{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
645 visninger | Oprettet:

Hjælp .. Gjordkrampe {{forumTopicSubject}}

Hej

Min skønne varmblods vallak fik for nogen uger siden pludselig meget voldsom gjordkrampe, ved det første skridt han tog efter jeg havde sat mig op.
Det var så voldsomt, at jeg desværre blev kastet af og brækkede begge arme smiley Meget uheldigt!

Har kun set det en gang før i vinters, hvor jeg longerede ham efter han var blevet klippet første gang, men så har der ikke været noget siden og jeg har altid været forsigtig når jeg spænder gjorden.
Få gange har jeg set ham spænde lidt op, når jeg har spændt gjorden lidt, men så har jeg bare spændt den lidt op igen og gået en ekstra runde.
Han blev tilredet i september sidste år og har aldrig forsøgt at smide af eller noget og har virkelig været en stjerne de sidste 2 måneder smiley

Men tror desværre min stakkels hest har tildens til gjordkrampe, jeg har nok bare været heldig at det ikke har vist sig før, på grund af min forsigtighed med gjorden.

Jeg har ikke haft en hest med dette problem før, så nu vil gode råd være guld værd smiley
For det var virkelig en ubehagelig oplevelse både for mig og hesten (Han fortsatte en hel runde mere i kramper, efter jeg var fløjet af).

Hvad kan man gøre for at afhjælpe det?
Og hvilken gjord vil i anbefale?

Han fik massage i går, hvor hun sagde han var stram i skulder, albue, lænd og hofter. Så han får igen om 3 uger.
Ved ikke om det har noget med gjordkrampen at gøre, men bestilte massage til ham inden ulykken, fordi han var begyndt at virke lidt stiv/stram og ikke så fremadgående som han plejede. Dette kom lidt pludselig en uges tid før han fik den voldsomme gjordkrampe..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjælp .. Gjordkrampe
Kommentér på:
Hjælp .. Gjordkrampe

Annonce