lad dog mine billeder være! {{forumTopicSubject}}
øv, hvor er det træls. Igen igen er der nogle der har "lånt" mine tegninger fra min hjemmeside.
hvorfor dælen kan folk ikke respektere copyright? hvad får man ud af at stjæle andres billeder og påstå at de tilhøre en selv?
Synes bare det sker jævnligt at mine tegninger dukker op i andre sammenhænge end hvad jeg har givet tilladelse til(hvilket stort set ingen har fået).
overvejer seriøst om jeg overhovedet gider opdatere min hjemmeside og om den ikke bare skal skrottes helt.
Det er bare så træls at det åbenbart er nødvendigt at have et kæmpe vandmærke klistret over hele billedet for at der er en chance for at det ville afskrække nogle....
undskyld for mit sure opstød, men det er langt fra første gang jeg skal til og kæmpe med en eller anden #*%#* fordi de tror de kan slippe afsted med at udnytte andres arbejde
okt 2008
Følger: 141 Følgere: 134 Heste: 5 Emner: 117 Svar: 333
At stjæle ens ting, er det samme som at sige at kongens hest var ens egen,- Princip? ;S
jan 2004
Følger: 74 Følgere: 75 Svar: 236
Så der er da vist nogen der selv bar har brugt andre folks billeder ?
MEn jo det er da øv, men herre gud, så er det da vist hellere ikke værre
sep 2005
Følger: 13 Følgere: 18 Heste: 2 Emner: 166 Svar: 643
Det er ulovligt at tage og bruge andres billeder uden tilladelse. Og jeg synes det er ret træls at nogen tager æren for mit arbejde.
jan 2004
Følger: 74 Følgere: 75 Svar: 236
men i princippet er det jo lidt det samme.. du benytter andre billeder uden tilladelse..
men så kan man jo bare tage et screen shot eller et billed af dine tegninger og så kalde detsit eget billede, hvis man skal argumentere som du gør her..
Forstår godt hvad du mener, men synes bare ikke helt den holder
sep 2005
Følger: 13 Følgere: 18 Heste: 2 Emner: 166 Svar: 643
et screenshot eller et billed af et andet billed kan overhovdet ikke sammenlignes med at at selv sidde og lave en tegning. det første er jo bare en kopiering, og det ville stadig være ulovligt at kalde det sit eget.
Det er noget andet at ved egen tilvirkning at skabe et nyt billed udfra en inspirationskilde. Prøv selv at læser ophavrettighedsloven.
feb 2008
Følger: 95 Følgere: 118 Heste: 4 Emner: 232 Svar: 5.241
lad dog mine billeder være!