{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  sport ikke sport eller ekstremsport
  • #2   24. jan 2019 Det er der ikke noget entydigt svar på - i hvert tilfælde ikke, hvis du spørger ulykkesforsikringerne. Nogle forsikringsselskaber kategoriserer ikke hest som farlig sport, hos nogle er galopløb farlig sport, og hos nogle helt tredje er al hest farlig sport.

  • #3   24. jan 2019 ridning er en sport, du bevæger dig bruger dine muskler, og selvom du rider dressur, bevæger du dig meget og bruger din muskler, (de fleste der siger det ikke er, er fordi de tror man bare sidder stille), når du rider, bruger du faktisk flere muskler end du lige tror.
    og fordi du netop har med levende dyr på flere 100 kilo at gøre, kan det være farligt, og har før fået afvide at ridning er en af verdens farligste sporte ( nr 3 vist nok), men det er mange år siden.
    dog vil jeg mene, at heste ikke er = sport, for du kan sagtens have en hest du bare går og hygger med der hjemme du har som hyg og bare nyder synet af på marken, så er det jo ikke som sådan sport, men rider du, vil jeg mene du dyrker en sport


  • #4   24. jan 2019 Meget groft stillet op, så vil jeg mene at:
    - ridning på hyggeplan (altså uden noget egentlig mål og uden nogen form for konkurrence indblandet) er en hobby
    - ridning med fokus på mål og konkurrence er en sport
    - væddeløb og lignende er ekstremsport (her kan jeg ikke helt gøre op med mig selv, om jeg også synes at fx military på højt plan går ind under)

    Mit bud, men vil ikke mene at der er et endeligt svar smiley


  • #5   24. jan 2019 For at svare på spørgsmålet, skal vi træde er skridt tilbage og spørge os selv, hvad der er hobby, sport, og ekstrem sport.

    Jeg vil mene, at hvis man kan ride, og rent faktisk rider sin hest, så er det helt klart en sport.
    Den virkelig dygtige rytter kan man næsten ikke se indvirke på sin hest, fordi det gøres så subtilt og elegant. Men - der bruges mange muskler, og stilles høje krav til koordination, balance, udholdenhed, smidighed - og evt også mod.

    Hvis hestene er pæne græsklippere, så er det en hobby.

    Hvis man definerer ekstrem sport ud fra risikoen for alvorlige skader, så er det meste ridning en ekstrem sport.
    Husker jeg rigtigt, har vi i Danmark ca 30 tilfælde om året af død, svær skade fx kranietraume, brækket ryg, osv.

    Så, det korte svar er ja til det hele.


  • #7   24. jan 2019
    definitionen af sport er "fysisk aktivitet eller spil der udøves enten individuelt eller i hold efter et bestemt sæt regler og ofte med brug af særligt udstyr og særlige redskaber" så ja riding er en sport... eller måske rettere en betegnelse for sport på hest, da der jo er massere af forskellige discipliner (dressur, spring, terrenridning, pony games ect)

    der er selvfølgelig nogle der dyrker ridning på hygge plan og så er det vel nok ikke helt en sport længere. Men ridning kan 100% dyrkes som en sportsgren. Det er ikke for sjov at ridning er med i OL


  • #8   24. jan 2019 Jeg har haft et forsikringsselskab hvor jeg måtte tegne en ekstra ulykkesforsikring da jeg dyrket ekstrem sport (ridning). Det skal jeg ikke i nuværende. Jeg har på trods af at jeg aldrig har redet en konkurrence i mit liv, blevet hentet af ambulance, haft bukket ribben, haft hjernerystelse, brækkede finger, ødelagt tå. Osv smiley og jeg har sluppet MEGET billigt med tanke på alle de ture jeg har haft hvor jeg kunne have mistet livet..
    Her er et af de mindre farlige situationer smiley Jeg har heldigvis blevet trænet i fald teknik da jeg var lille på rideskolen, så det at falde korrekt (hvis muligt) ligger på rygraden smiley

    Mvh TT


    profilbillede
  • #9   25. jan 2019 Altså da jeg var på Island og arbejde, tegnede jeg en rejseforsikring. Den skulle tegnes under ekstremsport - det var Gouda rejseforsikring.

  • MN Horses
    MN Horses Tilmeldt:
    jan 2015

    Følgere: 1 Emner: 3 Svar: 74
    #10   25. jan 2019 Juridisk er ridning klassificeret som sport, ikke ekstremsport, uanset diciplin.

  • Ida  L
    Ida L Tilmeldt:
    nov 2016

    Følger: 5 Emner: 12 Svar: 59
    #11   25. jan 2019 Jeg mener at når man mener det seriøst (behøves ikke stævner), og er træt efter en ridetur, så er det en sport. Ekstremsport vil jeg ikke lige sige det er. Måske tærrenspring er ekstremsport?

  • #13   26. jan 2019 Altså jeg tænker, at selvom man dyrker det på hobbyplan er ridning vel stadig en sport - du bruger kroppen og får motion, selvom det måske bare er for hyggens skyld smiley

    Og det med ekstremsport kommer an på forsikringsselskabet. Min familie har været ude for at ridning både blev betegnet som ekstremsport og ikke ekstremsport, afhængigt af forsikringselskabet.
    Som udgangspunkt tænker jeg, at du bare skal kvalificerer det som sport, men måske nævne at nogle forsikringselskaber kvalificerer det som ekstremsport pga. risikoen for diverse ulykker (Fald, styrt, spark mm.. med risko for blandt andet alvorlige ryg og hovedskader)


Kommentér på:
sport ikke sport eller ekstremsport

Annonce