Til jer med dårlige knæ {{forumTopicSubject}}
Jeg spørger her, eftersom det er sandsynligt andre har samme problemer som mig.
Som supplering til min ridning, begyndte jeg for et par år siden af at løbe. Jeg kunne med tiden løbe langt og kom i god form. Jeg holdte så en pause, hvorefter jeg lidt efter kom igang igen. Dette resulterede i, at jeg begyndte at få smerter på yderlsiderne af knæene. Da det blev ved og ødelagde mit løb, tog jeg på idrætsklinik, hvor jeg fik konstateret løberknæ. Jeg havde altså tydeligt overbelastet mit knæ, og mit bækken var ikke stærkt nok. Jeg fik lavet dyre såler og genoptrænede, men det hjalp intet, og jeg har ikke løbet siden.
Nu er den helt gal med knæene. Hvis bare jeg går i et roligt tempo, og faktisk også når jeg slet ikke bevæger mig, kommer betændelsestilstanden tilbage. Synes det er meget mærkeligt, eftersom jeg som sådan ikke burde overbelastet det.
Desuden siger mine knæ en knasede lyd, der engang i mellem af forbundet med smerte når jeg f.eks skal rejse mig fra hug.
Nogen der har haft lignende og evt ved hvad det kunne skyldes??
Vh Malene
apr 2007
Følger: 22 Følgere: 22 Heste: 4 Svar: 1
http://www.bot-shop.dk/knaebandage.html - de virker også godt. Har erfaring med at tage den på et par timer før, så knæet er varmet op.
sep 2006
Følger: 49 Følgere: 61 Heste: 3 Emner: 7 Svar: 377
aug 2011
Følger: 53 Følgere: 52 Heste: 4 Svar: 63
maj 2009
Følger: 54 Følgere: 602 Heste: 2 Emner: 278 Svar: 5.750
Jeg har fået fjernet en stor del af min ene menisk, og jeg kan ikke længere løbe.
Min menisk satte sig i klemme, når jeg bøjede benet lige som når man sidder på hug.
Læg mærke til, om din også gør det?
dec 2008
Følger: 14 Følgere: 52 Heste: 1 Emner: 58 Svar: 195
Skal til lægen i morgen grundet noget andet, så er det bare dem jeg skal tage fat i og stille spørgsmål? Tænker det vel er dem der kan henvise mig til en scanning i så fald?
dec 2008
Følger: 14 Følgere: 52 Heste: 1 Emner: 58 Svar: 195
dec 2008
Følger: 14 Følgere: 52 Heste: 1 Emner: 58 Svar: 195
De kan opstå lige pludselig, og de sidder som oftest kun på ydersiden.
Desuden knækker min højre hofte også hver gang jeg går, og er nogle gange også forbundet med smerter. Kan det have en sammenhæng, eller er det er helt andet tilfælde? Suk
aug 2011
Følger: 53 Følgere: 52 Heste: 4 Svar: 63
nov 2008
Følger: 79 Følgere: 72 Heste: 7 Emner: 320 Svar: 5.590
Men kan uden problemer bruge en cross trainer
Aner ikke hvad det kan skyldes men tænker ihvertfald mit er manglede muskler til at støtte op, da jeg døjer flere steder
dec 2008
Følger: 14 Følgere: 52 Heste: 1 Emner: 58 Svar: 195
apr 2014
Følger: 6 Følgere: 6 Heste: 3 Emner: 19 Svar: 231
Såvidt jeg husker var det noget med at brusken bag på knæskallen ikke kunne følge med og derfor er blevet ruflet eller noget i den stil.
dec 2012
Følger: 28 Følgere: 287 Heste: 5 Emner: 2 Svar: 2.716
Jeg har været i røntgen 5-6 gange men de ku ikke finde ud af hvad der var galt.
nov 2011
Følger: 22 Følgere: 144 Heste: 3 Emner: 124 Svar: 5.745
sep 2008
Følger: 96 Følgere: 105 Heste: 8 Emner: 50 Svar: 656
Jeg bruger BOT som blevet nævnt længere opppe, samt kinesiotape når jeg spiller ishockey eller laver andet hvor mit knæ bliver belastet. Kinesiotapen har virkelig hjulpet mig, fra at jeg kunne falde samme til ishockey da mit knæ ikke kunne bære mig, til at jeg kan skøjte uden problemer og uden smerter - så det anbefaler jeg
Udover det ville jeg nok prøve en fysioterapeut, det har jeg og har hjulpet en del også
dec 2008
Følger: 14 Følgere: 52 Heste: 1 Emner: 58 Svar: 195
dec 2008
Følger: 14 Følgere: 52 Heste: 1 Emner: 58 Svar: 195
mar 2007
Følger: 136 Følgere: 125 Heste: 1 Emner: 126 Svar: 2.966
Kunne godt lyde som menisken, og det er et lille indgreb der skal til, og du kan godt leve uden din menisk
dec 2008
Følger: 14 Følgere: 52 Heste: 1 Emner: 58 Svar: 195
Som skrevet knækker min højre hofte også for hvert skridt jeg tager, og kan engang imellem gøre ondt...
Skal til lægen i dag, og så må vi se om hun sender mig videre
jun 2008
Følger: 114 Følgere: 100 Heste: 7 Emner: 176 Svar: 3.493
Jeg væltede for nogle år siden med en hest, der landede på mit venstre knæ. På daværende tidspunkt gjorde det ikke ondt, men efter et års tid begyndte det at være på tværs. Jeg haltede når jeg gik, selvom jeg ikke selv lagde mærke til det (fordi det kom langsomt), jeg var ekstremt langsom op ad trapper, det gjorde simpelthen for ondt. Jeg måtte stoppe med at deltage i idrætstimerne, for jeg kunne ikke løbe. Det resulterede i at mit knæ enten låste, eller gav efter. Hver gang endte jeg med at ligge med ansigtet i gulvet.
Det tog 3 år hos lægen, med kommentaren "bare en overbelastning, du skal bare tabe dig, så går det væk," på trods af, at det IKKE blev bedre selvom jeg tabte mig. Det endte simpelthen med, at min mor bad lægen om at skrive en henvisning, for hvis der virkelig ikke var noget, så var jeg nødt til at deltage i idræt, og hvis der VAR noget, så ville hun ikke bede mig om at deltage mere.
5 minutter hos en specialist, hvor jeg forklarede hvordan og hvorledes, og han havde et bud på hvad der var i vejen. En scanning af knæet, og hans bud blev bekræftet. Min menisk var skadet, så en af pladerne i knæet havde rykket sig, og sad og skar op i en af de andre plader. Han foreslog at jeg skulle opereres. Som han sagde: "Jeg kan ikke love at dit knæ bliver meget bedre efter en operation, men det bliver i hvert fald heller ikke bedre hvis det ikke bliver."
Jeg kan stadig ikke løbe uden smerter, og ind imellem brokker det sig lidt, men jeg halter ikke længere når jeg går, og jeg kan gå op ad trapper uden smerter, i hvert fald så længe det ikke er en dårlig dag.
Flere år med knæskade havde givet mig ondt i ryggen/lænden, som viste sig at jeg var stiv i den ene side af bækkenet, som var kommet af at jeg havde aflastet så voldsomt på det ene ben. Kiropraktorforløb, og vupti, smertefri i ryggen.
mar 2007
Følger: 136 Følgere: 125 Heste: 1 Emner: 126 Svar: 2.966
Til jer med dårlige knæ