{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
8.066 visninger | Oprettet:

Hestetyvene på spil igen i nat!!! {{forumTopicSubject}}

Ja som overskriften lyder, så var tyvene på spil igen i nat. De har i nat været forbi Rideklubben Hammelev og Omegn, heldigvis var vi forberedt og havde to piger sovende i stalden! Første gang var omkring kl. 2 i nat, hvor en mand med samme beskrivelse, som i de andre tilfælde. Manden banker på døren indtil stalden og rasler med en pose hvorefter han går igen (formentligt for at tjekke om der er fri adgang). Hvad han ikke ved er at vores to piger er i stalden, så de følger efter ham og konfrontere ham. Manden udgiver sig for at være avisbud på meget dårligt engelsk. Pigerne spørger om han har en avis så, hvorefter hans adfærd bliver meget aggressiv og han kører igen. Omkring kl 5 i nat køre en bil med "180" km/h ind i gårdspladsen ved stalden. Det er den samme mand igen (han har nok tænkt at pigerne måtte være gået hjem i seng nu) Men heldigvis var de stadig i stalden og får manden jaget væk endnu engang.. Pigerne har filmet episoden, fået fat i mandens fulde nummerplade og politianmeldt det! Lige nu er jeg helt utroligt lykkelig over at de to piger var i stalden, ellers havde vi manglet to heste i dag! Så vil opfordre alle andre til at holde rigtig godt øje med jeres heste og har i tidligere på året haft besøg af nogle uvedkomne ligesom vi har, så hold ekstra øje, for så har de helt sikkert været og udvælge stedet!


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hestetyvene på spil igen i nat!!!
  • #1   11. okt 2013 Fy for fanden!
    Hvorhenne i landet?


  • #4   11. okt 2013 I Hammelev, lige udenfor Haderslev smiley

  • #5   11. okt 2013 Håber de bliver fanget hurtigst muligt!
    Seje tøser, godt de fik filmet episoden, har politiet noget at gå ud fra.. smiley


  • #6   11. okt 2013 Ej hvor er de bare klamme ulækkere uhyggelige ja har ingen ord for hvor KLAMT det er!!!! smiley
    Øv hvor er det tæt på mig lige pludselig! AD smiley og vi har faktisk engang haft besøg på marken men det var af en KLAM mand på scooter lignede en polak snakkede flydende dansk! Øv har aldrig været så bange smiley


  • #7   11. okt 2013 Hold da op hvor var i heldige at de 2 piger var der!

    Hvis de vil stjæle min pony skal de først forbi mig og min fars hagl gevær!


  • #8   11. okt 2013 Næste gang håber jeg at politiet når ud så de bliver fanget i stedet for bare at blive jagtet væk, de idioter skal ud af vores land hvis de ikke kan tjene deres penge på lovlig vis!!

  • #9   11. okt 2013 Vi var rigtig heldige og heldigvis havde vi en fornemmelse der sagde at de ville komme her på et tidspunkt!

  • #10   11. okt 2013 ej, jeg bliver virkelig bange! jeg bor ved Viborg, og min hest går ude 24/7, i dollerup smiley men ham der ejer det, bor der heldigvis. de der hestetyve er altså bare for klamme, godt pigerne var i stalden smiley glæder mig til at de bliver fanget, så hesteejere ikke skal gå og frygte at deres hest kan blive stjålet... når som helst smiley smiley

  • #11   11. okt 2013 Kunne man ikke få beskrivelse af bilen og nummerplade så man kunne holde øje med den?

    Godt i havde nogle seje tøser i stalden!!!


  • #12   11. okt 2013 Håber godt nok vores hund gir lyd hvis der er noget om natten! man får næsten lyst til at installere overvågning i stalden - selvom vi har hestene hjemme og bor i en landsby med mange naboer! Der er altså ikke langt til grænsen herfra - øv

  • #13   11. okt 2013 Kan man få nummerpladen? smiley

  • #14   11. okt 2013 Thumbs up til de to tøser...

  • #15   11. okt 2013 kan godt se Hammelev må være udsat - I ligger jo pokkers tæt på motorvejen - så det er nemt at komme til og fra stalden

  • #17   11. okt 2013 Føj!!!! Vi har heste stående på Revsø rideklub. En meget stor rideskole, så frygter lidt at de kommer der. Men hvis de gør, må de gerne vente til næste uge hbor vo har ridelejr der og sover mandag-torsdag !

  • #18   11. okt 2013 Kommer lige til at tænke på at vi i sommers har oplevet at nogle udlændinge var lidt meget iagttagende (virkede på det tidspunkt bare venlige) når vi har været på vores rideture - man bliver s.. helt mistroisk nu...

  • #19   11. okt 2013 Og det var ikke for at stjæle udstyr måske?
    Tænker det bare, når han nu ikke kom med trailer?

    Men det er da mega sejt af de to tøser. Har I så folk sovende i stalden hver dag nu eller?


  • #21   11. okt 2013 ROLIG NU FOLK!
    Jeg har lige spurgt min far - som i øvrigt er politimand. Ja, der har været en mand, som opførte sig mistænkeligt, men hvor har TS fra, at det skulle være på Hammelev Rideskole? Far fortæller, at politiet er opmærksomme på det.
    Det skulle være foregået på Riisgaard ridecenter i Vandling. Der er ingen meldinger fra Hammelev. Desuden blev der taget billede af mand og bil.
    Og det behøvede ikke nødvendigvis handle om heste....


  • #22   11. okt 2013 Tvivler meget på at det var for at stjæle udstyr, manden har sandsynligvis været der for at tjekke om der var fri adgang, eftersom der bor rigtig mange af hesteejerne herude. Er ret sikker på at havde pigerne ikke været der, så var traileren dukket op kort tid efter.. Da traileren er blevet spottet køre mellem Haderslev og Hammelev i går aftes.. Var bl.a. også derfor at vi havde to piger på vagt i stalden i nat og hvis de ikke er blevet fanget endnu i aften, så er der også nogen der sover i stalden i nat!
    Jeg ved at det er sket i Hammelev da jeg selv står herude med min hest og har snakket med de to piger i morges kl 6.30 ca..
    Desværre har jeg ikke selv nummerplader..


  • #23   11. okt 2013 Så er det bare mærkeligt, at du skriver, at det er meldt til politiet. Det burde jo selvfølgelig være Haderslev politi, og de har intet hørt om noget i Hammelev. Folk herinde blæser emnet op, til noget det ikke er.. Jeg synes, at I skal tage det roligt. Tvivler på, at alle de rygter, man har hørt, er rigtige.. smiley

  • #24   11. okt 2013 Politiet HAR haft fat i tyvene, MEN eftersom der ikke har været beviser i traileren, så kan de IKKE dømme dem for noget. Men hvis politiet for fat i billeder/videoer af hændelserne, så er det anderledes. Men hvis tyvende kommer ved højlys dag ud i en stald, hvor ejerne er så heldige, at være der i et tidsrum de er der, og ejerne ikke filmer noget/fotografer noget, og tyvene ikke får noget med i traileren, så kan politiet ikke dømme dem for noget, da de ikke har beviser.. )-:
    MEN nu hvor der er video af det, så er det en helt anden side af sagen! Jeg håber de snart bliver fanget og stor ros til de to piger, som sov i stalden! Thumbs up!


  • #25   11. okt 2013 Seje tøser, thumps up.......:)

  • #26   11. okt 2013 Synes bestemt ikke jeg blæser det op til noget det ikke er!
    Ved bare at jeg ikke har lyst til en dag og komme ud i stalden og så er min hest væk, derfor informere jeg HG om episoden, da jeg højst sandsynligt ikke er den eneste der har det sådan! Politiet er blevet informeret, da de to piger har sagt ja til at vidne, hvis det når dertil, men ja som der bliver skrevet er der stadig ikke nok beviser i sagen, politiet er nødt til at fange dem med en hest i traileren..


  • #27   11. okt 2013 For det første, så synes jeg egentlig ikke, at du, Jeanette, kan tillade at kalde dem tyve.... Det er ikke bevist, at de vil stjæle, og de har endnu ikke haft held med det? Selvom det da helt klart lyder som om, at det er det, de er ude efter..
    Desuden er det jo godt nok, at politiet ikke kan tage dem, før de står med en hest, der ikke er ejet af dem, eller som ikke har noget pas med. - Selvom man kunne ønske, at det var muligt at holde dem tilbage alligevel.


  • #30   11. okt 2013 Bidlose Madsen:
    Så vidt jeg ved, så har de haft held af det og har taget en hest, men ikke har været fanget at politiet med noget i traileren. Og jeg kan ligeså godt kalde dem tyve i denne tråd, når det er det de, i denne tråd, forbindes med (-; Det er såmænd bare for at folk forstår det.


  • #31   11. okt 2013 CM - Jeg synes, at det er opblæst, ja.
    Selvfølgelig bliver folk bekymrede, men der er jo ingen grund til unødig bekymring. Jeg kommenterer herinde blot for at fortælle, at der muligvis er en del rygter også.
    Min pony og dem hun går sammen med er selv blevet rykket væk fra vejen. Selvfølgelig er de det! Jeg forstår folks bekymring, men helt ærligt...
    Jeg er såååååååå bange for, at de skal komme - det er jo derfor, jeg forsøger at tjekke op på det hos far. Derfor fortæller jeg bare, at politiet INGEN henvendelser har fået fra Hammelev. Altså, lige præcis denne historie kan være sand, men det kan også være, at der ikke er hold i det.


  • #32   11. okt 2013 Jeanette - Ok, det er også bare for at være sikker.
    Hm, har intet hørt om, at de faktisk har fået en hest med.... Jeg har nu bedt far om at tjekke op på det, så jeg får at høre, hvis der sker mere.. smiley


  • #34   11. okt 2013 CM - De er jo lige netop ikke bagud.. Der er skrevet herinde, at det er meldt. Jeg undrer mig bare, når politiet så intet har hørt om det. Ja, selvfølgelig må folk informere og hjælpe, hvornår har jeg skrevet, at de ikke må?

  • #36   11. okt 2013 Trine - nej, folk må gerne sove i stalden, filme og alt andet... Det er mere herinde, jeg mener. Altså, på HG. At der er såååå mange historier, for det er ikke sikkert, at der er hold i dem alle.
    Altså, jeg tror f.eks., at der er nogle, der vælger at holde hestene inden døre, når de læser sådanne historier.. Er det ikke lidt synd, hvis der så slet ikke er hold i det? Folk gør det jo, fordi man læser historierne herinde og på Facebook. Jeg tror altså, at nogle af historierne er usande eller i hvert fald ikke handlede om forsøg på tyveri.


  • #37   11. okt 2013 Jeg er sådan set også pisse bedøvende ligeglad om de stjæler heste, cykler, biler, traktorer, havetraktorer, værktøj og hvad de ellers kan bruge. Så snart de kommer på en ejendom 2 gange i løbet af en nat (henholdsvis kl. 2 0g 5), så tillader jeg mig at kalde de forpulede røvhuller for tyveknægte.

    Vi udover hestene også min kærestes dyre JD traktor stående, ja den har GPS og kunne jeg stoppe en GPS i røven på min hest, gjorde jeg det nok også... Men den traktor er min kærestes arbejde, den er en del af hans virksomhed og uden traktor ingen indtjening.

    Folk, dansker som udlændinge, der sniger rundt på folks ejendom, dag som nat, skal meldes og registreres hos politiet.

    Jeg ville simpelthen forlange at se ID og få nummerplade, og så blev der ringet til politiet. Ønsker "forbryderne" ikke dette "samarbejde", så får deres dæk en tur med høtyven og politiet kan pænt lege taxa for dem, om de kører dem til grænsen, nærmeste politistation, en øde ø eller hjem er jeg sådan set ligeglad med, bare de er væk fra min ejendom.

    Selvtægt...??? Muligvis... smiley


  • #38   11. okt 2013 Der går sjældent røg uden brand!
    Jeg synes det er fint at folk er opmærksomme. Det er da mærkeligt når nogen ”snuser rundt” uden at høre til eller kunne forklare sig - det være i et villakvarter eller i en stald.
    På vores vej har vi naboovervågning, og er superobs på at dele mistænkelige hændelser med vores naboer hvis vi støder på dem. Det har en beviselig præventiv effekt, og vi har heller ikke haft indbrud i vores kvarter siden ordningen begyndte.
    Så fint at man advarer hinanden på FB, HN og HG. Bare folk passer på sig selv i processen, og holder sig for øje at der er tale om nogle få luskede individer - og ikke østeuropæere som helhed smiley


  • #39   11. okt 2013 Kan ikke se hvad din far og din samtale skal her inde, istedet for at han snakker løs til sin datter om en episode med mulige hestetyve så skulle han tage sig tid til at fange dem, og du kan jo hjælpe ham siden du er så klog på den sag, bare et forslag.. Troede faktisk ikke at politiet måtte videregive detaljer om en sag før den er løst... Du undre dig bare når der ikke er meldt noge til politiet siger du, kunne du forestille dig at du som ikke er en politimand ikke ved alt?
    Så lad dog folk være urolige og anklagende hvis de vil det.


  • #40   11. okt 2013 Nogen som ved hvad farve bilen er som de køre i?

  • #41   11. okt 2013 Hvad jeg ikke forstår er at folk bliver ved med at jage dem væk! Hvorfor konstaterer man ikke bare at de er der, og får ringet til politiet i en allerhelvedes fart, så vi kan få dem straffet og sendt hjem!
    - Og hvorfor folk bliver ved med at skrive om dem på nettet. De følger jo med i sladren, som faktisk gør os sårbare.

    Politiet kan kun gøre noget, hvis de bliver taget med en hest der ikke er deres...
    Så vi må et eller andet sted ofre os, for at vi kan vide os sikre!

    - Men thumps up til tøserne smiley


  • #42   11. okt 2013 http://da.wikipedia.org/wiki/Ulovlig_indtr%C3%A6ngen

    Ulovlig indtrængen på privat grund/husfredskrænkelse


  • #43   11. okt 2013 Tror desværre det var dem vi havde besøg af i sommers. smiley :( smiley

  • #45   11. okt 2013 Lig filmen på FB alle hestesider


  • #46   11. okt 2013 Så hvis vi står i den trælse situation at tage tyvene på fast gerning, skal vi opføre os utroligt naivt og venlig og tro på deres løgnhistorie og herefter hjælpe dem med at læsse nogle heste. Så har vi også lidt indflydelse på hvordan læsningen foregår. Lade dem køre og vinke til dem;) OG så melde dem og følge efter dem, indtil politiet anholder dem. SÅ kan de straffes for at stjæle heste:)

  • #47   11. okt 2013 Horsemagic - Det ville nok ikke fungere smiley Har man så ikke givet dem lov til at tage dyrene? ...

  • #48   11. okt 2013 Fuldstændig korrekt Horsemagic... For alle mennesker er jo ærlige og lovlydige.... smiley

  • #49   11. okt 2013 I skal være velkomne til at udsætte jeres heste for det, hvis det er sådan de skal fanges.. Jeg foretrækker stadig at jage dem væk, fremfor at udsætte min hest for den oplevelse!

  • #50   11. okt 2013 Bliver lidt urolig - når politiet ikke engang tager det seriøst og ved hvor henvendelserne kommer fra.. det er altså i Hammelev, har lige snakket med en af pigerne som var tilstede.
    men Politiet har fået nummer på bilen, så kan de vel let finde ud af hvem det var???


  • #51   11. okt 2013 Nummerpladerne er sikkert stjålet...

  • #52   11. okt 2013 Så du vil hellere jage dem væk og sove uroligt om natten, og have et flyvsk sind om dagen i gud ved hvor længe, end du vil lade dem bøvle på mens du venter på politiet?

    Der er ingen der siger de skal køre væk med dem - man kan altid gøre som om man er englænder der vil spørge om vej. Bare opholde dem, med en hest i traileren indtil politiet når frem. Så er de busted, og vi kan leve uden bekymringer igen...

    Og undskyld jeg siger det.. Men du har vel hesten forsikret, så går det helt galt har du en erstatning.. Jeg elsker skam også mine heste, alle 11, utroligt højt! Men hellere bringe offer end at få det psykisk dårligt..

    Flip nu ikke ud over min udtalelse!

    #NoHate


  • #53   11. okt 2013 De kan jo ikke bruge nummerpladen til noget!

    De skal fanges med fingrene i kagedåsen, Ikke med krummer i mundvigen! smiley


  • #54   11. okt 2013 Line D - Ja, det er da utrolig underligt, hvis det virkelig var i Hammelev.
    Det tyder jo lidt på det, når der er så mange opslag på facebook om det.. Jeg tror, at du har ret i, at de nemt kan finde ud af, hvem det er, når bilens nummerplade er kendt.. Jeg undrer mig også!!


  • #55   11. okt 2013 Freja J: Nu vidergiver bidloese madsens far altså ikke rigtig flere oplysninger end det man kan finde i politiets døgnrapporter. Desværre fungere Syd- og sønderjyllands politis døgnrapporter ikke, så det er svært at se om der er blevet meldt noget i Hammelev.

    Ud over dette kan jeg se at der på DD´s facebook side er lille pige som d. 9 oktober skriver at hun har fået stjålet en pony i Gl. Rye og meldt det. Når man så tjekker Østjyllands politis døgnrapport er der altså ikke meldt noget indbrud/røveri d. 9 eller dagene op til der. https://www.politi.dk/Oestjylland/da/lokalnyt/Doegnrapporter/
    Så jeg vil altså give bidloese madsen ret i, at man skal passe på med at piske en stemning op og tro på alle rygterne.


  • #56   11. okt 2013 Meget blæses op på face, men i dette tilfælde er det en god ting, stakkels dem , der måske får heste stjålet, og måske kunne have undgået det, hvis de havde fulgt med på face.


  • #57   11. okt 2013 Eva: Problemet er, at tyvene også følger med.. De får utroligt mange oplysninger fra nettet omkring sådan noget

  • #58   11. okt 2013 Bidloes det du siger er altså, at TS er fuld af løgn, når hun fortæller om hændelsen i deres egen stald.

  • #59   11. okt 2013 Jeg tænker, måske er der flere politifolk som bidlos far, som bare mener det er noget opblæst sludder, og derfor ikke "gider" skrive en rapport, ja altså bare en tanke


  • #60   11. okt 2013 Bidløse: Du ved godt at det er strengt forbudt at lække politi oplysninger ikke? Så var jet dig ville jeg lige slette din samtale, for ikke engang din far må videre give dig informationerne hvis det skal være sandt.

    Og kan det måske ikke også være politiet som har skrevet de forkerte informationer ned, TS siger jo hun selv har hest på stedet og talt med pigerne - tror næppe de ville opfinde sådan en historie for sjov skyld.


  • #61   11. okt 2013 Nej... Det siger jeg overhovedet ikke. Jeg undres bare over, at de intet har hørt. Hvis du læser min seneste kommentar, så skriver jeg faktisk, at jeg tror på, at det har været i Hammelev, når der nu er så mange opslag om det. Der er bare utrolig mange, der skriver om det, og på sin vis er det godt nok.. Det er jo heldigt, at folk så bliver opmærksomme på det! Det er jeg super glad for, for hvis ikke det var skrevet herinde og på facebook, havde jeg ikke vidst det. Men det bliver bare for meget, for der er reelt ikke rigtig nogle beviser. De der billeder, f.eks. ... Hvor er de egentlig??!? Selvfølgelig er de ikke lagt på nettet, og nummerpladen er jo også kommet ud nu. Men jeg synes ikke, for at bruge et citat, at man skal gøre én fjer til mange høns.

  • #62   11. okt 2013 Tyven i nat var ikke tyv.. men en stakkels Avisbud - politiet fandt ham.. så bare roligt..

  • #63   11. okt 2013 Marian - min far synes ikke, at det er noget opblæst sludder, han synes bare, ligesom jeg selv, at nogle herinde bliver bange uden grund. Og grafik, han lækker ikke oplysninger. Som skrevet længere oppe, er det noget, som alle burde kunne finde ud af.


  • #64   11. okt 2013 Iflg. politiet er der tale om et avisbud...
    Er der rent faktisk "stjålet" heste for nyligt? Syntes ofte det viser sig at være stridigheder blandt folk der gør at heste pludselig hentes, dette af feks manglende betaling ved køb, eller en grim skilsmisse. Det er jo ihvertfald blevet bevist op til flere gange. Havde jeg selv stald ville der være, video, låst, samt en stor hund der IKKE var bleg for at galpe op hvis der kom folk på underlige tidspunkter.


  • #65   11. okt 2013 Bidløse: Derfor bør du ikke dele sådan en privat samtale, for det kan faktisk blive brugt mod jer hvis oplysningerne ikke er blevet tilgænlige endnu.

  • #66   11. okt 2013 Så har jeg lidt opdateringer fra hændelserne i nat.. Manden der kom og bankede på stalddøren kl 2 i nat er stadig ukendt, men manden kl 5 i morges har vist sig rent faktisk at være avisbud og tilfældigvis er han fra Rumænien.. Så der er højst sandsynligt tale om to forskellige mænd..

  • #67   11. okt 2013 Margrit: Sidste sommer blev der faktisk forsøgt stjålet heste i vestsjælland, tyvene var Østeuropære som til sidst blev fanget af politiet.
    De havde været ude og hente nogen hesten på en døgnfold da ejeren opdagede det, også slap de hestene og stak af.


  • #68   11. okt 2013 Grafik - Nu skriver jeg det jo så herinde for at advare... Hvor er det skønt, at folk sætter pris på den hjælp, jeg forsøger at give, når der nu faktisk er bevis for, at dette rent faktisk ER sket i forhold til det, man ellers har læst. Men ok, jeg sletter den da bare, den er ligegyldig for mig.

  • #69   11. okt 2013 Man skal virkelig være forsigtig med at blæse en KÆMPE sag op på ingenting!
    Derudover anholder politiet ikke bare en person fordi de er i nærheden af en stald, de skal jo stå med "nallerne nede i kagedåsen", og det skal allerhelst være filmet med tydelige nummerplader osv, ellers vil det blive svært at få en sigtelse og dom på en person/er!
    Alene på nettet feks. FB, kommer der ugentligt ældgamle opslag med "stjålne heste" og hvide varevogne man FORMODER er hestetyve... Lidt ligesom med de opslag med heste/ponyer der bliver aflivet om 5 min. hvis ikke den bliver hentet da ejer ikke kan have den. Disse opslag er ofte chikane og vedk. der har tlf nummeret bliver KIMET ned uden grund...
    Summasummarum er bare at man nok lige skal tage et ekstra kig og holde fornuften skarp!


  • #70   11. okt 2013 Er det blot mig der tænker en slagtehest uden papirer kan indbringe et par tusind slagtet! Hugger de en bil kan de sælge bil udstyr gps og diverse andet. Hugger de sadler kan de fylde bilen på ingen tid, stikke af og ikke være bundet op på heste trailor hest der skal læsses måske ikke vil læsses. Der stadig mere kontrol af dyr over grænser end en bil m tideudstyr. Og kan de ikke vise bare pas på hesten de køre med så de allerede i problemer. + for ikke at snakke om benzin når der skal fragtes køres heste og heste trailor! Det giver virkelig ingen mening at hugge heste for at slagte dem, hvis de ude for at hugge er et par hovedtøjer alene jo mere værd. Nemme at omsætte og nemme at fragte!!! Jeg forstår det virkelig ikke.

    Men men folk med konkurence heste ja der penge i det, omvendt at få afsat sådan en kræver sgu også noget snilde! Så derfor igen nok nemmere at hugge en dyr bil.

    Jeg tror personligt de har været på foder/ udstyrs jagt så godt manden blev jagtet væk igen. Og ja der kan være rigtig meget udstyr hvis i undre jer over hvad trailoren er til. Og folk finder det ikke mistænktsom at sådan en er parkeret op af stalde! Derfor smart dækning når de på tyvejagt! Men vores små heste, tror jeg i de fleste tilfælde ikke de magter. Det koster ikke maget at få en hest. Er blevet tilbude mange gratis det udgiften ved at have den, der høj.

    Blot min mening.


  • #71   11. okt 2013 Se, så var det jo godt, at man forholdt sig kritisk. Dejligt med en opdatering, TS. smiley

  • #72   11. okt 2013 Tina c: Jeg tror nu også mere det er udstyr de er ude efter, for det kan de lettere komme afsted med.
    Bidløse: Ærlig talt så jeg mere dit svar som et bevis på TS løg om hvor episoden havde fundet sted og ikke som en hjælp. Undskyld hvis jeg har misforstået det.


  • #73   11. okt 2013 Hvis det er udstyr de er ude efter, hvorfor så alle de hændelse hvor de har forsøgt at fange hestene på marken, binde dem og så undersøge hestene? Det forstår jeg ikke så? Men er helt enig i at de ville få mere ud af at stjæle udstyr..

  • #74   11. okt 2013 Godt at stald pigerne var der!! :(..

    Der er os snak om at der har hvert nogen på Mors!! smiley


  • #75   11. okt 2013 Dem har jeg så ikke hørt/læst om, forholder mig rimelig neutralt når det er i Jylland det foregår og gider derfor ikke læse alle opslag omkring hestetyvene.

  • #76   11. okt 2013 Jo, du misforstod det så. Jeg ville ikke bevise noget, blot informere om, at de altså også var i Vandling.

  • #77   11. okt 2013 https://www.facebook.com/danskrideforbund/posts/559613790771023

    Dette har dansk rideforbund lige skrevet. Måske det kan mane nogle af rygterne i jorden smiley


  • #78   11. okt 2013 Må vi andre se det i har optaget?

    Jeg har stået på hammelev sidste år og er nu pludselig glad for jeg ikke gør. Flash ville 100% være deres bytte skema....


  • #79   11. okt 2013 Jeg er ikke selv indehaver af optagelserne fra i nat, så har desværre ikke muligheden for at dele det med jer..

  • #80   11. okt 2013 læg nu bare nr pladen ind, og filmen... og skulle politiet få held i at få fat på dem , så var det måske en god ide og se hele køretøjet efter om der måske skulle lægge en hel del pas der, for som man ved skal der jo været pas på hesten, når man køre med dem .... så mon ikke der er nogen i køretøjet der kunne passe på de heste de evt har kig på ....ja bare min tanke,

  • #81   11. okt 2013 Ida

    Mhs til min FB side. Jeg har tænkt det samme, men ville ikke udstille en lille pige på min side.

    Min tanke er at hun har taget chancen for at få lidt opmærksomhed. Men i virkligheden, hvorfor skulle de tage en shetter med?
    Jeg tror ikke på den heller .)


  • #82   11. okt 2013 Hey Tøser smiley

    DRF har lige opslået en "artikel" hvor de siger politiet har undersøgt sagen og ham der dukkede op - officielt er udenlandsk avisbudbringer på land distriktet ved Hammelev smiley


  • #84   11. okt 2013 ja, jeg har læst det smiley men hvad skulle manden som der så var der kl 2 smiley


  • #85   11. okt 2013 Jeg forstår dog ikke at hvis manden var avisomdeler, hvorfor han så ikke kunne fremvise en avis? Og hvad han laver ved at banke på i laden? Der er jo postkasser man smider aviser i.

    Min papfar, som også lige er kommet til landet, går med aviser her på Nordsjælland, og han har også en rute hvor han kommer ud til mange gårde. Han har altså en bil fyldt med aviser, og en avis i hånden når han stiger ud af bilen, for at gå over og ligge den i postkassen
    Så kan altså ikke se hvorfor manden vil ind i stalden, og bliver sur da han bliver bedt om at vise sin avis - det lyder mystisk i min verden, og forklarer heller ikke hvem det var der kom kl 2 om natten


  • #86   11. okt 2013 Jeg holder også stadig på at vi skal være på vagt, for ja hvad ville manden kl 2 om natten.. Kan forstå ham der kommer kl 5 og deler aviser ud, men ham kl 2 er mig stadig en gåde og hvad får han ud af at komme og banke på stalddøren, udover at han finder ud af om der er folk til stede?

  • #87   11. okt 2013 Altså et avisbud kommer da ikke om natten,måske skulle han lemlæste hestene eller andet,der er mange perverse,her i landet,men man tør da næsten ikke forlade skuden. Sæt nu den videooptagelse på,så vi kan se om der er LØGN eller EJ,tag hensyn til os andre,og måske kan andre,så hjælpe med opklaringen.

  • #88   11. okt 2013 De 2 tilfælde i Åbenrå området, der har anmelderne jo også lavet tråde herinde, og ud fra den beskrivelse synes jeg ikke bare det er mistænkelig adfærd. http://www.hestegalleri.dk/forum/Generel-diskussion/999788-nu_er_jeg_godt_nok_sur_ http://www.hestegalleri.dk/forum/Off-Topic/999920-hold_oeje?status=1

  • #89   11. okt 2013 Det kan simpelthen ikke være rigtig:( Utroligt folk har samvittighed til at gøre sådan noget!! Men så du skrev du stod i Hammelev med din hest, står den ikke på Vandling :)?

  • #90   11. okt 2013 Hold op hvor er det uhyggeligt! Seje tøser i har jer der! Respekt til dem smiley

    Jeg sov også selv i stalden i nat, da min søster så dem køre i Christiansfeld-område kl. 19.30 i går aftes, og da vi bor lige ved Christiansfeld, var vi meget urolige for hvor de ville slå til.. Vi parkerede bilen (Vi har en minibus) helt op og ned ad den ene dør indtil stalden, så de ikke kunne komme ind der, og satte et skab og en stor låge for den anden dør, så de heller ikke kunne komme den vej. Vær glad for jeres helte-piger!


  • #91   11. okt 2013 kl. 12 i morges var der en bil med en mand der også talte meget dårligt engelsk, vi tror også at det er en hestetyv, så nu er de nået til Christiansfeld, så vi har også et par piger i stalden i nat, det er noget møg med de dumme mennesker smiley

  • #92   11. okt 2013 Det var godt at de to piger var der, men bliver nu selv lidt bekymret, da jeg bor i en lille by Gærup og ligger tæt på Tønder, håber ikke at de kommer ud til os, tror at jeg sætter min hund ud i stalden om natten.

  • #93   11. okt 2013 det var godt i var der smiley :)



  • #94   11. okt 2013 Hmm det er virkelig noget lort?? men det kan jo også være de bruger dem til avl?? og det er jo et dyr de stjeler ikke et fjernsyn for det kan man få igen?? det kan man slet ikke med et dyr som man har opdraget og alt sådan noget det er noget forbanet svinerrig??????

  • #95   11. okt 2013 Kunne være fedt at se optagelserne:-)
    Du ku evet. Ikke spørge om de kunne ligge dem på face eller youtube?:-)


  • #96   11. okt 2013 Enig! smiley

  • #97   11. okt 2013 Hvad er det lige som er fedt ved at se en avisomdeler på arbejde?

  • #98   11. okt 2013 Lige til info, de har i morges ved 9, 15 ca. Vøret i sinding mellem Herning og Aulum altså midtjylland!:)

  • #99   11. okt 2013 Vi kan ikke ligge klippet ud, da politiet tydeligvis er overbeviste om at det var en misforståelse med ham avisbuddet. Selvom jeg nu stadig finder det ret mistænkeligt at han lige præcis var fra Rumænien, samt at hans adfærd blev meget aggressiv, da pigerne spurgte efter en avis..
    Har desuden snakket med en fra Station 2 tidligere i dag, efter at hun har læst mit opslag på FB.. Hun bad os om at holde optagelserne tæt på kroppen og hun bad mig desuden om at dele følgende:

    Station 2 vil meget gerne høre fra folk, der har set de formodede hestetyve. Har I oplysninger, må I endelig skrive til Station 2 på riwe@tv2.dk - og husk at tænde kameraerne, hvis I ser noget mistænkeligt. smiley


  • #100   11. okt 2013
    Beklager at ødelægge det lidt, men avisbud er tit fra østeuropa da lønnen ikke er særligt god og arbejdstiderne heller ikke - det er tidligt om morgenen/natten ;o).
    Også kan man tolke en aggressiv adfærd for en avis for, at han ikke vil ha' den evt. blev ødelagt eller smidt væk - det duer jo ikke der mangler en.


  • #101   11. okt 2013 En avisbud har intet at lave i stalden, der er postkasser eller "rør" til posten - så den historie tror jeg simpelthen ikke på

  • #102   11. okt 2013 jeg syntes også det er meget mistænkeligt at han skulle aflevere aviser i stalden, dog uden aviser?
    derudover er henholdsvis kl. 2 og 5 ikke noget mærkeligt tidspunkt for et avisbud. Ligesom min far for materialer hver nat, nogle gange er det kl 01 andre gange 03 og en gang imellem kommer de først kl. 06. så det er altså ganske normalt at man køre ud med sådanne ting inkl. aviser midt om natten.


  • #103   13. okt 2013 Det var sørme sejt af de to tøser " Har du en avis??!" Haha... Sådan!
    Men håber snart at de dumme hestetyve mister interessen, og ryger bag tremmer!


  • #104   13. okt 2013 I får lige en opdateret version af hendelsen den anden nat, da der stadig er folk der skriver til mig og beder om nummerplade, videoer mm.
    Da jeg skrev dette opslag var det hele meget nyt og på daværende tidspunkt var vi 99% sikre på at kl. 2 og kl. 5 hændelsen hang sammen, da pigerne aldrig fik set dem der var kl. 2 og grundet avisbudets udstråling, samt at han passede på beskrivelsen af manden fra de to andre anmeldte episoder. Derudover kørte han også ind i den forkerte gårdsplads i forholdt til at han skulle aflevere en avis, hvilket jo også er meget mystisk.. Da avisbuddet så meget søgende ud, spurgte pigerne ind til hans ærinde, hvorefter det var han blev aggressiv.. Men i det store hele så var han altså avisbud, dette fandt vi så bare først ud af en gang omkring middagstid i torsdags, da der gik rigtig lang tid fra at pigerne anmeldte det, til at politiet rent faktisk fik anmeldelsen..
    Når det så er sagt, så havde vi jo stadig besøg kl. 2 om natten, hvor der kommer nogen og banker på stalddøren og rasler voldsomt med en pose, hvorefter de går igen og da pigerne så kommer ud af stalden kan de se dem løbe rundt om et hjørne, hvorefter de forsvinder, derfor har vi ingen beskrivelse af hverken personerne eller deres køretøj, den nummerplade pigerne fik var avisbuddets, samt var det også episoden med avisbuddet de filmede.. Så derfor vil jeg hverken oplyse jer om nummerplade eller ligge videoen ud, da det ville være forkert..
    Så ja det er også rigtigt at det der bliver skrevet i medierne om at det var en misforståelse omkring avisbuddet og at der endnu ikke er blevet stjålet nogen heste, så derfor kan vi jo heller ikke anklage dem for at være hestetyve..
    Når det så er sagt, så synes jeg stadig vi skal være på vagt og passe på vores heste så godt vi nu kan, da jeg stadig synes at hændelsen kl. 2 er meget mistænkelig, samt synes jeg også det er rigtig ubehageligt at vide at der er folk der kan finde på at gå ind til ens heste og for den sags skyld at de iagttager dem og i et enkelt tilfælde både havde trailer med og at de der har bundet hestene..
    Derudover synes jeg der et mønster i at de har været i Stubbæk, er blevet set i Christiansfeld og muligvis har været i Hammelev, da alle disse stedder ikke ligger langt fra motorvejen, så hvis de slår til steder som disse og det lykkedes dem, så har de ikke langt til grænsen, hvis de først er kommet ud på motorvejen..

    Men håber virkelig at det ikke kommer til at ske!


Kommentér på:
Hestetyvene på spil igen i nat!!!

Annonce