{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
761 visninger | Oprettet:

stor forandring! {{forumTopicSubject}}

Jeg har, som nogen af jer måske har set, haft en masse problemer med at min vallak har givet sig til at bukke og stejle, hver gang han fik signalet frem.
Jeg har været totalt hjælpeløs, og valgte at prøve at kontakte Ute Lehmann, da jeg ved godt kan lide tanken om at løse mit problem igennem kommunikation og samarbejde, fremfor tvang og hjælpemidler.

Ute kom frem til at Calidos var signalforvirret. Og kom med nogen forslag som jeg besluttede mig for at følge.

Jeg har tænk og prøvet at analysere hans opførsel og er kommet frem til at Calidos er signalforvirret, og derfor stopper og bakker. Fordi jeg har redet med sporer bliver han sur på min konstante prikken for at få ham frem, at han protestere ved at bukke. På samme måde reagere han på fremadsignalet med pisken.

Jeg har nu lagt sporerne pænt på hylden og er begyndt at ride ham i skridt og trav ved at skærer det helt ud i pap, så han ikke kan komme i tvivl om hvad han skal.

Calidos har ellers sin grundridning rigtig godt på plads, men p.g.a. for mange forskellige ryttere er han blevet forvirret.

Jeg har i går og i dag redet ham sådan og det har givet super gode resultater:)
Calidos reagere positvit og direkte på mine signaler, og der er bestemt ingen invendinger! smiley
Jeg kan endda lave øvelser, både i form af volter og slangegange, men også i form af schenkelvigninger og kontra-versader.
Calidos arbejder dejligt positivt, og jeg kan mærke at han nyder at skulle rides, i modsætning til før:) Han er en helt anden hest at have med i hallen og ikke mindst en helt anden hest at tage med op igen:)

Jeg regnede med at der ville gå et pænt stykke tid, før at Calidos var klar til nogen øvelser af den grad som schenkelvigninger osv. kræver, men han overaskede mig virkelig! Jeg kan vist regne med at vi er klar noget før end jeg troede:)

Calidos har forvandlet sig fra problemhest til ridehest ved at jeg smed sporene og skar mit signal ud i pap:) og allerede nu forstår han det hurtigere:) En meget stor forvandlign:)

undskyld det lange indlæg;)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montering af ny bordplade med vask 700 kr.
  • Fejlmelding på Grundfos ALPHA 2 25-60 180. 1.550 kr.
  • Mangler vandtilførsel til opvaskemaskinen 1.850 kr.
  • Udskift at blandingsbatteri i badeværelset 2.000 kr.
  • Rengøring af huset 2.000 kr.
  • tildækning af rør under køkkenvask og dæække hul i loft 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  stor forandring!
Kommentér på:
stor forandring!

Annonce