{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
943 visninger | Oprettet:

Foder til kraftig tyk pony ? {{forumTopicSubject}}

Min pony Buddy er tyk og skal på slanke kur nu her når de snart skal til og ind om natten også skal jeg have noget speciel foder der kan hjælpe med til tykke ponyer og ponyer der ikke kan tåle alt foder , da de bliver skudt i hovedet ! Og han har meget araber i sig i temperament , derfor kan han nem hidsige sig op !
Han tager hurtig på og i sommer perioden hvor han har gået ude hele tiden er han virkelig blevet fed ! .. Men uanset hvor meget jeg rider ham taber han sig ikke ??
Har i nogle planer eller noget an kan bruge til tykke ponyer ?
Og kender i noget foder jeg kan bruge til ham nu her når han skal til og ind om natten ?? ! og hvad hedder det ?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Foder til kraftig tyk pony ?
  • #2   25. sep 2010 Min pony er også blevet rimletig tyk her hen ovre sommeren..

    Jeg fodrer hende med.
    100 g hestemineral blanding
    ca. 500 ml opblødte roepiller
    ca. ½-1 g wrap om dagen

    Jeg er også lige begyndt at fodre hende med grønpiller, så skal lige se hvordan det fungerer, de skulle svumle en lille smule op i maven og give hesten en mæthedsfornemmelse.

    Det er vigtigt for mig at hun taber sig, samtidig med at hun IKKE føler sig sulten hele tiden.


  • #3   25. sep 2010 Min tykke dame er faktisk blevet (næsten) slank. Her er min opskrift:

    50 gram roepiller (bliver sat op, når hun kommer på stald om natten igen)
    50 gram vitaminer/mineraler
    Hø og frøgræs

    Og vigtigst af alt.... Mundkurv på når hun går på fold. Det har hjulpet helt vildt.


  • #4   25. sep 2010 min opskrift sult. altså den skal have vitaminer mineraler, og den skal have noget grovfoder så maven har noget at arbejde med. Men den skal jo under vedlighold, for at tabe sig, så intet foder. Kun hø eller wrap hvad i nu giver, evt lidt halm. og så dens vitaminer og mineraler.
    Deruover kan du udvande dit wrap, lad det stå natten over i vandbad, så en del af sukkeret trukket ud i vandet.

    Min har gigt og skulle tabe sig, og det virkede. Måske din ikke behøver det helt så drastisk, men som med os mennesker overvægt giver rigtig mange problemer, så selv om det lyder hårdt, og hesten sender sultne øjne så det for dens egen skyld vi slanker den.

    smiley god week


  • #5   25. sep 2010 Mine 2 ponyere får ku vitaminer også hø da de sagtens kan leve på det, da de får alt det de har brug for smiley mine er nemlig tykke fordi de har stået stille

  • #6   26. sep 2010 Kan i ikke lige skrive hvad det er en slags vitaminer og mineral blanding i bruger og hvor det købes og hvad det koster og for hvor meget , det gør det lettere for mig , men tak fo de savr i har givet ???




Kommentér på:
Foder til kraftig tyk pony ?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce