3.183 visninger
|
Oprettet:
Monty Roberts metoder {{forumTopicSubject}}
Jeg har denne bog kaldt: "Fra mine hænder til dine" af monty Roberts metoder.
Jeg synes hans metoder er glimrene og virker på min pony, dog er nogle af dem ret forvirrende.
Jeg går selv ind for horsemanship og equus...
Hvad mener du om Monty Roberts metoder?
Fordele - ulember?
feb 2011
Følger: 33 Følgere: 33 Heste: 3 Svar: 14
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
Sad og kiggede i nævnte bog her den ene dag.. har haft den i mange år.. og synes det er chokerende at hans metoder kan have så mange tilhængere! Selv billederne viser konflikt efter konflikt!
Og hans hovedsag "Join Up" har han jo selv indrømmet er en metode der knækker hesten så hvis man ikke selv kan se hans fejl kan man jo læse hvad han selv siger om det
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
feb 2011
Følger: 33 Følgere: 33 Heste: 3 Svar: 14
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
Og hvis man ikke kan se konflikt på de billeder så må man jo selv om det.. Man burde måske undersøge lidt om heste, deres adfærd og tegn på konflikt adfærd hvis man gør sig forhåbninger om at kunne tolke sin egen hest
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Julie: Hvad han prøver på og hvad han reelt gør behøver ikke være det samme.. og et menneske kan aldrig blive førehest, heste danner ikke hiraki med andre racer og uanset hvad så ved de godt vi ikke er heste
sep 2008
Følger: 96 Følgere: 105 Heste: 8 Emner: 50 Svar: 656
nu har jeg set videoen hvor han lader den løbe rundt. han lader den løbe for og stikke af også lader han den løbe tilbage igen. det er en hjælp for hesten
jeg sys hans måde er rigtig god:D
og heste kan godt danne hiraki ed en menneske. det han min hest gjord men min mor fordi den er lidt usikker
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Nej heste danner ikke hiraki med mennesker, de kan knytte sig til mennesker.. men hiraki betyder jo at hesten ser mennesket som en hest der enten er over eller under den og det gør de ikke..
sep 2008
Følger: 96 Følgere: 105 Heste: 8 Emner: 50 Svar: 656
han bruger det jo til noget det med og lade den løbe rundt. jeg har set videoen mange gange og har hørt hvad han bruger det til. men kan ikke huske det lige nu
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Fordi din hest gør hvad din mor siger har intet med hiraki at gøre, den forstår bare hendes signaler og er velopdragen..
sep 2008
Følger: 96 Følgere: 105 Heste: 8 Emner: 50 Svar: 656
jeg siger bare hvad jeg ved og hvad jeg sys (:
jan 2008
Følger: 50 Følgere: 72 Heste: 4 Emner: 87 Svar: 2.402
Join up er en måde, hvor du jager din hest rundt, indtil den vælger blive din "ven.
faktisk giver du den spørsmålet. Bliv ven med mig, et rovdyr, som lige har jaget der rundt eller bliv jaget rundt til dine dages ende?
Hvad ville du selv svare? (-:
Btw. Det der er ikke et egent udsagn, men videnskabeligt bevist FAKTA.
Hans metoder er MEGET dominerende, og selvom han skriver "partnerskab," handler det egentlig om stærk dominans. Vi vil ALDRIG kunne blive hestens førerhest. Hvorfor? Vi tilbringer OVERHOVEDET ikke nok timer med den. Vi kan blive dens partner og dens ven, men aldrig dens leder. Der er forskel på tillid og frygt.
Altså, menér jeg at Monty Roberts metoder er dybt unaturlige og meget dominerende overfor hesten, som jo gerne skulle blive vores ven (-:
jan 2010
Følger: 87 Følgere: 80 Heste: 2 Emner: 116 Svar: 395
Giver jer ret i at nogle af hanss øvelse er ret dominerene og dumdristige. Jeg ved faktisk ikke helt hvad jeg selv skal synes om ham og hans metoder.
Jeg synes ihvertfald at han har ret i nogle af de udsagn, men dog er der en del af dem, som er komplicerede og indviklet!
feb 2011
Følger: 33 Følgere: 33 Heste: 3 Svar: 14
Og teknisk set så får hesten valget, ven eller ikke, så hvis den ikke vil være ven kan den jo egentlig bare blive ved med at løbe. (jeg forstår god hvad du mener KNL HOPTIMISTEN, men der er stadig et valg)... og de heste jeg har gjort det med, har hurtigt givet "symptomerne"...
Blogger
Tilmeldt:
jan 2006
Følger: 296 Følgere: 341 Heste: 3 Emner: 378 Svar: 1.420
- Det er dog længe siden jeg selv har læst den.
Ved der er mange forumemner i denne gruppe om bla. join up, der kan du se flere holdninger.
feb 2008
Følger: 53 Følgere: 48 Heste: 2 Emner: 85 Svar: 476
maj 2008
Følger: 57 Følgere: 52 Heste: 3 Emner: 33 Svar: 553
Det er lang men meget god og lærerig læsning
se bl.a denne og scroll ned til det Anne Forsberg forklarer - et langt afsnit, <b>Skrevet: 06-07-2008 23:40:39</b>
(link fjernet)
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
maj 2008
Følger: 57 Følgere: 52 Heste: 3 Emner: 33 Svar: 553
http://www.citizensforjustice.org/component/content/article/5
jun 2010
Følger: 21 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 38 Svar: 237
Monty lægger et pres på hesten, og så snart hesten viser ham det tegn han vil have (vender et øre, øje eller andet mod ham) vender han ryggen til og derved fjernes presset og hesten får sin belønning (det er iøvrigt Tine Sørensen der har fortalt mig dette og egentlig er det jo logisk nok!)
Så der er intet hokus pokus ved det, som Monty prøver at gøre det til....
Jeg har stor respekt for Monty Roberts fordi han startede bølgen af alternativ træning til heste... men synes hans teorier er dårlige, out-dated, og nogle af dem er direkte forkerte ifølge videnskaben (heste laver f.eks ikke join up i naturen). Har ikke bogen ved mig, så kan ikke komme med konkrete eksempler på flere ting hvor jeg også er uenig med Monty,
Trådstarter: hvis hans metoder virker for dig og din hest så et det jo fint nok.... Men jeg ville nok undersøge andre træningsmetoder også.
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
dec 2006
Følger: 22 Følgere: 30 Heste: 2 Emner: 196 Svar: 1.501
Jo mere jeg har givet mig selv tid til at læse og lære om heste-psykologi, indlæring osv, jo mere er mit billed af Monty fuldstændig smeltet.
<b>Hesten arbejder ikke MED ham - Den arbejder FOR ham</b>
At knække hestens psyke for at opnå det han kalder "accept", "venskab", er i mine øjne total forkert.
sep 2008
Følger: 15 Følgere: 15 Heste: 5 Emner: 66 Svar: 547
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
En sjov ting jeg bed mærke i i hans bog er at han (da han skrev den) mente at alle heste kunne trænes med Join Up og at man aldrig vil ende i en situation hvor hesten ikke responderer 'korrekt' og man må aflive eller give op.
Men da han var ude på Holte Rideklub og give en lille opvisning med en meget følsom hest formåede han at ødelægge den (ejerens egne ord - hun er herinde) og han sagde at den var sindsyg / ond og skulle aflives fordi HAN ikke kunne sadle den.. ejer kunne godt! Og alt det arbejde hun havde lagt i denne følsomme hest formåede Monty at ødelægge med sin 'join up'.
Og moderne psykologi har bevist at heste er så følsomme over for disse stressede jagt-lignende situationer at den for evigt vil forbinde join-up-udøveren med stress og flugt..
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
maj 2008
Følger: 57 Følgere: 52 Heste: 3 Emner: 33 Svar: 553
Montys metoder virker måske godt på nogle få tam heste men de er udelukkende udviklet til den vilde hest i bjergene i Montana - og egner sig derfor ikke til vores tamheste der lever totalt anderledes.
Det vil være det samme som at tale dansk til alle nationer i verden. Kun en meget lille procent vil forstå det og resten stå som et stort spørgsmålstegn og handle ved at gå. Når hesten så vælger at 'gå' i en joinup, bliver den begrænset af et rundt lukket rum. Mange undersøgelser har vist at runde rum skaber stor usikkerhed og ubehag. Så efter kort tid er hesten presset både af ham der taler 'volapyk' og det runde rum den ikke kan slippe ud af. Den finder ud af at den eneste måde at få ro på er ved at lade som om den forstår sproget...
Ville du være ven med en der tvang dig til at forstå dit sprog ved at lukke dig inde i et rundt værelse, hvor du er tvunget til at løbe rundt og rundt uden at kunne slippe ud?
jun 2010
Følger: 21 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 38 Svar: 237
Claire Isabelle B: Du vil opleve at der altid er nogle der kritiske uanset hvilken stor "heste-guru" du vælger.... Og det er sådan set godt nok, for så kommer der lidt debat på bordet.
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Jeg syntes at det er utroligt at Monty bruger imellem 2-5 min på at "knække" hesten som der skrives .... og at den så bliver hos ham resten af livet
Som han siger, hesten er et flugtdyr, og hvis den er utryg, så vil den flygte ... ikke bare overgive sig. Alle taler om Join up - hvad med næste skridt Follow up ? Der viser han hesten at han ikke vil den noget ondt, røre den over hele kroppen, og skaber tillid ....
Som jeg tidligere har skrevet i et Monty indlæg (som altid ender i samme debat) så var jeg til et show med ham for nu 2 år siden, hvor han havde en pulsmåler sat på alle de heste han arbejdede med, netop for at vise de folk som hænger sig i at join up er så stressende som de påstår .... Alle heste havde en alm. arbejdspuls under join up, kontrolleret og overvåget af en dansk dyrlæge.
Join up, skal udføres af personer med forstand på det, så det udføres korrekt.
Og igen .... Hvad med alle de heste der bliver longeret ?? føler de sig truet, siden rigtigt mange løber som piskede rundt ???
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Stald Damgaard: Fordi hestene en enkelt gang evt ikke fik pulsen op, så betyder det ikke at ingen heste stresser... jeg har set mange videoer af Monty eller hans udlærte trænere hvor hestene meget tydeligt var enormt stressede...
Hesten kan ikke flygte, oftest træner de jo med et højt hegn, netop for at hesten ikke har den mulighed... og jo heste overgiver sig... har du nogensinde set videoer fra rodeo, der ligger hestene sig nogle gange ned, simpelthen fordi de giver op... et flugtdyr kæmper kun til et vist punkt så opgiver de.. nogle angriber, det har jeg også set heste gøre i join-up.. andre prøver at flygte (men kan jo ikke).. til sidst kan de kun opgive..
I korrekt longering jages hesten ikke rundt, jager man hesten når man longere, så aner man jo intet om hvad man laver.. og forkert longering hvor hesten pisker rundt kan også være enormt stressende..
aug 2010
Følger: 40 Følgere: 16 Heste: 6 Emner: 1 Svar: 32
En matriark bruger samme metode som MR overfor de unge i gruppen.
Vi er alle forskellige, og tror at vi alle tager det vi kan "bruge og tilslutte os" hvad enten det er Monty, Pat (hvis metoder jeg så tilgengæld ikke syntes om) eller andre.
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Desuden så viser Monty's historier om hans familie også at han åbenbart har behov for at hævde sig.. han har fortalt at hans far var ondt og brutal ved hestene.. alle andre, både familie og tidligere ansatte siger det ikke passer... Monty siger også hans far tævede ham fordi han ikke ville være ond ved hestene, igen noget hans egen familie afviser.. Monty påstod at have tilbragt sin ungdom sammen med hesteflokke.. noget der ikke hænger sammen, fordi han beviseligt på de tidspunkter var andre steder..
Han påstår også at have lært join-up af hestene, men heste laver ikke join-up.. rigtig mange eksperter har studeret hesteflokke og skrevet flere tusind sider om alt adfærd hos hestene og aldrig er der noteret noget der ligner join-up ? at join-up er en gammel cowboy metode til at knække heste der ikke kunne tæves til at underkaste sig.. dengang hed det whip breaking.. men folk tror ofte blindt på Monty's historier..
Ud over det så mener han at rodeo bare er helt i orden og rodeo heste har det godt.. det siger vel også lidt om hvor meget(eller rettere lidt) han ved om stress og angst hos heste..
jun 2010
Følger: 21 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 38 Svar: 237
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Gratis bog skrevet af familie til Monty, kræver kun at man registrere sig..
(link fjernet)
En der forklare meget godt fejlene/løgnene ved Monty's join-up
http://usaviews.com/2009/03/03/truth-or-fiction-does-anyone-know-the-difference-anymore/
Mere omkring at han lyver i bøgerne
http://www.citizensforjustice.org/component/content/article/5
Liste over alle de retsager der er rejst imod ham for bl.a dyremishandling
jun 2010
Følger: 21 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 38 Svar: 237
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Faktisk er de eneste jeg har mødt der påstår at have set join-up folk der er store tilhængere af Montys's metoder, og det tror jeg mest handler om at man ser hvad man tror man ser, hvilket ofte sker for os "alm" mennesker..
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Det er fint at du kan finde de link`s frem, men jeg tror jeg kan finde 100 gange så mange frem om positive ting
syntes ikke at man kan "bevise" ret meget ved at læse de ting, .... så snart der er en der er blevet kendt, så er der jo altid nogen der skal prøve at få deres "15 min." i rampelyset .....
Og du kan da på ingen måde sammenligne Rodeo, med join up ??
Hestene havde igennem HELE showet en normal arbejdspuls, så syntes det var en god måde at se på, at de ikke stresser unødvendigt .... selvfølgelig er der forskel på heste, også ved join up, ligeså vel som der er forskel på heste ved tilridning ... nogle tager det i "stiv arm" og andre gør ikke ... forskel i temprement og erfaring måske ...
Men det er klart at det er de videoèr du omtaler, der bliver lagt ud på nettet .... det er jo dem hestefolk, kan få noget at snakke om ...
I bund og grund, så syntes jeg det er rigtigt ærgeligt at folk der ikke er bekendte med Monty`s metoder, og/eller Pat P. eller hvem det nu måtte være, at de nærmest skal "skræmmes" fra vid og sans, hver gang der kommer et nyt Monty indlæg her på HG.
Prøv at giv folk en chance for at gøre deres egne erfaringer, og mange blander også deres træning imellem flere forskellige trænere ...
I bund og grund har han hjulpet rigtigt mange heste, og rigtigt mange mennesker, og det er for mig en positiv ting.
Hvis man ikke laver noget, så laver man heller ingen fejl !!!
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Problemet er bare at folk kan nå at skade deres heste når de gør deres egne erfaringer.. lille Lotte der mener hun skal lave join-up efter at have læst Monty's bog eller Heartland det kan bliver skidt for både hende og hesten..
Og nu handler det jo ikke kun om de negative ting andre skriver (altså linkene) dem lagde jeg ind fordi folk bedte om det.. men at manden bygger sine metoder på enten løgn eller uvidenhed og bilde sin tilhængere alt muligt ind (her snakker jeg oprindelsen til join-up og hans ideer om hestes adfærd) det er nok til at jeg står af... men mange tror jo blindt på alt hvad han siger..
jun 2007
Følger: 85 Følgere: 76 Heste: 2 Emner: 152 Svar: 1.563
Jeg har personligt dårlige erfaringer med det, da jeg 'join-up'ede' en hest én gang.. da jeg så slap den løs på en normal ridebane for at træne med den (som jeg havde kunnet før join-uppen) begynder den at løbe mod mig med halsen sunket og ørerne lagt i fuld galop; for så at bide mod mig og vende sig om og sparke mod mig.
Jeg vil til hver en tid 'afbefale' folk at træne join up med deres heste, for det er mere tvang end det er tillid og det KAN ødelægge en helt masse..
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Men lyder bare som om at du kun høre det negative du læser omkring hans metoeder ?? (kan være forkert selfølgelig)
Mange tror nemli blindt på alt hvad de læser, og derfor syntes jeg det er en skam at skrive så negative ting, om de ting han gør, uden at vide bedre, for det lyder lidt sådan i mine ører ??
vi har sikkert alle sammen hver vores måde at træne på, og alle tror måske at det DE gør altid er det rigtige .... Men Monty var nok ikke komet dertil hvor han er idag, baseret på fup og fiduser ... nærmere baseret på resultater !!!
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Og jeg håber skam nogle der måske er i tvivl eller ikke kender til Monty's metoder ser hvad jeg skriver.. for selv om du måske er uenig, så betyder det altså ikke at jeg ikke ved hvad jeg skriver om.. dem der er for hans metoder roser dem jo også gerne må de så heller ikke det, fordi folk jo kunne tro hans metoder var gode
Jeg siger ikke at du ikke får et resultat ud af fx join-up.. problemet er bare at man for det første meget let kan få et andet resultat end det ønskede.. selv om mange tager en tillært hjælpeløs hest som en rolig hest.. samt at det du opnår skyldes helt andre ting end det der siges.. join-up virker jo ikke fordi man "knytter bånd" og fordi hesten nu forstår dig og ser dig som leder.. det er det jeg oponere mest imod, at der "lyves" (ikke alle ved at de lyver jo) om hvad der sker og hvorfor det får hesten til at opføre sig anderledes..
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Det jeg er imod, er at du ved ligeså lidt som mig om der er hold i alle de "fine" historier du henviser til, men du vælger så åbenbart at tro blindt på dem ??? Der er altid 2 sider af en historie ....
Der er mange måder at gøre tingene på, og så længe man ikke sparker, slår eller på anden måde gør fysisk eller psykisk skade på hesten, så syntes jeg at det er fint .... han ser måske mere i hestens adfærd end du og andre gør, det betyder jo ikke at det er "løgn" eller forkert .... måske manden bare er pisse dygtig
En ting er ihvertfald sikkert, og det er at jeg har oplvet flere gange at hans metoeder virker, og det er godt nok til mig ....
folk må såmænd gerne læse de "sure opstød" andre har om hans træning, fordi de tror de ved meget bedre, men syntes det er en skam at de går glip af det fordi mange tænker .... hold da op, det skal jeg ikke undersøge nærmere, det lyder jo frygteligt ....
Syntes folk har både brug for og glæde af selv at vurderer !!
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
jun 2008
Følger: 91 Følgere: 90 Heste: 2 Emner: 62 Svar: 802
Af samme grund som de andre nævner.
På store Hestedag for nogle år siden, var der en dame (ka' ik huske hvad hun hed) som skulle vise hvad Montys metoder var og hvad Join up var.
Hun skulle vise det med en ung hest, og det lykkedes hende ikke at få "knækket" hesten.
Såvidt jeg husker måtte hun tilsidst give op og trække hesten ud af ringen..
(:
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Jeg bedømmer ud fra alm. viden om hestes adfærd og indlæring.. og har man sat sig ind i de ting så får join-up altså alle røde lamper til at lyse.. mere behøver jeg ikke for at fravælge det.. men mange vil gerne se links til forskellige ting.. derfor fandt jeg en masse links omkring Monty..
Hvis folk selv skal finde ud af vil de oftest bare gå ind på Montys side eller læse hans bøger, og hvis de så ikke har en bred viden om adfærd og indlæring, så vil de jo sikkert tro på alt hvad han skriver.. så danner de jo heller ikke deres egen mening.. at danne sin helt egen mening kræver en del viden og argumenter fra begge sider..
Og det er jo ikke bevist at det ikke stresser.. han har åbenbart en gang optrådt med heste med pulsmåler på.. et par heste beviser jo intet.. jeg har set mange heste trænet af Monty som tydeligt var stresset + alle de adfærds eksperter jeg har set spurgt om det er enige om at det stresser hesten... at der så er heste der måske ikke stresses ændre ikke på at mange gør..
Og hvis du vælger at tro at Monty er så dygtig at han kan se adfærd som ingen adfærdsforsker kan se.. ja det må du jo om
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Og selfølgelig er profesionelle adfærds eksperter IKKE enige, så tjener de jo heller ingen penge
Monty han optræder uden beregning med hans shows, sælger videoèr osv, for at dække udgifterne ... ?? frivillig løgn, vil du måske kalde det ??
Og det var heldigt nok at de heste der var med til showet lige den dag, ikke stressede .... rent held åbenbart ...ss
Men nogle gange så er folk bare for kloge, og lad dem da være det ... man kan jo læse sig til alt på nettet
Erfaring og praksis i det man træner, vejer nu højere for mig ... men det ser let ud det Monty laver, og det er det ikke, så sikkert mange der mener at det ikke virker, hvis de ikke kan få det til at fungerer ??
aug 2010
Følger: 40 Følgere: 16 Heste: 6 Emner: 1 Svar: 32
Ikke alt man læser på nettet er sandt, og mange sites ser proff. ud men går man referencerne efter ender det tit i ingenting...
Hilsen mias mor
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Sjovt nok bliver du ved med at insuere at jeg blot har læst de link jeg gav en anden og bare tror på det.. jeg gider ikke bliver ved med at forklare at jeg faktisk har sat mig ind i tingene, ud over det har jeg mange års erfaring med heste selv og er altså ikke helt på bar bund..
Jeg har skam også før jeg vidste bedre forsøgt mig med join-up og ja jeg fik den ønskede reaktion, så nej handler skam heller ikke om at jeg bare ikke kan få det til at fungere.. igen det handler ikke om at metoden ikke giver en effekt men om hvorfor man får en effekt og hvilken effekt det reelt er man får..
De adfærds eksperter der har studeret vilde flokke og skrevet afhandlinger om hver bevægelse, de får altså ikke betaling for at være uenige med Monty (som du skriver) de er ikke taget ud for at bevise eller modbevise join-up men for at lave optegnelser over og forskning i hestens adfærd.. det er andre mennesker der bagefter har læst disse bøger og afhandlinger og konkluderet at der på intet tidspunkt nævnes join-up..
jun 2010
Følger: 21 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 38 Svar: 237
og "folk må såmænd gerne læse de "sure opstød" andre har om hans træning, fordi de tror de ved meget bedre, men syntes det er en skam at de går glip af det fordi mange tænker .... hold da op, det skal jeg ikke undersøge nærmere, det lyder jo frygteligt ....
Syntes folk har både brug for og glæde af selv at vurderer !!"
Ehh, hvorfor skulle man dog lade være med at ytre sine meninger om Monty Roberts når trådstarter spørger ind til vores holdninger om Monty Roberts og hans metoder? Det du siger at vi ikke skal have en debat om tingene, fordi så danner folk ikke sit eget billede.... come on, hvis folk ikke kan tage stilling selv og selv ræsonnere, så hører de da ikke hjemme på et debatforum. Det ville ikke være en debat hvis kun tilhængerne af Monty Roberts ytrer sig, og kritikerne holder sig i baggrunden.
aug 2008
Følger: 80 Følgere: 100 Heste: 7 Emner: 259 Svar: 7.247
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
kan jo kun sige at jeg ikke er enig .... !! jeg har også haft med heste at gøre i mange år, og er heller ikke en der "bare" kaster om mig med meninger, for at lyde klog. Men vi må jo blive eninge om at være ueninge
Signe med Alandra:
Du og andre er mere end velkomne med jeres meninger, positive, som negative, men det ændre ikke ved at folk de tit går glip af at erfarer ting på egen hånd ???
Hvis du læser de Monty tråde der er bare her på HG, så kan du læse utroligt mange indlæg fra folk som egentligt ikke aner hvad de taler om, og kun gentager hvad de har læst af negative ting, andre har skrevet ... og det syntes jeg er en skam, at folk er så letpåvirkelige (naive)
Men er vild med debatter
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Jeg har både set videoer på youtube og andre steder (hvor videoen ligger er vel egentlig irelevant).. samt jeg har set heste som har været i join-up og set det udført af uddannede Monty indstruktøre.. og jeg har snakket med flere uddannede heste adfærds behandlere..
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Nu er der jo stor forskel på "viden" ud fra hvad man læser, og viden ud fra erfaring ... men nej, det kan man ikke undgå, syntes (som jeg snart har gentaget mange gange) at det er en skam at folk ikke får deres viden fra erfaringen af ... syntes ikke man kan kalde det for viden, ud fra at overtage andres meninger, viden må bygges på erfaring og fakta i form af oplevelser, som man selfølgelig kan læse en masse af, men da mange siger noget forskelligt, så opfordrer jeg folk til at gøre deres egne erfaringer !!
Men nu var det nu mest fordi jeg selv ville have været ind og kigge de omtalte videoer, så lidt realevant i den sammenhæng er det jo
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Jeg mener heller ikke man skal afprøve alt selv, før man bedømmer om det er skidt.. fx mener jeg jo at join-up potentielt kan være farligt at lege med.. derfor mener jeg ikke alle bør afprøve det før de beslutter om de vil bruge det..
Personligt ville jeg da aldrig afprøve rool-kur eller barring for at få egne erfaringer, det ville da ikke være fair imod min hest..
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
Sagen er den at hesten i sidste ende har det bedst ved bare at gaa ude, maaske faa et föl eller to og leve sit liv, sadan tralala. saa det er GODT for hesten. Effektiv er fx monty roberts metoder ellers ville folk ikk tage dem til sig. men det samme er et staerkt bid/ en staerk haand, og en go lang pisk! Saa mange ting er effektive men ikk altid gode.
Det handler saa om at finde nogle metoder som virker for en, men altid huske at det skal vaere godt for hesten. Det vil sige man skal pröve bl.a. at taenke sig i hestens sted, som et flugtdyr osv.
Et staerkt bid behöver ikke at vaere staerk i de rigtige haender og en pisk kan vaere et godt hjaelpemiddel, hvis man ved hvordan den skal bruges. Ved at laese de ting monty roberts skriver kan man blive inspireret til at arbejde anderledes med sin hest, og i de rigtige haender kan bogen vaere en go hjaelp, det handler bare om at göre det til sit eget.
haaber det giver lidt mening ?! xD
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Det giver bestemt mening, og du beskriver noget af det som jeg gerne vil frem til så fint .... Nemli at man tit blander de ting der virker for èn fra de forskellige trænere imellem.
Og for mig virker mange af de metoeder Monty bruger, og jeg har haft en positiv og god erfaring med dem. Jeg bruger også ting fra Monty, som jeg på en eller anden måde har gjort til mine egne, og det var jeg jo aldrig kommet frem til, hvis jeg ikke havde fået muligheden for at sturderer dem, ved evt at blive "skræmt" væk af alle de negative ting man læser (nu er jeg så ikke typen der overtager andres meninger, men gør mine egne erfaringer) det er der desværre mange der tager sig til takke med ....
Det drejer sig vel i bund og grund om at have et åbent sind, og bruge sin sunde fornuft, og som du skriver, at prøve at se verden igennem hestens øjne .... Så man kan jo kun blive klogere af at sturderer og gøre sig en masse erfaringer på godt og ondt, for vi laver jo alle fejl, som vi kan vende til noget lærerrigt i den sidste ende
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Analyse af Monty Roberts’ metoder
Der er lavet en videnskabelig analyse af Monty Roberts’ metoder sammenlignet med de mere traditionelle metoder, kendt fra engelsk tradition
Tilridningsfasen er ofte stressfyldt, især for hesten og påvirker dens velfærd i negativ retning. Derfor har en gruppe forskere set nærmere på nogle af de forskellige tilvænnings- og tilridningsmetoder der findes i dag, for at evaluere, hvilken der stresser hesten mindst.
For at måle hestenes stressniveau målet forskerne blandt andet hestenes puls under træningen og resultatet var, at hestene trænet/tilredet med Monty Roberts’ metode havde den laveste puls sammenlignet med andre kendte og undersøgte træningsmetoder.
Tidligere er netop brugen af round pen og join-up teknikken ellers blevet kritiseret for netop at stresse hesten ved at provokere hestens flugtinstinkt. Undersøgelsen baseret på hestens puls under træningen viste dog ingen tegn på stress.
I slutningen af undersøgelsen, efter tyve dages daglig træning af 30 min. pr. hest pr. dag, blev hestene udsat for en prøve, hvor de blandt andet skulle rides gennem en forhindringsbane. Testen blev bedømt at et antal dommere, som ikke kendte til hverken hestene eller de træningsmetoder, hver enkelt hest var blevet trænet efter. Også her blev hestenes puls målt og har var pulsen stort set ens hos alle hestene, men hestene trænet efter Monty Roberts’ metoder blev betydeligt bedre bedømt under testen end de øvrige heste.
Undersøgelsen ‘A comparison between the Monty Roberts technique and a conventional UK technique for initial training of riding horses’ blev udført af Dr. Veronica Fowler, Dr. Mark Kennedy and Dr. David Marlin, og forventes blandt andet at blive offentliggjort i Anthrozoös.
Kilde: ridehesten.com
(link fjernet)
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Der bliver heller ikke skrevet hvor meget og hvordan hestene var trænet tidligere.. altså fx om join-up hestene ved målingen blev udsat for 1 join-up eller den 10 (og måske derfor ikke reagerede)..
Synd for kunne være en interessant undersøgelse..
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Man kan jo selfølgelig ikke få noget ud af undersøgelsen, hvis man VIRKELIG ikke vil, men lad os nu bare tage det OPLAGTE forslag, at alle de andre heste de er blevet trænet med vold og tæv, som du skriver ....ss. Så tager jeg da hatten af for at Monty i hvertfald ikke bruger de metoeder
Man kan jo vælge at læse teksten, som den står skrevet, eller bare læse den, som man gerne vil at den står skrevet
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Snakker vi 1 hest kan målingerne jo være nærmest helt tilfældige.. og det er ski da også meget relevant hvad "traditionelle" metoder er.. og nej man kan ski ikke bare gå ud fra egen viden, for det er da meget forskelligt hvad "traditionelle metoder" er fra person til person og land til land (og undersøgelsen er jo ikke lavet i Danmark)..
Nu mener jeg netop det modsatte ikke at hvis det kun er 1 gang så reagere den ikke.. men hvis nu hesten har været join-up'et flere gange før og derfor har fundet ud af hvordan den fjerner presset eller den allerede er knækket, jamen så viser den jo nok ikke stress. derfor er det jo relevant om vi snakker en rå hest eller en de har trænet med længe og hvornår man har målt..
Men man kan jo vende din anklage om og sige at man jo let kan få noget ud af undersøgelsen hvis man virkeligt vil..
Men fakta er at for at lave forsøg der rigtig kan bruges til noget kræver det ret meget, da man skal have et vist antal individer, de skal helst være nærmest ens til at starte med, tingene skal gøres under strengt overvågede forhold og man skal kende alle parametrene når den offentliggøres som fx antal og metoder.. at skrive "traditionelle engelske metoder" viser jo kun at join-up i denne undersøgelse af ukendt antal heste af ukendt træningsnivue er mindre stressende end metoder vi ikke aner hvad er.. det fortæller ikke mig at join-up er = en heste venlig metode..
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
Det er selvfølgelig fint hvis man læser om det og tager det til sig, men man skal altid være lidt kritisk omkring det.
Derudover skal man altså huske at han selv har indrømmet af det ikke er noget han har observeret i naturen, men noget han har fundet på
Lige nogle links med et par kloge mennesker der griner lidt af join-up, men mener det ikk er farligt
(link fjernet)
Jeg ved godt noget i linker er svært at læse, men ved ikk lige hvorfor epona ikk virker bedre der!?
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
vedr. artiklen, så tvivler jeg på, at det der står skrevet i denne artikel, er alt hvad der er kommet ud af dette forsøg, det er nok kun beskrevet kort her. Undersøgelsen vil jo som der står skrevet til sidst, blive offenligtgjort .........
(Undersøgelsen ‘A comparison between the Monty Roberts technique and a conventional UK technique for initial training of riding horses’ blev udført af Dr. Veronica Fowler, Dr. Mark Kennedy and Dr. David Marlin, og forventes blandt andet at blive offentliggjort i Anthrozoös.)
Det eneste jeg kan sige, det er at der er kommet rigtigt mange gode resultater ud af den træning som MR han yder, og som Kathie skriver så er alle heste jo ikke ens, og reagerer heller ikke på samme måde, men i bund og grund, så vil de med undersøgelsen her nok vise, at MR træning ikke er så "farlig" som uvidende folk de gør den til ....
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Har også haft en der angreb hvis den blev jaget på.. og den angreb for alvor og det var ikke en hest der ellers var agressiv.. har også haft en jeg er sikker på ville blive et rystende nervevrag.. hende jeg har nu, ja hun ville enten ignorere en/tro det var en leg eller tromle en ned..
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Selvfølgeligt er den artikel ikke hele undersøgelsen.. men lige nu er den artikel det eneste man har at forholde sig til og den fortæller simpelthen ikke nok til at konkludere noget..
Som Kathie jo også skriver så er man også nød til at have flere undersøgelser af flere forskellige for at kunne fastslå noget, fordi selv forskere er mennesker og med mindre det direkte er ting der kan tages og ses (altså fysiske ting som knogler, hjerne osv) så kan forskere jo også dreje deres resultat i en ønsket retning..
Har du overhoved læst det Kathie linker til ??
Ingen siger at Monty ikke har resultater.. hvis han ikke havde det så havde han nok ikke haft noget at lave.. det handler jo ikke om hvorvidt man opnår noget med hans metoder.. men hvorfor man gør og om man mener at de mulige skader ved metoden er ok i henhold til hvad man ønsker..
Og nej jeg er hverken snæversynet eller ensporet, faktisk så sætter jeg mig rigtig meget ind i ny forskning og metoder og har før måtte ændre mit syn på ting radikalt fordi der simpelthen var for store beviser for at tingene var anderledes.. men jeg har faktisk sat mig ind i Montys metoder og i hestes adfærd og indlæring og derfra kan jeg konkludere at det ikke er en metode jeg går ind for eller ønsker at bruge.. jeg læser gerne ny forskning på området, men jeg ændre ikke mening uden at der er nogle reelle beviser.. og det giver den artikel jo ikke.. som sagt synes jeg det er spændende forskning, men der skal meget mere frem før det kan bruges..
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
eller med dig for den sags skyld ???
så er vist ikke mere end almindeligt nedladende end du er på det punkt ??
Prøver i hvertfald på ikke at være snæversynet, og vælger at læse hele artiklen (når jeg får muligheden) inden jeg forkaster det hele
Men man kan åbenbart "se" rigtigt meget ud af de få linier der er skrevet i artiklen, siden man kan "smide" den i "overhovedet ikke realevant" kategorien, uden at kende til hele artiklen, og undersøgelsen .....
Håber da bestemt at de har gjort deres arbejde ordentligt, og lavet en grundig undersøgelse omkring emnet, men det ved du allerede at de ikke har eller ??
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Jeg vil skam også gerne læse hele undersøgelsen hvis jeg får mulighed for det, har på intet tidspunkt skrevet andet..
Og jeg kalder ikke konstant folk for uvidende og lignende fordi de ikke er enige med mig..
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Kathie: jeg er bestemt enig med dig i at den tillid man skal bruge på længere sigt i et "forhold" til sin hest, den skabes ikke i en roundpen på 5 min
Man tager jo gerne lidt fra forskellige steder (trænere), som man syntes der er positive og brugbare, og så finder man sin egen metoede at træne sine heste på, og man træner vel også sine heste individuelt, da de er forskellige ......
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Problemet med den undersøgelse er bare at der ikke fortælles hvad de andre metoder var.. at pulsen var lavere ved join-up siger jo kun noget hvis man ved om de andre metoder var en form for HMS, alm. tilridning, "beridder" metoder eller tæv og vold..
Der bliver heller ikke skrevet hvor meget og hvordan hestene var trænet tidligere.. altså fx om join-up hestene ved målingen blev udsat for 1 join-up eller den 10 (og måske derfor ikke reagerede)..
Synd for kunne være en interessant undersøgelse..
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Men du lyder jo også som om du konkludere ud fra artiklen..
Virker bare som om du har besluttet at jeg ikke aner en skid og at jeg ikke er interesseret i ny viden uanset hvad jeg så skriver..
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
Nolge navne til at bringe dig på vej kunne være:
- Klaus Ferdinand Hempfling
- Mark Rashid
- Alexander Nevzorov (selvom det skal nyde med forsigtighed
Jeg håber det kan give dig noget inspiration
jul 2007
Følger: 107 Følgere: 104 Heste: 3 Emner: 64 Svar: 343
Har læst : "at danse med heste" af Hempfling ... den er ok
Mark Rashid ... hmmm der kan man så diskuterer om han er en mindre pengemaskine end MR bliver gjort til
A Nevzorov: hans heste er dygtige ja, men de er, om nogen virkelig stressede at se på
Ingen er perfekte, men der findes rigtigt mange dygtige trænere, håber heller ikke at du kun holder dig til de 3 du har skrevet
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Og også helt enig i at Nevzorovs heste nok er nogle af de mest stressede fri dressur heste
jul 2008
Følger: 43 Følgere: 41 Heste: 3 Emner: 75 Svar: 1.679
Altså jeg har INTET dårligt at sige om Mark. Jeg kender en dame som han har oplært og hun giver FANTASTISK undervisning
Til gengæld synes jeg at Klaus F. Hempfling er en man sagtens kan diskutere nærmere, da jeg synes det er blevet lidt for teknisk
Monty Roberts metoder
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside