{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
918 visninger | Oprettet:

Erfaringer med udlån. {{forumTopicSubject}}

Jeg står i den kedelige situation, at jeg nok skal aflive nr. 2 hest indenfor to år. Jeg er dog ikke klar til at lægge ridningen på hylden, men er heller ikke helt parat til at gå ud og købe hest, da jeg synes det er mange penge i forhold til, hvor uheldig jeg har været. Jeg har derfor tænkt i banerne, at låne en hest.
Jeg er meget ambitiøs med min ridning og vil gerne ud og ride en masse stævner. Jeg har tidligere redet Middelsvær og vil meget gerne derop igen på et tidspunkt, men er klar til at lægge arbejde i en hest og ride den op.

Hvad er jeres erfaringer i forhold til udlån, når man gerne vil have en hest, som man kan komme ud og ride stævner på??


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Erfaringer med udlån.
  • #1   4. mar 2012 Lav en annonce her inde evt hvor du skriver at du søger en låne hest og hvad dit mål med det er smiley

    Altså lidt ala det du skrev i indlægget:

    Jeg er meget ambitiøs med min ridning og vil gerne ud og ride en masse stævner. Jeg har tidligere redet Middelsvær og vil meget gerne derop igen på et tidspunkt, men er klar til at lægge arbejde i en hest og ride den op


  • #2   4. mar 2012 Ja, det har du ret i kunne være en god ide. smiley

    Ville bare gerne høre lidt om folks erfaringer med at låne hest. smiley


  • #5   4. mar 2012 Tak for svar Lise. Kunne godt forestille mig at en god kontrakt er god, så man er enig om, hvad man kan/ikke kan gøre.

  • #6   4. mar 2012 Har desuden selv den dejligste lånehest smiley

    Ejeren havde fået en ny hest forærende så hun manglede en til at ride Mille og holde hende igang (en dejlig 19 års Oldenborg) som jeg var så heldig at få lov til at ride.
    Jeg giver ikke noget for at ride hende da ejeren bare er glad for at hun bliver holdt igang - men føler alligevel at det er som min egen hest, da jeg altid kan komme ud og kigge til hende.

    Hun står på en gård hos ejeren. Kan ride en tur når jeg jeg vil, tage i skoven osv.. Er simpelthen så glad for Mille, jeg har et godt samarbejde med ejeren og bruger meget tid der ude. Hjælper selvfølgelig til i stalden og med de andre heste eller når der skal hentes hø/halm....


    Bare lige en positiv succeshistorie fra mig smiley


  • #7   4. mar 2012 Jeg har selv snakket med et par avler om evt udlån med henblik på køb senere. Det er meget vigtigt inden man begiver sig ud i det, at man får ALLE aftaler skrevet ned på kontrakt. Hvem der betaler hvad. Og hvem betaler hvis hesten bliver syg osv.. Det kan både være godt og skidt at låne en hest. Umidelbart ville jeg være mest tryg ved at hesten får et sundhedstjek, så man er hel 100% sikker på at den er rask når man får den i ens vartægt. Det kan hurtigt blive dyrt hvis man står med en hest der bliver halt. Vaccinationerne skal også være iorden inden man får den. smiley

    Men ellers er det en god måde at få hest på, hvis man ellers kan være enig med låner. smiley


  • #8   6. mar 2012 Mange tak for jeres svar. smiley Håber jeg finder på en god løsning.

Kommentér på:
Erfaringer med udlån.

Annonce