2007

    Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
    #88   29. dec 2015 kære kirstine.

    føler lidt at dette emne er rettet lidt mod mig, da det var mig der i første omgang skrev at du var uansvarlig, og skulle tage ansvar for din hest. Dette står jeg fuldt og fast ved.

    du beskriver at du har brugt 50.000 på din pony, stoler fuldt og fast på hestehviskeren og din dyrlæge. havde dette været tilfældet så havde du ikke smidt så mange penge efter at finde ud af hvorfor hesten stejler.

    jeg står ved at det er uansvarligt at lade en "hestehvisker" afgøre hestens helbred, da vi pt. lever i et samfund hvor folk svindler for et godt ord, og især udnytter de naive. (ikke for at stemple dig som naiv). det du har fået af vide mht. at den er god til at stejle, og at den tidligere har båret et for tung rytter er gældende for næsten alle heste, og ikke noget særligt, men noget som ville passe på 90% af verdenens heste.

    din pony sender dig nogle tydelige signaler om at noget er helt galt, og når dyrlæge/kiropraktor/anden behandler intet kan finde, så bør man med det ansvar man har stoppe ridningen, og sende hesten i røntgen. - det nøjagtigt samme gør man ved mennesker.

    forskellen på heste og mennesker er at mennesker kan snakke og pege, det kan en hest ikke. Derfor er røntgen så fantastisk, for det kan vise alt det vi ikke kan se.

    Jeg ved ikke om du læser mellem linjerne at jeg syntes at du er dyremishandler, for det syntes jeg ikke. Jeg jeg syntes det er uansvarligt at lægge al sin lidt over til en person, som ikke kan bevise sin påstand, og som lige så vel kan stå og fylde dig med løgne.

    et røntgen billede kan ikke fylde dig med løgne, og derfor bør du spare op til at kunne sende di hest ind til røntgen at hele kroppen.

    husk, at stejle er en af de stærkt signaler en hest kan give os, og det bør man virkelig tage seriøst. .


  • #89   29. dec 2015 Hippie og hættemågen

    -Jeg vil gerne lige orientere dig om at det grænser sig op til mobning det der.
    Hvorfor har du et behov for nedgøre TS og kalde hende dum? Hvor gammel er det ikke lige du er?
    Syntes simpelthen ikke at det er i orden at gå over i den grøft.

    Nu kender jeg ikke det tidligere forum. Og vil derfor ikke forholde mig til hvad der er blevet diskuteret der.
    Men en ting jeg kan læse her, er da at TS tydeligvis frustreret.
    At begynde og nedgøre hende og kalde hende dum er da absolut ikke vejen frem.

    Snobbet hesteverden eller børnehave? man skal sgu behandle hindanden ordenligt alligevel.


  • #90   29. dec 2015 Nu har jeg ikke læst andet end få af kommentarerne, og heller ikke tråden som bliver omtalt her. Men jeg må indrømme at jeg ikke kan lade være med at væmmes, over nogle af de personlige angreb.

    Hvis ikke man kan finde ud af at have en debat, uden at være personlige - eller behandle hinanden ordentligt, så burde man nok overveje om man burde deltage i debatten.

    Tænker i over om det i skriver kan skade/gøre en anden ked af det? Prøv det smiley Tænk over hvordan i formulere jer på nettet, da tingene nemt kan misforstås. Indrøm jeres fejl, og lad være med at rette på hinanden.

    Vi har alle forskellige meninger om alting, og det skal være i orden.


  • #91   29. dec 2015 Du har ret! Der er mange folk her inde og andre steder der SVINER hinanden til. Folk blander sig i andre folks sager, og kommer med unødvendige kommentarer! Jeg var engang på nippet til at købe en pony, da en fremmed dame brød ind i handlen. Hun på stod at heste blev mishandlet, og at sælgeren ikke var til at stole på. Please STOP det!!! smiley

  • #92   29. dec 2015 Jeg fulgte den anden tråd lidt, men gav ret hurtigt op.
    Dog fangede jeg, at der var brugt rigtig mange penge på dyrlæge, og at denne ikke anbefalede røntgen. Hvis det er tilfældet, så var det nok heller ikke der jeg ville starte. Røntgen afslører jo bestemt ikke alt. Så at kalde TS ansvarsløs er nok lige på grænsen for mig.

    Og så syntes jeg det er dybt respektløst at kalde andre for tøs og trunte...
    Det er simpelthen IKKE i orden!



  • #93   29. dec 2015 Til i sidste som har kommenteret, så vil jeg virkelig gerne sige mange tak! smiley Mange mange tak! smiley

  • AMT
    AMT Tilmeldt:
    maj 2007

    Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
    #95   29. dec 2015 lock horse: nu er der sådan set ingen som angriber ts fordi at hun ikke sender ponyen i røntgen, men fordi hun vælger at lade en "hestehvisker" afgøre hvad hesten fejler..

  • #96   29. dec 2015 Nu er det ikke for at skabe tvivl om at hesten er tjekket.
    Men hvad har dyrelægen helt præcist tjekket den for? Eller lavet at test/ prøver på hesten. Som har endt ud i 30-50,000.- ? smiley
    For som regel er de da ellers hurtige til at ville sende dem i røntgen inden regningerne ender ud i så store beløb. ?


  • #98   29. dec 2015 Nu forsøger vi jo faktisk at hjælpe ts. Og ville du seriøst bruge en dyrlæge der ikke mener at røntgen er på sin plads når hesten bliver ved med at stejle??? smiley

    Mvh TT


  • AMT
    AMT Tilmeldt:
    maj 2007

    Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
    #99   29. dec 2015 lock: og hvordan skulle jeg hjælpe en vildt fremmed med sin hest?

    kører hjem til hende med en dyrlæge, og betale det hele?

    folk inkl. mig selv, prøver faktisk på at hjælpe, ved at forklare at en hestehvisker ikke skal afgøre hestens helbred, og at røntgen ville være smart.


  • AMT
    AMT Tilmeldt:
    maj 2007

    Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
    #102   29. dec 2015 lock: man bliver da i den grad nødt til at forklare folk hvad de burde/ikke burde.. det er den måde man hjælper på - ved at rådgive dem..

    hvis du ikke har opdaget det, så er dette et forum, hvor ting diskuteres, man rådgiver, ytre sig osv.

    hvorfor skulle jeg dog lette min røv for at udrede en andens pony, det er ikke derfor at jeg er her inde, men for at udvide min viden, og give ud af mine erfaringer og min viden. Det er netop det der er mening med et forum -,-
    vi er på nettet, vi står ikke face to face, var dette sagen havde det været noget helt andet (derned ikke sagt at jeg ville smide penge i en andens hest)


  • AMT
    AMT Tilmeldt:
    maj 2007

    Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
    #104   29. dec 2015 lock horse: hvad tror du selv?

    men nej jeg er nok bare for du til at fatte hvad du skriver.

    (godt du selv udnytter dig af samme niveau som du brokker dig andre er på)


  • #105   30. dec 2015 AMT.
    Jeg kan simpelthen ikke forstå hvorfor du aldrig nogensinde forstår, at andres meninger også er velkomne herinde - ikke kun din. Fint at du gerne vil dele ud af dine erfaringer og din viden, men det hjælper ikke noget, at hakke mig ned, bare fordi din mening om hestevisker er en anden end min. Jeg står fuldt og fast stadig på, at jeg tror på at nogle kan snakke med heste, ligesom du også står fuldt og fast på, at jeg er uansvarlig i forhold til mine valg af min pony.

    Jeg forstår heller ikke, hvorfor en hestevisker ikke er god nok? For det meste kan en hestevisker også andet end at snakke med hesten. Christina behandler fx. hesten i mens de snakker, og kan dermed også nemmere få fat i de steder den måske er øm eller har ondt. At Faiht fortalte, at hun synes hun var god til at stejle, behøver nødvendigvis ikke være derfor hun stejler. Hun fortalte fx., at hun synes det var træls, når jeg lagde benene for meget til hende (Når jeg vil bøje hende). Derved tænker jeg, at jeg kommer til at forlange for meget af hende, på for kort tid. Og det reagere hun altså bare rigtig voldsomt på.


  • #106   30. dec 2015 Kirstine, jeg kan virkelig godt forstå at du føler der hakket ned på, for der er godt nok mange mod dig.

    Jeg ved godt, at jeg selv slog lidt ned på dig tidligere, det må du undskylde, blev bare sur over, at du blev sur på folk der prøvede at hjælpe.

    Igen, så ved jeg ikke nok om dette til at blande mig, men ville bare sige at jeg håber du finder løsningen på dit problem.

    Jeg synes denne debat har trukket langt ud, så folk kan godt stoppe, der er ikke noget de kan gøre... smiley


  • #107   30. dec 2015 Fiona&Athos.
    Det er helt okay. smiley

    Det eneste tidspunkt at jeg blev en smule sur, var da en person skrev, at jeg var dyremishandler - fordi jeg ikke havde sendt Faiht til røntgen, og fordi hun jo, i følge dem, har meget tydelige smerter smiley
    Jeg føler lidt, at da jeg prøvede at forklare, at jeg har haft dyrlæge ude mange gange, og flere efterhånden, og har fået det samme svar, så blev jeg hakket til jorden, og svinet til smiley

    Jeg håber også problemet løser sig! Og hvor er det sejt, at du kan indrømme en fejl smiley Undskylder også herfra, hvis jeg har virket sur og utaknemmelig for den hjælp I prøvet at give smiley


  • #108   30. dec 2015 Tak smiley

    Forstår godt du bliver sur - folk kender kun din situation ud fra teksten, de har aldrig mødt ponyen, og det kan være svært at forklare over tekst, hvordan det står til. Det kan man kun, hvis man er rigtigt til stede.

    Også ros til dig, for at skrive lidt mere "rolige" kommentarer nu, i stedet for at komme til at lyde sur og afvisende smiley


  • #109   30. dec 2015 For mig har det været lidt svært at forklare hvordan tingene hænger sammen. + jeg også blev rigtig ked af det, da jeg følte jeg ikke fik lov til at sige min mening og hvordan det nu en gang hænger sammen :). Det er også lidt svært at få et ben til jorden, når 10-12 andre mennesker høvler en ned.

    Jeg tog en dyb indåndning og tænkte, skidt pyt. smiley


  • #110   30. dec 2015 Ja, man bliver virkelig sur i det øjeblik, og kommer til at skrive en dum kommentar.

    Ja, det er fornuftigt gjort smiley


  • AMT
    AMT Tilmeldt:
    maj 2007

    Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.676
    #111   30. dec 2015 kirstine: hvilke meninger er det lige jeg ikke er åben over for?

    jeg har på intet tidspunkt hakket dig ned - jo, har sagt at det var uansvarlig at lade en hestehvisker afgøre hestens helbred, frem for røntgen. og den udtalelse står jeg ved. Det er faktisk det eneste jeg sådan set har skrevet til dig.

    Jeg forklare længere oppe hvorfor jeg mener som jeg gør, hvor du hverken bliver hakket ned på eller nedgjort, at du så skal føle dig så trampet på kan jeg faktisk ikke forstå.
    men kan godt læse mig frem til, at du måske har taget det hele lidt hårdere end hvad der faktisk er skrevet, og læst lidt for meget mellem linjerne (selvom der intet står).

    men okay, vi siddernpå nettet, ting kan misforståes, overfortolkes, og læses som man selv vil. smiley

    (og slut her fra).


  • Lise L
    Lise L Tilmeldt:
    aug 2014

    Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 2
    #112   31. dec 2015 For at kommentere på det, denne tråd startede med (har ingen holdning til den anden tråd), vil jeg blot sige, at det er en generel trend i denne medieverden. at folk bag en skærm let mister fornemmelsen for, at det er et andet levende menneske med følelser, man taler til. Der sidder unge mennesker som dig, som er meget sårbare. Det er man, når man er så ung. Og det er noget man ville fornemme, hvis man enten mærkede efter, eller rent faktisk mødte dig face to face. Det er trist, for HG kunne være et forum for ikke bare "hestemenneskelighed", men også medmenneskelighed. Trådstarter, hvis jeg har et råd, så er det, at du skal lytte til dig selv, og tro på, at du vil din hest det bedste. Når det er på plads kan andres dømmen og usensitivitet ikke ramme dig, for dit mål med at starte en tråd handler om din hests velbefindende, og ikke om dig. Det er altid et sats at skrive et sådant sted som her af ovennævnte grunde, men man kan heller ikke kontrollere, hvad andre siger, jeg har opgivet at skrive noget her, da det er for besværligt og dumt at skulle sidde og sortere ud i skidt og kanel, når man sidder i en træls situation. Benyt dig af dit nærmiljø, eller se på svar herinde med nysgerrighed. Man kan også lære en del om menneskelig psykologi smiley men tag det for alt i verden ikke personligt, for folk kender dig ikke, og deres negative kommentarer kan ikke ramme dig, der hvor det betyder noget. Godt Nytår til dig og alle og held og lykke i din research omkring din pony. Du skal nok finde en vej med ham smiley

  • Lise L
    Lise L Tilmeldt:
    aug 2014

    Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 2
    #113   31. dec 2015 ...og så vil jeg også sige, at er man frisk på at sortere, er der faktisk også en masse gode råd og inspiration at hente! smiley

  • #114   1. jan 2016 Velkommen til hesteverdenen. Og endnu mere, velkommen til HG smiley

  • #115   1. jan 2016 Har ikke læst alle svar så beklager hvis jeg genfortæller.

    Men nu bliver jeg nød til at kommentere for jeg gider virkelig ikke holde det inde mere, fordi nu render det da helt af sporet.

    Jeg var ligesom dig for 4 år siden. typisk en som søgte svar men fik jeg ikke det rigtige blev jeg møg tvær og gik i forsvar.
    Jeg har bare et meget godt budskab når det kommer til heste verdenen "lyt og lær". Du lærer af at lytte til folk smiley
    Jeg har lært SÅ meget af kære hg. kan da tage et lille eksempel som da jeg havde problematikker med min tidl. pony freja. jeg spurgte fortvivlet herinde fordi min tidl pony havde svær vejrtrækning og sandt nok havde hun bronkhitis.
    Men ikke nok med det lærer man også af at lytte til folk fordi det ikke er hver gang man er rigtig på den. jeg mente at jeg ikke skulle sælge freja pga utallige af dårlige erfaringer ved at sælge. alligevel talte folk mig til fornuft og min mor hjalp mig med at sælge hende. hun endte jo så som kastebold og er i sverige nu ved en kvinde der har givet næsten 9000 kr(!) for en pony jeg havde sagt fra dag 1 den skulle lægges ned.

    Man lærer ved at lytte til folk, om det så er dårlige eller gode erfaringer smiley
    Og som rigtig mange har skrevet så skriver folk jo til dig i kun GOD mening for at gøre det bedste for dig og din pony! vi sidder her ikke for at hakke ned på dig men for at dele vores erfaringer! Godt nok er vi ikke dyrlæger eller tandlæger. men mange af os herinde sidder med over 10 års erfaring, vi er værd at lytte på hvis man nu gad og lukke viden ind smiley

    Apropo din hest skal man jo ikke udelukke at hvis røngten ikke hvis noget at din hest har en fejl i hjernen smiley


  • #117   4. jan 2016 Line - hvad har du konkret oplevet af det? smiley Som jeg har erfaret herinde så er der forskel på at mene noget, og så sige noget der simpelthen ikke er rigtigt - lad os sige fx. "hesten behøves kun 3 timer på fold".
    Nogle påstande bliver tit manet i jorden fordi det simpelthen ikke passer, og her oplever jeg ofte folk sige "det er jo min mening", men i sådanne situationer har det bare slet intet med forskellige meninger at gøre smiley


  • #119   4. jan 2016 ?? smiley Det forstod jeg ikke lige

  • #120   4. jan 2016 Line

    Tror du bliver meget nærtagende nu. smiley
    Fünke stiller dig et spørgsmål, til dine oplevelser på HG.
    Hun mejer dig ikke ned.


  • #122   4. jan 2016 Oftes når det sker skyldes det altså ikke meninger. Det skyldes at folk forsøger at hjælpe, men at modparten i den anden ende ikke ønsker at lytte, eller ikke fik sit ønsket svar.
    Det hjælper en del, at bevare sig et åbent sind når man begår sig i hesteverden. smiley

    Det der også oftes går galt, er at der færdes en del teenagepiger her inde, som nogle gange tager hvad der skrives lidt for personligt, og lidt for bogstavligt.

    Når det kommer til at holde hest, er der mange forskellige måder at gøre det på.
    Det handler i bund og grund om etik og moral. smiley


  • #123   4. jan 2016 Jamen jeg spørger egentlig bare hvornår du oplever det fordi holdningerne er forskellige? smiley

  • #125   4. jan 2016 smiley smiley

    Mvh TT


  • #126   6. jan 2016 Jeg synes det er sjovt, som I kan sige at det altid er trådstarteren der er noget i vejen med. Hvis nogen er uenige med jer, får I jo heller ikke det ønsket svar, dermed forsvarer I også jeres mening og holdning. Og det gør jeg også. Jeg forsvarer også min holdning og min mening.
    Det der egentlig menes med dette opslag, var meget enkelt. Jeg synes vi alle burde tænke over hvordan vi formulere os til andre, fordi det NETOP slår meget hårdere over en besked eller bag en skærm, end det gør face to face.
    Og I skriver jo selv, at en besked kan fortolkes på mange måder - facts vi er ikke alle ens, hvilket også betyder at vi ikke har ens meninger. smiley

    Et eller andet sted, så synes jeg det er vældig morsomt, at det for det meste er voksne mennesker, som hakker ned på mindreårige. Er det ikke jer der burde vise og komme med et godt eksempel på hvordan man egentlig skal behandle folk, uanset i hvilken situation? Også på hestegalleri.


  • #127   6. jan 2016 Jeg er enig i at man skal tænke over hvordan man formulerer sig - både mundtligt og skriftligt. Jeg er også helt enig i, at der nogle gange bliver skrevet mindre pænt, og at nogle tråde kører lidt af sporet. Det er uheldigt, og kan være med til at skræmme folk væk herinde fra, hvilket jeg synes er ekstra ærgerligt, da HG tilsyneladende er ved at dø en stille død smiley smiley
    Dog mener jeg ikke at det er nogens opgave - voksne eller unge - at stryge folk med hårene, og fortælle dem alt er sukker og regnbuer, når de f.eks. skulle have tilkaldt dyrlæge for længst, ikke redet på en hest med smerter, eller lignende.
    Det jeg imidlertid synes er rigtig vigtigt - især i de ovennævnte situationer hvor hesten er taberen - det er at man som afsender skal tænke virkelig grundigt over; ønsker jeg at udtrykke min mening, eller ønsker jeg at overbevise "samtalepartneren" til at se tingene fra min side.
    Alt for ofte sidder folk med et godt budskab, og de leverer det råt for usødet, og forventer så at folk bare siger ja og amen.
    Der bliver man nødt til at se indad, pakke sit ego væk og kommunikere overbevisende, hvis man rent faktisk ønsker at overbevise, fremfor bare at ytre sin mening og hyle med i koret.
    Dette gælder alle aldre og uanset om man er TS eller ej smiley


  • #128   6. jan 2016 linje 7, hvor du nævner min hest må jeg formode - er usand. Jeg har tilkaldt dyrlæge, op til flere gange. Eftersom at jeg heller ikke stolede på ham, prøvede jeg en ny. Jeg spurgte gentagende gange om røntgen ikke ville være en mulighed, hvor svaret var; "Jeg kan love dig, at du ikke kommer til at finde grunden til stejleriet, dog vil du finde en masse andre fejl, som er fuldstændig ligegyldige for hendes adfærd. Jeg gør alt for at fremprovokere en smerte i hele din ponys krop, og hvis hun havde smerter, ville hun stå med ørene fremme." Og denne dyrlæge har mulighed for at tage et røntgen, da han kører rundt med et. Og hvorfor ville han lyve, når han tjener penge på det?

  • #129   6. jan 2016 ???? var den til mig? smiley
    Jeg har absolut ikke nævnt nogen hest, jeg kommer med overordnede eksempler hvor hesten er taberen, men havde ikke nogle konkrete tilfælde i tankerne. Den var absolut ikke møntet på dig, og jeg er ked af hvis du føler dig ramt…..dog er det et rigtig godt eksempel på hvordan kommunikation kan gå galt, hvis man læser mere ind i et budskab end der reelt ligger.
    Det er vigtigt at huske på for os alle, både afsender og modtager. Det er især vigtigt som modtager, at se på udsagnet, og huske at man ikke er centrum i andres univers, så derfor er der stor sandsynlighed for at andres udtalelser ikke drejer sig om én selv.
    Det er en svær øvelse, og jeg falder også ofte selv i fælden smiley

    Jeg tror helt bestemt du vil din hest det bedste, og selvom jeg ikke kan huske episoden som du taler om i dit svar, så håber jeg at du finder en løsning smiley


  • #130   6. jan 2016 # 127 - 128 - 129. Lige præsis de 3 indlæg beviser at det ikke kun handler om at man skal tænke før man sender en besked afsted, men i den grad også hvordan man modtager en besked.

    Her er det tydeligt at TS i den grad ser negative ting over alt, man kan ikke skrive et svar i en af hendes tråde uden at hun nærmest leder efter noget hun kan slå ned på, og derefter sovse rundt i lige den ene ting hun har fundet, deraf går hun totalt glip af helheden i det indlæg hun netop plukkede sit negative ord ud fra, og selve kontrasten går tabt i selvmelidenhedens tåger.

    Det er ikke altid at det handler om at folk taler grimt eller er på nakken af andre, men også i den grad om hvordan det modtages i den anden ende.
    Tænk over det venner smiley


  • #131   6. jan 2016 Camilla,
    Du skriver " især i de ovennævnte situationer hvor hesten er taberen", og der forbinder jeg det med mig og min pony, da der er blevet snakket meget herinde om lige netop det :). Det var absolut ikke for at virke sur, eller se negativt på alt - jeg ville blot fortælle at dyrlægen var blevet tilkaldt.
    Da jeg ikke ved om du har deltaget i det andet opslag, og derfor ikke har læst at jeg har haft diverse dyrlæger ude, så ville jeg fortælle, at det havde jeg. smiley

    - Undskyld hvis det lød negativt. smiley


  • #132   6. jan 2016 Stutteri,
    Jeg nævnte linjen, for at forklare hende, at jeg har haft tilkaldt dyrlægen. Hun skriver "især i de ovennævnte situationer hvor hesten er taberen", hvor jeg, da jeg læste det, følte mig lidt ramt.
    Jeg LEDER ikke efter ting jeg kan slå ned på, jeg forklare tingene i det situationer, hvor jeg føler mig enten ramt eller misforstået smiley
    Jeg har liket hendes svar, fordi jeg er enig i hvad hun skriver - Men netop den sætning tror jeg måske ikke er formuleret helt korrekt.


Kommentér på:
At stemple folk

Annonce