{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fuldblod (XX) Releasethecrac ken xx (ire) [Tidl. part] 2009

635 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Kathrine K
Kvinde | 31 år | Oprettet: 16. apr 2013


Fuldblod (XX) Releasethecrac ken xx (ire)

Fødselsår:
2009
Højde:
gode 164 cm :)
Temperament
Han har en personlighed for sig selv.
Rigtig kælepotte, kæmpe drengerøv og bare en super ærlig, og fantastisk hest, som jeg er blevet så glad for efter bare den første måned.
Gangarter
Skridten er dejlig frisk, lækkert tempo og super flydende.

Traven føles som en pony gang, men samtidig ikke for lille. Super dejlig og tilpas at sidde i, og helt klart den gangart han er aller mest samarbejdsvillig i.

Galoppen er super lækker, trods han er tidligere galop hest. Dog kan man ikke galoppere med pisk på ham, men han er rigtig dejlig trods det.
Stævner
Ikke nogle stævner endnu.

Kommende stævner:

FHSR 25/10-15 Hyggesløjfestævne:
50 cm & 60 cm.
Stamtavle
Far:
Choisir xx (aus)
Farfar:
Danehill dancer xx (ire)
Farfars far:
Danehill xx (usa)
Farfars mor:
Mira adonde xx (usa)
Farmor:
Great selection xx (aus)
Farmors far:
Lunchtime xx (gb)
Farmors mor:
Pensive mood xx (aus)
Mor:
Hernandita xx (gb)
Morfar:
Hernando xx (fr)
Morfars far:
Niniski xx (usa)
Morfars mor:
Whakilyric xx (usa)
Mormor:
Dara dee xx (gb)
Mormors far:
Dara monarch xx (gb)
Mormors mor:
Not mistaken xx (usa)


Køn
Vallak.
Bemærkninger
Trods release baggrund, kan man slet ikke mærke at han har været tidligere galophest. Han er super dejlig rolig både i dressuren og spring. Han er så samarbejdsvillig når han har sine gode dage. Han er typen som tester sin rytters erfaring af; tager hovedet i vejret og kaster med det, tripper med forbenene, rider sidelæns, og er super glad for åbningen på en ridebane. Men alt i alt, gør det hele ham bare til en super dejlig hest, der ikke bare acceptere enhver rytter.

Bare den første dag jeg var oppe og prøve ham, fik jeg at vide, at når man ikke havde reddet på ham før, ville han nok gå baglæns ud af ridebanen og gå ned mod sin boks. Han gjorde ingenting. Hverken da jeg steg op på ham, eller da vi red rund på banen. Jeg har virkelig følt en kemi med den hest fra første gang, og jeg vidste med det samme at det skulle være ham. Så jeg er mere end bare tilfreds. :)
Til dagligt kaldes han Release

Flere billeder vil komme op.
Kommentér på:
Fuldblod (XX) Releasethecrac ken xx (ire)
Annonce