{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fjordhest Torden Skovå [Himmelhest] 2012

1.482 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

LineTermansen
Kvinde | 32 år | Oprettet: 4. mar 2007


Fjordhest Torden Skovå

Fødselsår:
2012
Højde:
142 cm, En lille en, men håber han tager et par cm mere :)
Temperament
Super sød og cool unghest. Har gået som hingst frem til november 2015, men det kan bestemt ikke mærkes på ham. nysgerrig og vil gerne undersøge de ting der er farlige.
Gangarter
Har været avlsgodkendt med 8 for alle tre gangarter. :)
Stævner
Indtil videre kun en kåring. Her blev han avls godkendt med en helhed på 8.
Tallene lød således.
7887 77 888 og helhed på 8 :)
Desværre blev han ikke endelig godkendt, men det er godt nok, få så havde jeg nok ikke kunne købe ham :D
Stamtavle
Far: Trollfin ( Kåret med 9 i helhed, 9 for skridt og 9 for trav. )

Mor: Cille Halsnæs ( Kåret i 1 klasse + medalje) med 9 for skridt og 10 for trav. )

Morfar: Ørjar ( Kåret med 8 i helhed, 9 for trav og 8 for galop, plus medalje)
Køn
Vallak
Bemærkninger
Købte Torden i December 2015, sammen med hans halv søster(Umbra). Planen var at Torden skulle være ridehest og Umbra skulle kåres og bruges i avlen. Desværre skete der nogle uforudsigelig ting i mit liv i Januar måned, og jeg måtte derfor træffe en svær beslutning i februar. Satte begge heste til salg, for stod uden tag over hovedet og uden fast arbejde. Umbra blev solgt inden for 14 dage. Så det gik stærkt. Derfor besluttede jeg mig for at beholde Torden og håbe på jeg kunne få tingene til at gå op i en højere enhed. Da jeg satte hestene tilsalg, valgte jeg også at flytte dem fra deres opstaldnings sted, da det var dyrt, og der ikke var de faciliteter jeg skulle bruge til fremvisning af hest. Torden kom derfor ud på den lokale rideklub. Det er jeg så glad for jeg gjorde. For efter Umbra blev solgt, og jeg besluttede mig for at beholde Torden. Så skulle han i gang. Nu har han været redet i cirka en måned. Vi ride løs, er styrbar og har prøvet alle 3 gear.

Mine kære veninder har et mål om stævne start 1 maj, ( Klubstævne, hjemmebane, LD) Tror måske det kan lade sig gøre. Og så må vi se om hvor bliver klar til et udestævne i kristihimmelfarts ferien. :)

Fredag den 9.9-16 kl 8.57 bliver jeg ringet op af daglige leder på rideskolen, hun råber ind i tlf at jeg skulle komme nu, for Torden var faldet om med kramper. Jeg står med bilnøglerne i hånden, da jeg var på vej ud og køre. Så springer ud i bilen og køre alt forstærkt ud til min baby, 2 min efter første opkald, køre jeg på rideskolens parkerings plads, bliver jeg ringet op igen, at hun syntes ikke jeg skulle se ham sådan, for det så grimt ud, men det ville jeg. springer ud af bilen inden den overhovedet holder stille og løber alt hvad jeg kan ned på marken hvor han lå, min veninde og daglige leder sider allerede ved ham, men da jeg kom var det forsent. Vi kunne intet gøre eller stille op. Lige inden han falder om, var min veninde kørt forbi i bil og den dagligleder havde lige været nede på marken og se til dem, der havde de alle 3 gået fint rundt og der havde intet været at mærke på ham. Min dyrlæge er temmelig sikker på det er et blodkar i hjernen der er bristet. jeg kan kun trøste mig med at det hele er gået så stærkt og han ikke har lidt længe, hvis han har mærket noget. og så havde jeg nogle gode og hyggelige dage med ham inden. <3
Hvil i fred baby dreng.
I hjertet gemt men aldrig glemt <3 :'(
Kommentér på:
Fjordhest Torden Skovå
Annonce