{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.064 visninger | Oprettet:

Seneskade (genoptræning) {{forumTopicSubject}}

Hej alle dejlige mennesker smiley
Jeg ved at der sidder andre herinde som har prøvet at have en hest med seneskade!!

Min han fik en seneskade for 3 1/2 måned siden på sit højre forben ..
Han har været i boksro en uge, fået laserbehandling og skulle nu være klar til genoptræning ..

Har i gode råd, ideer, træningsplaner eller lignende jeg kan bruge smiley
Vi har longerede ham i skridt nogen gange, men en indspænding så han søgte ned og fik ryggen op . Han har jo "mistet" alle sine muskler . Øv -.-"

På forhånd tak smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Seneskade (genoptræning)
  • #1   7. okt 2013 MEGET stille og rolig! seneskade er fandme det væreste lort! Havde selv en pony, som fik seneskade og vi kunne ikke give ham boks ro - han kom sig men måttes aflives af andre grunde..
    evt. spørge din underviser smiley ssådan nogle ridelærer plejer at være dygtige til at vejlede hvis de kende forløbet:)


  • #2   7. okt 2013 Du burde snakke med din dyrlæge omkring det..

    Fx er longering et absolut no go for en hest med en seneskade, derudover så synes jeg det er tidligt at starte op, medmindre skaden var så lille, at man knap nok kunne se den


  • #3   7. okt 2013 Min unghest fik en seneskade i venstre forben i strækkesenen for omkring 3½ måned siden. Hun er blevet sprøjtet og har fået aluminiumssko på forbenene, og er klar til genoptræning, med dyrlægens hjælp. Skridt 30 minutter i 5 dage, og så derefter langsomt opbygning med trav :-).

    Synes helt klart du skal snakke med din dyrlæge om genoptræning!


  • #4   7. okt 2013 Jeg har program til min hest der havde seneskade + kodeledbetændelse (Lavet af dyrlæge) smiley
    Vil gerne sende det til dig.


  • #5   7. okt 2013 det bedste er at få den dyrlæge der kender hesten og skaden til at lave en plan..
    for det kan være MEGET forskelligt fra hest til hest og fra skade til skade hvad der skal trænes op..
    Og dethar ofte også meget at sige hvordan skaden er opstået..

    men fælles for de fleste seneskader er LANGSOM genoptræning på fast underlag og lige spor.


  • #6   7. okt 2013 Dyrlægen har sagt GO for at vi starter op med let longering i skridt (15 - 20 min)..
    Efter nærmere snak med dyrlægen, har han fået pillet sine almindelig sko af. Og går nu uden sko (har han gjort en måned, så senen og benet selv kunne finde ud af det)..

    Jeg har longerede ham 5 gange . Og taget en enkelt skridttur på ham ud af markvejene smiley
    Han havde en bule på benet , lidt mindre end en bordtennis bold. Og bulen er væk nu ..


  • #7   7. okt 2013 at den har en bule på benet siger ikke ret meget om skadens omfang, det kan kun en scanning vise..

    Min hest fik en alvorlig seneskade i det ene forben, men der var ingen buler og stort set ingen hævelse i benet, på trods af at senen var et stort krater..

    Hun fik et års pause og desværre gik skaden alligevel op igen efter 3-4 måneders genoptræning


  • #8   7. okt 2013 Okay .
    Men altså når dyrlægen har sagt go for at jeg starter op. Så må det jo være fordi han er klar ..
    Han er også ren gående og har været det i en måned ca..
    Men igen, så er der jo for forskel på hvor slem skaden har været .. Og hans skade var nok ikke helt så slem som din hest måske:)

    Han er blevet behandlet med laser, og det har hjulet smiley


  • #9   7. okt 2013 At han kun har været rentgående en måned er IKKE lang tid..

    Jeg synes du og din dyrlæge er for utålmodige og hvis der ikke engang er blevet lavet en scanning, så aner I reelt set ikke hvordan det ser ud..


  • #10   7. okt 2013 hvilken dyrlæge bruger du?

  • #11   7. okt 2013 Få den dyrlæge der har behandlet, eller en anden dyrlæge som har adgang til journalen, til at lave et genoptræningsprogram. Totalt fra 0 til 100 smiley Det er klart det bedste.

  • #12   7. okt 2013 Vent, er hesten ikke blevet scannet?

  • #13   7. okt 2013 Han havde en klap sene og er ikke blevet scannet nej . Det sagde dyrlægen ikke noget om. Hun har bare behandlet ham med laser /:

  • #14   7. okt 2013 Ja, der ville jeg jo også tro at man scannede. Men jeg er jo som sagt ikke dyrlæge smiley
    Så synes du skal bede dyrlægen om et genoptræningsprogram


  • #15   7. okt 2013 Ja du ikke den eneste der siger det /: jeg vil kontakte en anden dyrlæge format se hvordan han mener det hele skal gribes an .. For er det en scanning der skal til, så skal den fanm* scannes smiley


  • #16   7. okt 2013 Først og fremmest ville jeg få hesten scannet og så droppe alt longering? Longerer du på ridebane? Ridebane-bund er bare no-go de første mange uger.
    Har selv en hest med seneskade. Den gik på fold under hele forløbet, men alligevel startede vi ud med 2 x 10min skridt på hårdt underlag. Dette blev gradvis øget til vi var oppe på 1 x 45min. Så begyndte vi på små travintervaller, på hård bund og ligeud. Først derefter kan du begynde med ridebane.


  • #17   7. okt 2013 Det med ridebane, kommer an på bunden smiley
    Har fik af min dyrlæge lov at ride på vores ridebane. Men vil os sige at longering nok ikke er en god idé, da det skal være ligeud smiley


  • #18   7. okt 2013 jeg har også haft en med sene skade,det tog 8 måneder,fordi de har en sene skade behøver de ikke at være halte,og derfor skal man passe meget på ikke at starte for tidligt med genoptræning, men gik også på fold,også blev det skridtet på vejen hver anden dag. og der gjorde jeg i hvert to måneder inden den begyndte at små trave. men igen kom an på hvor slem sene skaden er,og den skal scannes,så man hele tiden kan følge med hvor i forløbet man er smiley

Kommentér på:
Seneskade (genoptræning)

Annonce