{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

DSP Hovgårdens Zeba 2004

794 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Trille H
Kvinde | 23 år | Oprettet: 21. mar 2018


DSP Hovgårdens Zeba

Fødselsår:
2004
Højde:
143
Temperament
Han er super sød, og elsker at lære nye ting. Han elsker at springe, og ride en god tur. Hurtig på benene
Gangarter
hans skridt er rigtig god. |over middel

Hans trav er også ganske fin. Dog svær at sidde nedsidning på. |Middel

Hans galop er virkelig dejlig, og han har et godt tempo. Han har ramt 55,? km/t som top hastighed |overmiddel
Stævner
Har startet 12 stævner på ham, grundet ikke flere er, at zeba ikke går i trailer, og derfor km vi kun i egen klub, og det der lægger tæt på.

Første "stævne" var på roskildedyrskue.
Placeret som nummer 3 i spring. Her kom vi også på en 4. plads i ponygames, og jeg fik ærespremie for udstilling af ham.

Så var vi på Bregentved dyrskue. Her startede vi kun ponygames, hvor vores hold vandt.

LC1 dressurstævne i ISR.
64,42% fik en sløjfe.

Springstævne i ISR B0.
30 cm : fejlfri
60 cm : fejlfri

julespringstævne i ISR B0.
60: glemte banen (Dumme mig, haha)
60: Fejlfri

Springstævne på SIV B0.
60: fejlfri
70: 8 fejl (bomme)

Springstævne på SIV B0
60: fejlfri
60: fejlfri

Springstævne på ISR B0
70: fejlfri
70: fejlfri

Springstævne på SIV B0
60: fejlfri
70: fejlfri

Dressurstævne på ISR
cncp70: 65,??

Militarystævne ISR
cncp60: 2. plads og nr. 3 til klubmesterskabet for military

Nytårsstævne ISR B0
70: fejlfri
70: 4 fejl (bom)

Ser frem til mange flere stævner med ham! :D

Stamtavle
F: Aquavit N ESPH 108


FF: APSLAU XX
FFF: KAISERADLER XX
FFM: ALLEREIRAUCH XX
FFFF: NEBELWERFER XX
FFFM: KAISERWUERDE XX
FFMF: ESPRESSO XX
FFMM: AGNOSIE XX

FM: JASMIN
FMF MAGISTER
FMM JENNY
FMFF: WINGROVE MINKINO
FMFN: STONEDEAN CARIL
FMMF: MACULANO
FMMM: JAPONICA
Køn
Dejlig Vallak
Bemærkninger
For 2 år siden den 11. marts, købte vi en trist pjusket rideskolepony ved navn Zeba. Han var på ingen måde en drøm at ride på, men han var simpelthen så utrolig sød. Vi købte ham, og så startede vores eventyr. I starten gik det super fint, han var sød og gjorde absolut INGEN ting. Han tøffede bare lidt rundt med mig på ryggen. Han var meget rolig, og langsom. Jeg begyndte at få springundervisning på ham, og det gik fint, men fart var der ikke på. Begyndte også på dressurundervisning, og der var han endnu svære at få frem end når vi sprang. Nu fik jeg undervisning 2 gange om ugen i både spring og dressur på ham. Ved siden af undervisningen trænede vi på frem ad drift. Men vi hyggede bestemt også. Det første halve år, havde jeg mig en meget ikke frem ad gående hest. Men pludselig begyndte han at lyse op. Skulle stadig drive, men slet ikke så slemt! Han havde ørene fremme til springundervisning, og ville det mere mere. Dressur var dog ikke lige os, man det gik bestemt også godt. Som tiden gik, blev Zeba mere og mere frisk, og mere glad. Men han var stadig svær at få frem til tider, der var ikke nogle dage den gang, hvor han var frisk. Kun på tur.

I efteråret flyttede vi gård, hvilket ik var en god ide. Vi stod der i en måned, og han vrinskede hele tiden. Han stod og hang på folden, og når vi kom vrinskede han som aldrig før. Han ville bare gerne væk fra folden, og i boksen vrinskede han hvis vi gik OSV... han var ikke fan af stedet. Han var også meget frisk når jeg red ham, og meget oppe og køre. Hvilket var meget dejligt, men han skulle jo ikke være frisk på den måde, så vi flyttede tilbage til gamle gård igen, og han blev meget glad.

Vores gård lukkede desværre ned, og vi måtte flytte, virkelig øv. vi tog derfor på sommergræs i Tenco stalden, hvor en del fra gamle gård også kom hen og stå over sommeren, så Zeba kendte mange af de heste han stod med på græs. Vi red en masse skovture, og vi hyggede helt vildt. Vi skiftede springtræner, og vi lærte så meget nyt Zeba begyndte virkelig at være frisk i springningen, og i dressuren fik han også et godt tempo i både trav, gallop, og skridt.

Efter sommergræs, flyttede vi til ishøj! Som kun er 5 minutter fra hvor vi bor, mega dejligt! Her havde vi mulighed for stævner, terræntræninger, dressurundervisning, springundervisning og det hele! Stort ridehus, god udendørsbane, og terrænbane! Og mega gode tur muligheder! Efter vi er flyttet her til, er Zeba blevet en helt anden pony! Han kan være svær at holde når vi springer, og han flyver bare der ud af. Hans dressur er også bare blevet så god. I terrænet er han blevet en meget meget frisk sag. Han er noget af en bombe, så vi har været nød til at skifte bid, da han begyndte løbe væk med mig.

Zeba springer 60 i terræn. 80-90 i banespring, og 100 på enkle (kan sagtens springe 100 i bane). Vi øver Lb øvelserne i dressur nu, hvilket han klarer perfekt!

Jeg er så stolt over hvor langt vi er noget! Kan slet ikke kende den pony, som jeg købte for 2 år siden. Han er blevet så dygtig, er glad for at jeg blev ved med at kæmpe, selvom det har været hårdt! Aldrig giv op på dine drømme!

Elsker dig zeba!

Kommentér på:
DSP Hovgårdens Zeba
Annonce