{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.119 visninger | Oprettet:

2 spørgsmål om danskehd {{forumTopicSubject}}

har 2 spørgsmål som jeg ikke rigtig forstår. i min historie opgave og forstå ikke rigtig det det mener på Google? virkelig et stort spørgsmålstegn her hjemme smiley
håber der lige er nogen der gider hjælpe smiley

1. Giv eksempler på forskellige syn på danskhed
12. Hvorfor har opfattelsen af danskhed ændret sig i tidens løb?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af Philips Hue Simirue panel på soveværelse (lampe) 590 kr.
  • Nedrivning 1.000 kr.
  • rengøring 100m2 900 kr.
  • Min ene stikkontakt virker ikke 600 kr.
  • Elektriker 1.200 kr.
  • Tilslutning af opvaskemaskine 510 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  2 spørgsmål om danskehd
  • #1   4. nov 2013 1. Dem udefra ser os måske som blondiner, der sidder og spiser vores kartofler med brun sovs.
    Afrikanerne ser os måske som rige, nærige mennesker. Normænd ved vi har billigt kød, og øl, mens Afrikanerne mener vi er mega socialistiske og vil hjælpe alle (Fordi de selv er meget liberale(Sådan ser jeg på USA)). Bare et gæt måske?

    2. I Gamle dage så man måske anderledes på en dansk dansker, end man gør i dag?


  • #3   4. nov 2013 De foreskellige syn på danskhed ses f..eks. også ved politikere, hvor der er forskellige meninger om, hvornår man er dansk smiley

    Synet på danskhed er blevet ændret i tidens løb fordi vi i dag bl.a. har flere indvandrer end tidligere smiley


  • #4   4. nov 2013 Vil du uddybe, hvad "tidligere" er?

    2. Vi har jo et utrolig velfungerende velfærdssamfund, som mange andre lande misunder. Dette kan være en faktor for ændringen af synet på Danmark. Derudover har vi ytringsfrihed, som også betyder meget for vores opfattelse af verden og verdens opfattelse af os. Nogle misunder det og andre synes, det er dybt godnat.


Kommentér på:
2 spørgsmål om danskehd

Annonce