{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
373 visninger | Oprettet:

Under og bag lod..?? ARH {{forumTopicSubject}}

Delgardo går så meget under og bag lod, hvad dævlen skal jeg gøre? - (Se evt. hans profil)
Og lad venligst være med at skrive "Få undervisning"
- Jeg får undervisning, og vi arbejder da osse lidt på det, men det er ikke så meget igen, men er der ikke noget jeg kan gøre? råd eller noget..?
Mvh Nanna


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle 1 hjørneskab og 1 reol 1.500 kr.
  • Opsætning af lampe i lampeudtag 500 kr.
  • Opsætning af rispapirlampe 650 kr.
  • Fikset automatisk rullegardin 400 kr.
  • Reparation af udendørslys 1.002 kr.
  • Nedtagning af gammelt blikskur 7.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Under og bag lod..?? ARH
  • #1   12. maj 2008 Rid ham bag fra hele tiden, og mindre fat i tøjlerne..
    Men ellers er mit råd, at finde en god underviser, som ved hvad der skal gøres d: Held og lykke med det.


  • #2   12. maj 2008 jeg kan godt se den går bag lod, men jeg synes ikke det er noget problem bare sørg for ikke at hænge i tøjlen, rid masser af overgange og rid masser af bagpart så skal han nok komme op når han er stærk nok.

  • #3   12. maj 2008 "Lykkebrundinen•LilleBøh © - Okay tak xD
    - Jeg har en underviser og er ganske tilfreds med hende...


  • #4   12. maj 2008 sig til din underviser hvad DU gerne vil have hjælp til.-...

    slip tøjlerne og driv mere begfra...

    det ser ud som om du har ret meget fat i tøjlerne (er det for at styre tempoet???)

    og så ser det ud som om du har dine hænder ret brede (langt fra hinanden)..

    sammel dem og få dem længere frem, og så hesten redet frem bag fra..

    lad være med at bruge tøjlen til at rette på tempoet.. lad hesten gå til/på bidet i sit eget tempo (også selvom det går stærkt).. og så lad hesten finde sit eget tempo og balance.. derefter vil hesten sætte farten ned af sig selv


  • #5   12. maj 2008 Hænger hesten på tøjlen er "gemmer" den sig bag lod (altså nærmest uden kontakt til tøjlen)?

  • #7   12. maj 2008 Den kan også være manglende bæring ..

  • #8   12. maj 2008 Nu ahr jeg ikke kigget på din hest, men er den redet korrekt bagfra, kan det være fordi den simpelthen mangler balance og balance til at bære sig selv.

  • #9   12. maj 2008 Sådan er Palmira også. Jeg tager simpelthen så blidt i tøjlen, og alligevel hiver hun hovedet helt ned og bag lod /:

  • #10   12. maj 2008 Jeg har også gjort det samme som Emma, men vil hellere have problemet løst via. ridning. Det Emma skriver, hjælper også, men synes ikke det er rigtigt at løse problemet.

    Med min hest er prolemet at den mangler balance og bæring. er din ung, er det sikkert det samme


  • #12   12. maj 2008 Hej

    Det lyder til og ser ud til, at den ikke har styrken i sin overlinje til at bære sig selv. Den putter sig ind bag lod for at blive båret der, og ikke bruge ryggen ordentligt . (den har ike musklier til det, og derfor gør det ondt når den blir bedt om at gøre det rigtigt)

    Et lille hint er også, at den har tendens til underhals. Dette skyldes, at den "vender forkert" i sin ridning. Det kan sagtens ændres smiley

    Jeg ville råde dig til :
    1) lær hesten at gå ligeud, så den ikke går på mere end eet spor.
    2) læg hesten frem og dyb. den skal gå ærligt frem til tøjlen i alle gangarter. Det kan være en fordel at starte med skridt og trav først.
    3) hold tempoet nede. den snyder sig nemmere fra at gå korrekt ved at løbe stærkt. Tempoet skal formegentlig ned i et tempo som er så langsomt, at det føles som om den næsten går i stå. Den skal ned og tøve i sine skridt, for rigtigt at bære, og sætte sig korrekt begfra. samtidig skal den gå frem og dyb med halsen.
    4) efterhånden som den finder ud af at det er rart at ligge dybt, begybder den at flytte musklerne, og sætte nye, så den kan bære sig selv, også kan i arbejde mere med tempoet igen. i starten er det for svært at løbe stærkt, samtidig med at den skal bære sig selv korrekt.


  • #13   12. maj 2008 åhh emma du har så evigt ret smiley

    lad være med at slippe tøjlen så vil den bare forsøge at komme længere ind og finde din hånd.. hold kontakten og rid frem for dit sæde.. altså sæt sig bagved hesten og rid frem.. ikke sådan så du bare tonser frem.. men når du tager støtten på tøjlen så rider du frem mod munden lige så stille.. rid så tilbage i den så den kommer hen og går bagtil, det kan den nok ikke klare mere end et skridt eller to tag så støtten igen og rid en smule frem løft evt hænderne samtidig smiley


Kommentér på:
Under og bag lod..?? ARH

Annonce