{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
731 visninger | Oprettet:

Første hest og selv tilride? {{forumTopicSubject}}

Jeg har tænkt lidt over at købe min første hest og har haft kigget på nogle forskellige.. "problemet" er bare at de ofte er unge og enten nytilredet eller slet ikke tilreddet endnu.
Jeg har tænkt at det kan selvfølgelig være en fordel, for så kan jeg selv præge og forhåbentlig forhindre dumme vaner og unykker.

Men omvendt set har jeg ikke nogen erfaring med at tilride en hest (jeg har selvfølgelig tænkt mig at få hjælp udefra), så jeg kan vel også risikere kun at gøre ondt værre, mht til unykker osv.

Hvad har i af erfaringer - fordele og ulemper?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fjernelse af træ stub 1.000 kr.
  • Beskæring af æbletræer 650 kr.
  • Rengøring af altan efter duer 1.160 kr.
  • Hænge en TV bænk op+ et TV 300 kr.
  • Ophæng af spejl 550 kr.
  • opsætning af Elfa skinnesystem 1.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Første hest og selv tilride?
  • #1   27. jun 2011 Hvad har du med af erfaring ?

    Altså jeg selv købte os en utilreden hest som min første egen..
    Men havde en del erfaring bag mig, vi havde heste til jeg var 7år, red undervisning 3 år, var på stutteri i 6måneder hvor jeg red alt, red for en "hestehandler" i 7år hvor jeg både tilred, uddannede osv..
    har redet alle slags heste, store, små, hurtige langsomme, bukkende heste, stejlende heste osv.. alt er prøvet..

    Og meget meget andet..

    Så jeg købte en utilreden hest og tilred helst alene..

    Så det kommer an på din erfaring evt. den hjælp du kan få


  • #2   27. jun 2011 har selv tilredet min smiley eller hun var ryttervant og havde lært at hvis man sparkede så skulle hun trave (tihi)
    det tog mig 4 år, blod, sved og MANGE tårer at gøre hende til min drømmehest smiley men nu er hun min soulmate!
    hun er så også en haflinger med sin helt egen mening om tingene ^^
    men jeg ville ikke vælge om!


  • #3   27. jun 2011 Det gjorde jeg, og der var en succes, vil dog ikke anbefale det, da jeg med min videre erfaring ser mange ting jeg skulle ha gjort anderledes .. Det kommer jo meget an på erfaringen, og om man er en selvstændig rytter ...
    Føl efter i hjertet og fornuften ... -og sørg for konstant hjælp fra nogen med kompetencerne!

    Love C


  • #4   27. jun 2011 Købte min hest for et år siden. Han var tre og redet i 1 mdr., men havde desværre nogle opstigningsproblemer.
    Det er vigtigt, at man ikke står med det hele selv. Da jeg røg af ham for første (og indtil videre eneste) gang blev jeg desværre bange for ham, og hans problem ved opstigning blussede op igen. Jeg fik en jeg kender godt til at holde ham og berolige ham mens vi langsomt trænede opsigning til der intet problem var. Jeg gik meget langsomt frem, således at jeg faktisk ikke endte i nogen konflikt med ham igen, og det hele gik smertefrit og uden stress eller jag. Men jeg blev ved længe med at have hende min veninde til lige at stå ved ham når jeg steg op pga. min egen usikkerhed.

    Derud over vil ejg anbefale dig at få en fast underviser på. Man kan nemt gå død i træningen af en ung hest, hvis ikke man lige ved, hvor man skal starte og hvad man skal fortsætte med. En god underviser kan også hurtigt se de problemer der er mellem hest i rytter (nykkerne) og kan vejlede dig i hvordan du lettest håndterer problemerne. Det er selvfølgelig en god ting, at sikre sig, at den underviser man får, selv har masser erfaring med træning af unge heste.

    Der er mange der siger, at et ungt menneske og en ung hest er en dårlig kombi, men med den rette indstilling og en fornuftig tilgang til hesten, så kan man sagtens. Jeg har da haft mine nedture med min hest, men jeg synes altid jeg efterfølgende har kunne komme frem til en forklaring på de problemer der nu har været, og derefter ændret min måde at håndtere det på.


  • #5   27. jun 2011 Jamen jeg har redet siden jeg var 6 år gammel (dog med nogle års pause i de sene teenage år - er 22 nu), men jeg har aldrig været med til at tilride en unghest eller været med fra starten.
    Jeg rider en unghest nu, som har været redet i et års tid og jeg kan mærke at det er en del anderledes og man skal tænke over nogle andre ting.
    Men der er jo væsentligt forskel på at ride en unghest (der er tilredet) nogle gange om ugen og så skulle starte helt forfra, med sin forhåbentlige drømmehest som man gerne vil have skulle kunne forskellige ting osv.


    Jeg kan godt følge jer i at man kigger tilbage og ved nu hvad man skulle have gjort anderledes og det er helst der jeg ikke vil ende.
    Har også overvejet om man skulle sende den i ridning, men hvordan kan man være sikker på at de gør tingene på den måde man selv ville have haft det?

    Puha smiley

    (tak for hurtige svar i øvrigt)


  • #6   27. jun 2011 Camilla, hvis min skulle i ridning, skulle det være ved min underviser, som jeg har 100% tiltro til og hvis metoder jeg kan stå 100% inde for.

  • #7   27. jun 2011 spring ud i det smiley
    Jeg gjorde det samme.. !! men vil da stærkt anbefale en underviser ved siden så snart den er ryttervant.. det går LYN stærkt med at ride fejl ind i dem.. det fik jeg selv gjort men opdagede det så også hurtigt og fik underviser på, og nu har jeg en god pony at ride på smiley


  • #8   27. jun 2011 min første skulle bare være en trofast solid lærer hest. og det var så omvendt. Og hold da op jeg har lært meget. Hvis du råd/penge til at købe dig til rigtig meget så syntes jeg du skal tage springet. For så har du hest i rigtig mange år. Men har du ikke råd til tilrider, kiropraktor hvis den vokser skævt. evt ulvetænder som skal rykkes ud og ja der kan være rigtig meget med de kære ungeheste. Så nej så køb en på omkring 8-10 år som har været igennem alt dette og som du kan bruge.

    Du skal også være meget obs på om du gerne vil ud og ride en masse, eller du vil lægge kræfter i træning, tilridning opbygning finde korrekt udstyr. tilvænning af trailor læsning trafik osv osv det tager lang tid, meget tolmodighed, og mange med ungheste tænker, kunne jeg dog ikke bare have en ældre hest, og få en fredelig skovtur for lange tøjler.

    Man må vælge hvilke kampe man har lyst til at tage, hvor man er selv mentalt, hvor vil man hen med sin ridning. og ja der jo ikke noget rigtig eller forkert.
    Men rigtig sundt at tage overvejelserne først. frem for når man har købt hesten.


  • #10   27. jun 2011 Min første pony jeg nogen sinde har haft er Murphy købte ham som vild hingst da han var et og er nu begyndt så småt på tilridningen. Tager det bare stille og rolig har ikke en dyt forstand på det men ved da nogen lunde hvordan og hvorledes. Kan da hvertfald ride hehe.. Har så en fra stalden til og hjælpe mig meget med ham så det bliver gjort helt rigtig.. Har man lysten og tiden til det skal man da bare kaste sig ud i det kan ikke se så mange ulemper ved det hvis "drømme" hesten er der og den kun er fx 1 eller 2 og du så selv skal ride den til.. Hvis du har modet er det vel bare prøve dig frem smiley Det er faktisk ikke så svært igen..

Kommentér på:
Første hest og selv tilride?

Annonce