{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.166 visninger | Oprettet:

Hævelse og nu også snottet {{forumTopicSubject}}

Har en pony hoppe på 17 og hun begyndte pludselig fra den ene dag til den anden at hæve kraftigt på undersiden af hovedet. Først tænkte jeg: Græs og hævede spytkirtler. Men det breder sige og hun er hævet hele vejen fra kæben og ned til hagen på undersiden af hovedet.
http://i47.tinypic.com/mtkzz8.jpg
Tegningen viser nogenlunde hvordan hævelsen fordeler sig. Til morgen opdager jeg så at min 1-års og min mors hest står med præcis samme hævelse og oven i hatten har Amy(1-års) en del gullig snot i næsen.
eg har også været omkring kværke, men synes igen at hævelsen er for jævnt fordelt til at det kan være det. Ved kværke hæver hesten jo primært omkring lymfekirtlerne.

Er der nogen der har nogle bud på hvad det kan være?? Og ja, selvfølgelig ringer jeg efter dyrlæge hvis det bliver værre.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hænge et 85” TV op i stuen. Gasbeton mur beklædt med gipsplade. 400 kr.
  • Opsætning af reol, hylder, stor billedramme og TV 1.800 kr.
  • Rengøring 1.500 kr.
  • Fjernelse hvepsebo 500 kr.
  • Oprydning og rengøring i havestuen 2.000 kr.
  • 12 volts LED lys i have 1.300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hævelse og nu også snottet
Kommentér på:
Hævelse og nu også snottet

Annonce