{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
762 visninger | Oprettet:

Galop til trav. {{forumTopicSubject}}

Hej HG.

Er der nogen der kan give mig nogle gode råd, i forhold til når jeg skal sætte ned fra galop til trav? - Yhr er svær at drive fremad, og når jeg så holder lidt igen for at han skal ride ned i trav så gør han det så voldsomt at jeg ikke har en chance for at sidde pænt i sadlen. Jeg ved ikke om det er mig der gør noget forkert, men jeg tager imod alle råd. Alting føles bare så sjusket når vi i sekundet skal fra galop til trav.

Så, er der enten nogen der kan give mig gode råd til hvad jeg personligt selv kan gøre som rytter i sekundet, eller hvad jeg kan arbejde med, med Yhr så det hele bliver mere elegant og flydende?

Ps. Yhr er en lidt tung frieser, så jeg beder ikke om gode råd til hvordan han bliver prof dressurhest, men hvordan at vi kan forhindre at vi begge ligner en sæk kartofler på tur smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Galop til trav.
  • #1   24. maj 2013 Det er når de er på forparten. Det var min nemlig også, og jeg fik et ordentligt ryk i ryggen, når vi gik fra galop til trav. Hun faldt tungt på forparten lige det sekund!

    Så "fandt" jeg ARR, købte bogen (har dog senere også fået lidt undervisning), og kunne se, hvilke hjælper de bruger , når hesten dels er forparts-belastet og min var højrehåndet.

    Læs evt. om ARR i april-"ridehesten."

    Der gik ikke længe, med de hjælper, så var hun SÅ god at sidde på, vanvittigt smidig, og jeg kunne sidde ned på hende. Hun kunne lave en fantastisk fri trav , det skal hun ellers være i form til. Og galop fra skridt, og jeg red hende næsten ikke, så hun var IKKE i form.

    Og præcis, trav fra galop der faldt hun ikke på forparten mere, men var SÅ skøn at sidde på der. Kan kun anbefale det.

    www.arr.de
    Der er et par stykker, der tilbyder at vise hvordan man rider ARR i DK.

    De behandler mange friesere. Tjek evt. links på min profil.


  • #2   24. maj 2013 Sørg for at have ham i god balance inden overgangen, lav så overgangen for sæde og stemme og gå op i letridning, når han rammer traven....

  • #3   24. maj 2013 Følger lige med smiley , jeg er også nogle gange ved at flyve ud af sadlen fra galop til trav .

  • #4   24. maj 2013
    Det handler egentligt om at kunne lave en stille og rolig og glidende overgang, istedet for en brat hurtig. Men det er møg svært, da det kræver en del muskler for dyret.

    Træn at galopere langsomt, bare kort farten få meter også op igen, så du langsomt kan komme mere og mere ned i tempo og derfra lave en rolig overgang til trav.


  • #5   24. maj 2013 Jeg havde også problemer med det der og i mit tilfælde skydes det to forskellige tog..
    Det første var at jeg ofte skridtede forholdsvis kort tid efter overgangen fra galop til trav. Derfor vidste hesten at den snart skulle i skridt og stoppede brattere op..

    Så har jeg lært at man altid skal ride og ride og ride.... Ind i en overgang/parade. Jo bedre jeg for redet og drevet ind i en overgang jo pænere bliver den.

    Skriv gerne hvis jeg skal uddybe.


  • #6   24. maj 2013 Mit dyr galoppere så langsomt at jeg skal ride frem for at afkorte og så til trav, nøj, det er svært smiley .

  • #7   24. maj 2013 Træn at korte hesten op, så den sætter sig lidt mere. Overgangen skal være flydende, og hesten skal bibevare fremdriften ind i overgangen, så den ikke falder ned i traven, hvor det netop giver det ryk, du snakker om smiley sørg for at gøre det pr sæde og ben, og træn så lidt "frem-og-tilbage-ridning", hvor du øver dig i at få lov til at korte lidt ind og så ride frem, så korter du igen og rider frem. Hesten skal nemlig også kende forskellen; du må godt korte ind for lige at samle hesten inden en øvelse - også uden det ender med en overgang.

    Læn dig god tilbage, rid lidt på og saml så hesten sammen mellem dine ben - mange glemmer at blive ved med at drive, hvor man så bare vil samle hesten ind til at gå mere på forparten, og det er jo ikke det vi ønsker smiley

    Ellers kan jeg også klart anbefale at læse om ARR. Meget af materialet er nok på tysk eller engelsk, ellers prøv at læse om KBR, det er hovedsagligt de samme principper bare "udøvet" af danske Gitte Vestergård smiley


  • #8   25. maj 2013 Tak for de gode råd smiley

    Har prøvet at finde noget om ARR på hjemmeside: ''Ridehesten,'' men har ikke kunnet finde noget - har ikke bladet.

    Hvor kan jeg finde noget om KBR?


  • #9   25. maj 2013 Prøv Google smiley Mener Gitte Vestergård har en hjemmeside - men hvis der ikke kommer noget op, når du skriver "KBR", så prøv at søge på "Koncentreret Balance Ridning", så vil jeg være ret sikker på, at der dukker noget op.
    Der er også en gruppe inde på Facebook, men der bliver mest snakket om de forskellige kurser osv., der er ikke så meget om selve principperne.


  • #10   25. maj 2013 ARR står også for "Anatomisk rigtig ridning" (eller "anatomisches richtiges reiten" på originalsprog), hvis det kan hjælpe dig i din søgen smiley

Kommentér på:
Galop til trav.

Annonce