Hvad gør I med hopper i brunst? {{forumTopicSubject}}
Jeg er lidt usikker på om den måtte være herinde, men tænkte at det jo også er en ændret adfærd og man kunne gøre noget ved?
Jeg har før forsøgt at skrive herinde, men ikke særlig meget respons, så tænkte på at prøve igen.
Sagen er den at jeg nok ikke er den eneste med en tosset hoppe i brunst.
Jasmin fatter skinke og ost når hun bliver rettet på m.m. I daglig omgang forstår hun, bak, nej og "så holder vi!", men lige så snart hun kommer i brunstperioden så bliver hun helt gak og forstår ikke engang at man råber til hende, eller giver hende sådan en på bringen. Hun forstår INTET og er egentlig farlig at håndtere. Sidst truede hun med at stejle og løbe væk mens jeg sad derpå. Jeg ved hun udenfor brunst tiden aldrig kunne finde på det fordi hun var sur/underlig, kun hvis man simpelhen selv gjorde en opstemt stemning og nærmest bad hende om det.
Hendes rytter havde selv svært ved at omgås hende og de kæmpede hele tiden, hvilket jo ikke er sjovt for nogen af dem.
Jeg er mest øv, fordi at nu skal hun stå i hendes brunstperiode som er 3-4 dage, og på de 3-4 dage tager hun bare rigtig meget på. Jeg ved jeg kun må gå ned på folden og nusse hende og ordne hende der, da hun bare bliver for farlig hvis hun vælger at gøre som hun vil. Hun har allerede været i brunst 3 gange på de 2 måneder vi har haft hende, og guuuuud det er såå træls!
Så hvad pokker gør I med jeres hopper når de er i brunst og ikke til at ordne?
Jasmin skal først have føl om 2-3 år, men indtil da kunne jeg VIRKELIG godt smide den brunstperiode væk. Ihvertfald sådan at hun er til at omgås. Det at skulle diskutere lidt med hende og hun kun fatter det den 4 gange, overlever jeg, men ikke som hun er i dag :o(
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
dec 2010
Følger: 23 Følgere: 21 Heste: 1 Emner: 17 Svar: 63
jan 2008
Følger: 50 Følgere: 72 Heste: 4 Emner: 87 Svar: 2.402
dec 2008
Følger: 74 Følgere: 248 Heste: 5 Emner: 852 Svar: 9.683
Magnesium???
okt 2007
Følger: 45 Følgere: 38 Heste: 7 Emner: 30 Svar: 194
- jeg har accepteret det. og må bare undgå, de hændelser jeg ved hun reagerer sådan i, helt.
maj 2005
Følger: 86 Følgere: 99 Heste: 7 Emner: 232 Svar: 2.122
dec 2008
Følger: 74 Følgere: 248 Heste: 5 Emner: 852 Svar: 9.683
Men jeg prøver lige at finde noget billigt hormonbalance mad, da jeg synes 240 kg er lidt dyrt til kun én måned, men ellers må jeg spørge familien om de er med på den og ellers må jeg finde ud af hvor meget hormon sprøjter koster pr. gang til hest og hvor længe det holder
Hvad gør I med hopper i brunst?
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside