1.368 visninger
|
Oprettet:
Erfaringer med diverse fodermærker? (: {{forumTopicSubject}}
Hej Alle HG'er
Jeg tænkte om der var nogen som havde lyst til at dele erfaringer om diverse fodermærker både godt og dårligt!
- Hvad foder bruger du til din hest? (Fodermærke og produkt)
- Hvorfor bruger du dette?
- Hvordan har du fundet frem til præcist det produkt? (F.eks. efter aftale med dyrlæge, andres erfaringer, egne valg osv.)
- Hvilke fodermærker har du dårlige erfaringer med og hvorfor?
jul 2006
Følger: 63 Følgere: 159 Heste: 4 Emner: 276 Svar: 1.733
- Hvorfor bruger du dette? var ude i fodrebutikken da jeg købte ny pony og de sagde at dette var godt, jeg prøvede det og faktisk fungere min pony super på det! Herken for meget eller lidt tænding, fin pels osv.
dec 2008
Følger: 104 Følgere: 102 Heste: 7 Emner: 27 Svar: 354
- Hvorfor bruger du dette? Jeg var nedei foder buikken og spørge ogde sgadat det var godt + der en anden samme sted som min hes står som brugte det
- Hvordan har du fundet frem til præcist det produkt? (F.eks. efter aftale med dyrlæge, andres erfaringer, egne valg osv.) spurgtehvad de syntes nede i butikken og en jeg kender bruger det
- Hvilke fodermærker har du dårlige erfaringer med og hvorfor? Hr ikke rigtig nogen dårli erfaring med nogle mærker :O)
sep 2005
Følger: 63 Følgere: 65 Heste: 3 Emner: 53 Svar: 461
Der ud over får han roepiller for hans tarmsystem, som natmad og morgenmad (sammen med lucerne og vai./min.), så hans tarme også har noget at arbejde med i løbet af formiddagstimerne og om natten når han sover. Ud over det, har hans mave også trukket sig op fra følmave til ponymave på roepillerne. Og så selvfølgelig for at han får nogle gode, sunde fibre :o)
Sidst men ikke mindst får han mynte, hyben, ingefær, hvidløg og kalk tilsat sin natmad..
Jeg brugte før Regulator Complete, som jeg også var super glad for. Det var dækket med vit./min. og urter, men da jeg opdagede Eggersman tiltalte det mig mere, for at min hest, når han bliver gammel nok (er nu knap 2 år), kan leve kun på vit./min. og hø.
Jeg hørte om Eggersmann fra en anden i min stald som også altid har været super tilfreds med det - hvilket jeg bestemt også er.
Et plus ved eggersmann er at det er så billigt at fodre med.
Jeg fodrede min gamle pony (for 5 år siden) med Tjørnehøj mølles islænder- og ponymusli. Var egentlig rigtig tilfreds med det og min fjordhest fungerede rigtig fint på det. Det jeg var utilfreds med, var at den var så "klistret" og "fugtig" at den nåede at mukne i bunden! Da jeg ikke ved hvordan deres udvikling er i dag, kan jeg ikke udtale mig om hvordan den er i dag :o)
Jeg vil gerne fodre korn - og sukkerfrit og derfor vælger jeg heller ikke en plag-müsli til min dreng, da jeg synes der er et overraskende højt stivelses - og sukkerindhold i de fleste plagmüslier.
OGSÅ til islænder - og ponytyper!
Rigtig godt indlæg, det er altid sjovt at læse folks erfaringer :o)
jun 2010
Følger: 112 Følgere: 80 Heste: 10 Emner: 80 Svar: 210
sep 2005
Følger: 63 Følgere: 65 Heste: 3 Emner: 53 Svar: 461
jul 2009
Følger: 37 Følgere: 26 Heste: 3 Svar: 23
Jeg bruger deres senior foder da min hest snart bliver 23 år
jan 2005
Følger: 56 Følgere: 54 Heste: 1 Emner: 31 Svar: 41
Fodre således: Fuldfoder fra eggersman Krauter muslie, vitaminer (eggersman) lucerne og roepiller. Har fået lagt en individuel fodervejledning fra firmaet.
Har valgt dette foder, fordi jeg rigtigt godt kan lide deres produkter og min ox vallak trives rigtigt godt på denne blanding. Har fået skræddersyet en vejledning hvor der er taget højde for at jeg gerne vil kombinere med lucerne og roepiller og dermed en meget mindre mængde fuldfoder.
Han trives: er super sund og rask, skinnende pelslag og pæn stand. Han er arbejdsvillig og har rigeligt energi, men tænder ikke.....som regl:O)
Erfaringer med diverse fodermærker? (:
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside