{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
641 visninger | Oprettet:

hjælp ift prævention og pletblødning {{forumTopicSubject}}

hej alle.
jeg har været på p-piller for nogle år siden men de sidste to år har jeg brugt p sprøjte i stedet da jeg synes det var meget nemmere. dog har jeg dette problem at jeg jævnligt pletbløder. jeg har selvfølgelig været ved lægen og har snakket med hende om det. har også fået lavet flere forskellige former for gynækologiske og der er teknisk set intet galt men jeg ville høre om der var nogen der kunne hjælpe eller rådgive ud fra deres egen erfaring med måske lignende situationer.
jeg havde overvejet en p stav men da min læge heller ikke ved om jeg går og pletbløder på den hele tiden er det 1000 kr lige ud af vinduet.
så havde jeg også tænkt på spiral men dette ved jeg ikke så meget om endnu. ved dog lidt.
jeg ved der også er p plaster og det synes jeg minder ret meget om p piller ift at det skal skiftes jævnligt og at man får sin månedlige mens.
nu får jeg nok hak for denne her men det er mit valg og min krop. jeg gider for at være helt ærlig ikke at have mens overhovedet hvis jeg kan slippe. så derfor vil jeg helst ikke tilbage på p piller eller på et p plaster. men men alt i alt er der andre der har erfaring med at en spiral eller p stav kunne hjælpe ift at stoppe med at pletbløde? eller er der nogen der har andre tips der kunne hjælpe.
venlig hilsen pigen der nu har haft semi mens i snart fire måneder. og hun er ret træt af det.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  hjælp ift prævention og pletblødning
  • #1   26. mar 2018 Du kan sagtens bare fortsætte på pillerne uden at tage pause. Kender en der har gjort det i flere år uden problemer

  • #2   26. mar 2018 okay.. jeg prøvede dengang jeg var på p piller at få lidt mens alligevel hvis jeg spiste mere end to pakker af gangen.. min krop vil virkelig bare gerne ud med det smiley

  • #3   26. mar 2018 De fleste læger anbefaler mens mindst 4 gange årligt. Så det er det jeg sigter efter med min p-ring, som jeg kan se du slet ikke har med i dine overvejelser. smiley

    Jeg ved ikke om du er opmærksom på dette, men grunden til at mange anbefaler at man få mens en gang imellem er at man på den måde renser ud i systemet der nede og der ved mindsker sin risiko for celleforandringer. smiley

    Men spiral kender jeg mange unge der ikke synes fungere, blødninger bliver kraftige man får ofter mens og de vare længere, så i dit tilfælde ville jeg ikke overveje det. smiley

    Men jeg bruger selv p-ring og er rigtig glad for det, jeg overvejer dog at skifte til p-sprøjte. smiley


  • #4   26. mar 2018 Jeg har spiral. Startede med kobberspiral men der kom mens som den selv ville.
    Nu har jeg hormon spiral. Og jeg har ikke haft min mens siden. Gynækologen fortalte mig at det er den spiral de anbefaler til piger der bløder meget/bløder længe. Og da jeg netop havde disse problemer så var den oplagt. Og jeg er så glad for mit valg. Og kender flere der har fået hormon spiral hvor der mens er helt stoppet.


  • #5   26. mar 2018 arrrhh jeg vil nu også mene at man skal holde mindst én pause og få mens, det fortalte min læge mig smiley jeg har været på p-piller i 4-5 år men stoppede med at tage dem i feb. sidste år

  • #6   27. mar 2018 Har du overvejet minipiller? Mens kommer som vinden blæser, men ikke særlig tit og har aldrig oplevet pletblødning..

  • #7   27. mar 2018 Med p stav, p ring, p sprøjte, hormon spiral mv kan undgå den daglige pille. (Velkommen i klubben, jeg ville da heller ikke huske at tage en daglig pille.)
    Men gestagen giver hos nogle kvinder tendens til pletblødninger - hos andre bliver menstruationen mindre eller forsvinder helt.

    Du er nødt til at tale med din læge, og ikke os!
    Hvis I går ud fra at det er gestagen, der er årsag til dine pletblødninger, så er problemet der måske også ved andre gestagen baserede produkter? Du er nødt til at afprøve det - men risikoen er der.
    Det kan også give pletblødninger, hvis man ikke anvender hormon prævention korrekt - tal evt med egen læge om du har gjort det?
    - Hvis du vil have det nemt, mindst muligt blødning ved menses, så er gestagen spiral et oplagt forslag.
    Og 1000 kr er da afgjort penge der kan mærkes - men ikke mere end et dumt impulskøb af sko/ fin taske / tøj.
    Og hvad er vigtigst? Sex eller sko? Det er da et godt sexliv, ikke?


  • #8   28. mar 2018 Min læge anbefalede mig at holde pause ca. 4 gange om året - en i hver årstid. Så jeg spiser 3 x 21 p-piller i streg. Pga. blodmangel... simpelthen smiley Det har jeg gjort i et par år nu, og har aldrig haft det så godt smiley Min læge sagde faktisk, at det var dét gynækologerne anbefalede... 4 pauser pr. år smiley Det er da til at holde ud.

    Jeg ville snakke med min læge om det smiley Det gjorde jeg, og vi fandt en super god løsning på mit problem. Så er da sikker på, I også kan finde en løsning med dit smiley


  • #9   28. mar 2018 Min læge har også sagt det med, at man kan nøjes med mens 4 gange om året.. smiley

  • #10   28. mar 2018 Jeg ville fortsætte på p-sprøjten lidt til, og se om din menstruation ikke forsvandt helt. Min forsvandt efter 2 år, og som jeg mindes var min menstruation lidt uregelmæssig før den forsvandt helt. Jeg sørgede for at gå med truse indlæg hele tiden, og havde tampon i tasken, så var det intet problem.
    Jeg syntes det var fantastisk de 6 år jeg havde uden menstruation smiley

    Mvh TT


Kommentér på:
hjælp ift prævention og pletblødning

Annonce