{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Haahr's Cassio (Tidl. Lånehest) [Tidl. hest] 2001

2.466 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Julie Elkæ
Kvinde | 30 år | Oprettet: 31. okt 2009


Anden særlig race Haahr's Cassio (Tidl. Lånehest)

Fødselsår:
2001
Højde:
Cassio er 162 cm høj.
Rigtig god højde, synes jeg.
- Ikke for stor og ikke for lille.
Perfekt størrelse til at styre rundt på springbanen. ;-)
Temperament
Af det jeg har oplevet ind til videre, virker han som en hest med hovedet på det rette sted :-)
Han tager det hele meget cool.
Da jeg prøvede ham for første gang, var det på udendørs bane hvor det blæste en hel del. Han kigger meget på det hele,- og sprang til side én gang fordi at han blev forskrækket, men ellers var der intet.
Da han for første gang var med mig til undervisning i hallen - hvor han aldrig havde været før- var han også helt rolig.
OG da han for første gang, blev sat sammen med de nye foldkammerater på hans nye fold, var han også bare så cool over for det hele.
Kiggende - men SÅ rolig :-) En meget ærlig hest. Elsker hans temperament så minder lidt om min pony Tai Ticcazinis temperament. Aldrig sovende - altid frisk og vågen - uden at være det på den farlige måde :-))
Gangarter

Skridt: Dejlig og fremadgående. OVER MIDDEL.
Trav: Rolig og dejlig at sidde i. OVER MIDDEL.
Galop: Da jeg fik ham var han en del usikker i galoppen, men nu har han udviklet sig, på de to måneder vi har haft sammen og galoppen er blevet MEGET bedre. Super lækker :-) MIDDEL.
Stævner
Da jeg først lige har fået ham idag - d. 30.03.2012 - har jeg selvfølgelig ikke startet stævner endnu.
Men der skal startes en masse igennem forår, sommer og efterår 2012 :-)
Bliver så godt!

Kvalifikation til landsfinalerne 2012
Team Cup
HORC
28.04.2012: 1. plads og hermed kvalificeret til Landsfinalerne på Vilhelmsborg d. 29. juni - 1. juli 2012.

Dressurstævne
HARK
12. maj 2012
LC1: Uplaceret 3. plads
LC3: Anden sidst i klassen. Rigtig godt program, men Cassio var desværre helt færdg og dette trak MEGET ned. Ellers super ture! :-)

Springstævne
HARK
13. maj 2012
70 cm B0: 0 fejl - roset
LE: Super god runde, men fik desværre én bom i hovedrunden.
Han var så skøn at have med! :-)
Stamtavle
Ingen.
Men han er halv oldenborg og halv fuldblod :-)
Køn
Cassio er en dejlig vallak.
Bemærkninger
Så skete det endelig!
Cassio er blevet min lånehest :-)
11.03.2012 var jeg for første gang ude og prøve ham hos hans ejer Linda. Vi red dressur på deres udendørsbane og tog også et par spring.
Jeg syntes at det gik rigtig godt af at det var første gang jeg sad på ryggen af ham :-)
19.03.2012 havde jeg ham med til undervisning i HARK for at min ridelærer Karin også lige kunne se ham. Hun syntes godt om ham - så dette var klart et plus mere :-)
Idag - d. 30.03.2012 - har jeg så fået Cassio på udlån. Ej hvor er jeg glad. :-)
Kan stadig ikke helt fatte det.
Glæder mig til at komme ordentlig igang og få en masse gode oplevelser med ham.

*31.03.2012*
Så blev det første gang Cassio skulle rides op til hallen - ca 2 km væk fra stalden. Jeg trak ham hele vejen, og han tog det super pænt. Kiggede en del- men gjorde intet udover det :-)
I hallen gik han bare så fint :-)
De andre heste slås på folden, men Cassio er klog og holder sig lidt i baggrunden.

*04.04.2012*
Idag red jeg Cassio helt op til hallen - uden nogen andre heste var med! :-)
Vi stillede et enkelt spring op og sprang omkring de 70 cm.
For hver dag der går holder jeg mere og mere af min store dreng. Han kommer allerede på folden når jeg kalder :-) Slet ikke til at stå for.

*16.04.2012*
Så var smeden lige et smut forbi for at beskære hove idag + at jeg nu har fået oprettet en forsikring på ham. Der er ved at være næsten helt styr på det hele. Jeg bliver mere og mere gald for ham for hver dag der går- og jeg tror virkelig at vi er ved at have fundet hinanden.

*16.04.2012*
Idag var vi til undervisning hos Karin for anden gang. Hun sagde at hun klart kunne se forskel fra sidste gang hun så ham for tre uger siden + at hun tydeligt kunne se at hans store mave er begyndt at skrumpe lidt ind! Dejligt! :-)
Han går nu helt stabilt i både skridt og trav efter 15 minutters god opvarmning - og galoppen er allerede forbedret en hel del. Jeg kan virkelig mærkelig forskel hver gang jeg sætter mig op på ham - det er helt vildt så hurtigt det er gået :-)
Nu hvor vi er ved at have godt styr på dressuren, begynder udendørssæsonen jo snart i spring - OG SÅ HEDDER DET SPRINGUNDERVISNING! JA TAK :-)
Vi er allerede meldt til ved Ilse - og starter om få uger.

*25.04.2012*
Da jeg var ude ved Cassio her til aften kl halv ni for at sige godnat, var han en smule mærkelig da jeg kom.
Han gik underligt rundt i boksen og ville helst bare være alene. Når jeg gik ind til ham vendte han sig bare ind mod væggen.
Jeg lod ham være og han begyndte at prutte meget, og lavede mange små hestepærer med korte mellemrum. Hans mave knurrede.
Han søgte efter at ligge sig ned, og lagde sig ned efter et kvarters tid. Her lå han så og "stønnede". Jeg ringede til min veninde som har noget ekstra foder som hun giver hendes pony én gang om dagen. Det hedder BEDFORD, og er noget der skal blandes op med vand. Det renser tarmene ud hvis hesten fx. har kommet til at spise jord når den har gået på fold.
Jeg gav ham dette, men han nippede kun lige til det.
Pludselig kom der en masse luft bagfra og han lagde en større hestepære end de små fra før. Han spiste nu ivrigt maden og rejste sig op og begyndte at spise halm (og krybbebed).
Han er nu helt som han plejer.
Jeg ved ikke om det var fordi at han ikke havde drukket nok vand - eller også var det en mindre forstoppelse?
Jeg ringer lige til dig imorgen eftermiddag/aften.
Han har det i hvert fald godt nu. Heldigvis. :-)

*26.04.2012*
Idag har Cassio haft det helt fint og det tarmrensende foder har virkelig hjulpet. Heldigvis. Jeg var da godt nok noget bekymret for min lille skat! :-(
Han havde haft en mindre kolik. Godt det gik hurtigt over! :-)

*04.09.2012*
Der har i den seneste tid været en del problemer med Cassio og hans foldkammerat. Forleden dag var jeg så uheldig at komme i klemme mellem dem og Cassio blev forskrækket og trak mig afsted i tovet i fuld galop, gennem hegnet indtil jeg faldt. Han tør ikke længere komme når jeg kalder fordi at den anden hest simpelthen ikke lader ham gøre det (hesten har altid været vant til at gå på enefold, så det er nok der problemet findes), så jeg har nu taget den hårde beslutning at sende Cassio tilbage til hans ejer. :-(
Det er simpelthen ikke fair for ham at han skal have det sådan, så det er sådan det må blive, desværre.
Er rigtig ked af det, da jeg holder så meget af ham.
Har aftalt med Linda at jeg rider ham ovre ved hende juni måned ud, så vi stadig kan deltage i Landsfinalerne den sidste weekend i juni.
Kommer godt nok til at savne dig, Cassio! :-(

*03.07.2012.*
Har haft den fedeste weekend sammen med Cassio og alle HARKerne :-) Han var så sød at have med dernede og opførte sig pænt under hele weekenden.
Vi var også til besindighedsprøve hvor han syntes at det hele var en smule for farligt så det blev til en del stejl og løben rundt :-P Men sjovt nok følte jeg mig helt tryg ved ham hele tiden :-) Han var bare så sød :-) Min dejlige dreng. <3 Glæder mig til at tilbringe sommerferien med ham, og håber da på at der går liiidt tid før han bliver solgt. Han er nemlig desværre blevet sat til salg i denne weekend af Linda fordi at de ikke har nok plads til dem alle sammen.

*04.07.2012*
Jeg har lige fået et meget trist opkald. Cassio er blevet solgt - og desværre er han allerede hentet. :-( Jeg har ikke set ham siden søndag og ville have været ude ved ham imorgen for at ride- men nåede ikke engang at sige farvel.
Håber at de nye ejere er gode ved ham - hvor er det en fantastisk hest de er blevet ejere af.
Kommer til at savne dig, Cassio. <3 <3 <3

******************** 10.09.2012 *************************************
Der er nu gået tre måneder - et kvart år - siden jeg så Cassio for sidste gang. Jeg er begyndt på gymnasiet og har lagt ridningen lidt på hylden. Sidder her og kigger billeder igennem af Cassio og jeg - noget jeg ikke har gjort længe.
Hvor jeg dog bare savner den dejlige hest! :-( <3 Han var nu en éner <3
Kommentér på:
Anden særlig race Haahr's Cassio (Tidl. Lånehest)
Annonce