{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.304 visninger | Oprettet:

Wrap til hele natten {{forumTopicSubject}}

Sagen er den at jeg for 1 måned siden flyttede min hest til en anden gård. Inkl i prisen er at man selv bestemmer hvor meget wrap ens hest skal have.
Han har været lidt tynd, og ville lade ham tage på ved at give grovfoder stort set adlibitum. Han har normalt fået en halv skive når han kom ind fra fold kl 16, og en halv skive ved en 21 tiden. Men han har ikke fået noget på folden med mindre jeg nåede derud inden og lagde lidt ud.
Her får de hver ca 6-8 kg på folden om morgenen, og så skal der wrap i boksen til hele natten når de kommer ind kl 16.
Den første dag gav jeg ham bare en skive (12 kg) da han ikke havde fået wrap hele dagen, men dagen efter lå det meste spredt i hele boksen fordi han jo havde været stresset. Der er så en dame derud (hun ejer det ikke, men synes hun står lidt for stalden da hun har været der længst) hun siger så til mig at en skive er alt for meget når han ikke spiser op, selvom jeg siger han nok havde været stresset. Vi sætter ham så ned til 3/4 del af en skive, og boksen har været støvsuget dagen efter siden.
Man har nogle vagter derude en gang om ugen, med udmugning og fodring. Jeg havde i sidste uge både tirsdag og onsdag, så prøvede at ligge en hel skive ind, da jeg jo selv skulle muge dagen efter. Næste dag er der meget lidt tilbage, kun få strå, så han havde jo spist op.
I tirsdags gav jeg ham 3/4 del af en skive. Igår siger hende damen så til mig at jeg giver ham alt for meget og spørg hvor meget jeg ligger ind, siger 3/4 del da det er det han plejer, hun siger så at de andre kun giver ham en halv (lidt irriterende ingen fortæller mig det når der står han skal have 3/4)
Hm men hvad skal jeg gøre? De vil ikke have hønet derude. Og jeg vil gerne have at han har mulighed for at spise hele natten. Når boksen er støvsuget næste dag ved jeg jo ikke om han har spist op kl 22 om aftenen eller kl 7 om morgenen.
Tænkte om jeg skulle sætte en haybar op så det ikke bliver blandet med bunden, men de er jo lidt dyre.
Og hvor meget får jeres til natten så i er sikre på de har til hele natten?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Wrap til hele natten
  • #1   2. feb 2012 Det er slet ikke for lidt! især ikke når han har været tynd. Hellere for meget end for lidt - hvis han ikke spiser op, så lad det ligge til næste dage og giv ham en ny skive(:

    Selv får min pony 5-8 kg. - halvdelen når han kommer ind fra fold, og den anden halvdel kl. 23 om aftenen når ejeren af stedet, aftenfodre:) men nu er min også en som let tager på, og han spiser ikke engang det hele op.


  • #2   2. feb 2012 Pyha, kan ikke lige give give dig et svar på hvordan du løser problemet med de der ikke giver ham nok - det er simpelthen for meget - mine skal have mad hele natten, for at de ikke får mavesår, for at de holder tarmene igang, hvilket er deres natur og for at de ikke er sultne.

    Klag til opstaldningstedet og argumenter for din klage - næsten den eneste udvej.

    Mine står på tørv og træpiller, derfor er der ingen anden form for grovfoder i boksen ved siden af wrappen.

    Jeg giver dem altid så meget wrap at jeg ved der er noget tilbage om morgenen, kilo kan jeg ikke lige angive, det er øjemål og noget med 1½ skrive eller sådan noget. :o)


  • #3   2. feb 2012 Tak for jeres svar.
    Jeg kan jo godt forstå hun synes det er træls at fjerne fra bunden hvis han har gået lidt rundt i det, men det var altså ikke særlig meget der var tilbage. Han holder også sin boks så pænt ellers, forhold til de andre, så at de lige skal fjerne et par wrapstrå fra bunden når de muger, og så tage hans fine pøllebunke der er samlet et sted, synes jeg ikke er noget problem når de andre heste i stalden skider over hele boksen og gør alt vådt. Selv med wrap i bunden tager hans mindre tid end de andres bokse.
    Men tænkte sådan en haybar kunne løse problemet med at han ikke ville gå rundt i det sidste. Ved bare ikke om jeg har knap 1000 kr til sådan en.


  • #4   2. feb 2012 hvad med at hænge et hønet op?
    vil ikke mener du givet den for meget.
    Min hest får 14 kg. og han blive ikke engang redet (:


  • #5   2. feb 2012 Ja, et hønet er en skide god idé - mine har net med små masker, netop for at der er nok til hele natten, men hvis det er for at hesten skal indtage nok for at tage på, er små masker måske ikke så optimalt.

  • #6   2. feb 2012 Som sagt er de andre imod hønet. Jeg har brugt hønet hvor han var før, men han spiste lige så hurtigt i det, plus han ikke vendte hovedet væk for at tygge, så han stod og tyggede skævt, det tror jeg ikke er så sundt.

  • #7   2. feb 2012 Nej, det kan du have ret i.

  • #8   2. feb 2012 Jeg havde samme problem i min løsdrift så jeg har købt 2 haybars og nu spiser de alt og træder det ikke rundt.

    Jeg fandt dem brugte herinde til under halv pris.

    Jeg så lige dette link med nogle der solgte deres brugte måske det er noget for dig?? http://www.heste-nettet.dk/markedspladsen/read.php4?f=15&i=77157&t=77157


  • #9   2. feb 2012 Tusind tak! Sådan en må jeg købe mig. Det kan være jeg kan få min kæreste til at kører i næste uge.

  • #10   2. feb 2012 Min har fået en hjemmelavet Haybar - en træplade på srkå i et hjørne sat sast m et pat skruer. Det duer:-)

  • #11   2. feb 2012 Jeg forstår godt , at de er i mod hønet. Det tager ekstra tid at fylde nettet og hænge det op.

    Jeg brugte førhen en sort plastic-balje til wrap i boksen. Nu har de istedet bare en høhæk.


  • #12   3. feb 2012 Synes det er for omstændigt at lave selv. Ejer hverken træ eller søm, og bor i en lille lejlighed hvor jeg ikke kan hamre osv smiley
    Jeg regner med at købe en haybar i morgen.
    Igår sørgede jeg for at han fik 3/4 del skive, og i dag havde han spist helt op. Der lå ikke engang små strå tilbage, så de skal ikke kun give ham en halv. Håber det ordner sig..


  • #13   3. feb 2012 Jeg var blevet tosset hvis mine ikke fik det den var sat til at skulle have, uanset om den spiser det op eller ej. Min fjordhest får som en af dem som får mest ude på mine skole 12 kg om dagen og nu ser vi det an, for hvis han spiser det op skal han have 15 kg eller mere.
    Mine får alt det de kan æde, men okay det koster også en del, men tilgengæld spare jeg på foderen, da de så netop ikke bahøver andet end vitaminer og mineraler. Mine koster ca 150kr om måneden at fodre med vitaminer og mineraler og det er altså en fjordhest, 3 miniature og 1 lille welsh hingst.


  • #14   3. feb 2012 Hej Camilla smiley
    Har også tænkt mig at sige noget til gårdejer. Ved gårdejer stadig giver ham 3/4 del, så det er bare hende damen i stalden der synes hun bestemmer.
    Så snart jeg har skaffet mig en haybar siger jeg at han SKAL have det der står, for så bliver det jo ikke længere blandet med bunden.


  • #15   6. feb 2012 Han skal have 1,5-2 kg hø pr. 100 kg han vejer, og der må gerne overfodres
    med hø! Jeg spare ikke.. Min bette Balou, på 150 kg får 6-7 kg hø om dagen,
    og han spiser det næsten helt op..

    Klag til staldejer smiley


  • #16   7. feb 2012 Tak. Ja det ved jeg. Plejer selv at sige 2 kg wrap pr 100kg hest, hvis man ikke har en analyse af wrappet.
    Min vejer 400 kg og får jo ca. 8 kg på fold, og derudover de der 6-10 kg i boksen alt efter hvor meget de giver ham. Så han får nok i hvert fald, men vil ikke have han står en masse timer uden.

    Jeg har dog fundet ud af at det kun er hende der som giver ham en halv, de andre giver ham det der står.
    Vi har en hest der er flyttet, så har fået dens boks. Der er en haybar i, så nu må jeg se om det virker smiley
    Det sjove er dog at han ikke kaster sig over sin wrap mere som han har gjort? Tænker om det måske er fordi han har fundet ud af at der er maser af det.


Kommentér på:
Wrap til hele natten

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce