{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.189 visninger | Oprettet:

Uheldig men heldig hest!! {{forumTopicSubject}}

Hej der ude..

vil lige dele min hingst historie med jer.. han er nemlig lidt af en særlig hingst som kan trylle på en eller mærkelig måde:-)

Nu har jeg snart haft ham i 1.5 år og han er en dejlig nem og rolig hingst.

Men han har det med at trylle sig selv i nogle farlige situation..

Han kan åbne alle bokse!! aner virkelig ikke hvordan, men der er ikke den boks han ikke kan åbne eller komme ud af!

så i dag har jeg en fjeder led over logen med lidt strøm i det åbner han ikke eller prøver af gå ud af..


nå men en af de gange han har tryllet sig selv ud af boksen før der kom strøm på er han kommet om bagved et lukket område i stalen hvor halmtransbutøren står hvor der kun er den plads som den fylder altså IKKE MEGET.
men der er han altså kommet om på en eller anden mystisk måde og stået på line på den!!
Han skal springe over en brede som er over 1 meter og ikke meget plads hvor han så har vendt rundt der inde så han stod og kiggede ud!! Det er snart et år siden, Jeg fik ham ud der fra og ingen skader!! mirakeløs nok!!!

Nå men en anden gang han fik åbnet boksen med anden lås havde han fået på en eller anden måde en palle på det ene forben!! pallen var stabler på inde i maskinhuset!! hvordan han har fået hoven der op og fået sig sat fast.... PAS.
Men jeg fik ham fri og igen skadesfri!!!

Så har han på mystisk vis skiftet fold, hegnet er højt på hans foldm men han har på en eller anden måde kommet over på den anden fold!! Han kan trylle!! hegnet lagde ikke ned og var ikke løs nogen stedet!!

Hans nyeste nummer: Han går i en boks med høje side altså næsten lige så høj som mig og strøm ved lågen! Den anden morgen jeg kom der ud havde han den ene og kun den ene ben hen over den ene side i boksen!!!!!!!!!! altså han havde fået benet der op på en eller anden måde og den ene ben sad så fast! hvor mange timer han havde stået sådan ved jeg ikke, da jeg var ude om aften for at fodre, give vand, hø og halm var der intet og kl 7 næste morgen sad han fast!!
Han skulle løftes fri! Og IGEN IGEN ingen skader!!

Altså af han er sådan en ulykkes fugl er han sku heldig men nogle af de ting han nogle gange får rodet sig ud i er altså et mysterium ..

Jeg ville bare lige dele det med jer hvor heldig en hest kan være selv om den er meget uheldig..

alle negative kommentar frebedes.. Hold en ordenligtone hvis i har noget at sige smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hjælp til gipsloft 6.500 kr.
  • Hjælp til nedrivning og bortkørsel af indbygget skabe 950 kr.
  • Hang up lamps into concrete ceiling and install two dimmers 2.250 kr.
  • VVS-reparation 860 kr.
  • Rens af terrasse 1.900 kr.
  • Fældning af mindre blommetræ 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Uheldig men heldig hest!!
Kommentér på:
Uheldig men heldig hest!!

Annonce