{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Krybbebider
  • #1   10. apr 2009 Den suger jo luft ind, og det er ikke så godt for hele systemet....

  • #2   10. apr 2009 Prøver det.

  • #3   10. apr 2009 Krybbebidning
    Krybbebidning skyldes forkert fodring og viser sig ved, at hestene sluger luft. Der er tre forskellige mønstre:
    Vindslugning, hvor hesten stikker hovedet opad og sluger luft
    Krybbesætning, hvor hesten støtter fortænderne i overmunden på krybbekanten (eller andre kanter) og suger luft ind
    Krybbebidning, hvor hesten gnaver i krybbekanten, samtidig med, at den suger luft ind.

    Ved at fiksere fortænderne og sluge luft, øger hesten spytproduktionen, som er basisk, så den ændrer miljøet i mavesækken til det bedre. Det er også muligt, at tvangsbevægelserne frigiver smertestillende endorfiner. Den luftmængde, der sluges, er så lille, at den ingen indflydelse har på luftmængden i mave og tarm. Krybbebidning kan derfor heller ikke være årsag til kolik.

    Der er utroligt mange fordomme forbundet med krybbebidning. Men der er ingen tvivl om, at lidelsen er et af symptomerne på et alt for surt miljø i hestens mavesæk, ofte med mavesår til følge.

    Baggrunden for det alt for sure miljø i mavesækken er forkert fodring, som regel med anvendelse af for meget stivelse (korn) og for få fibre. Så løsningen er et foderskift til et foder, der indeholder max. 15% stivelse samt adgang til stråfoder hele døgnet.

    Krybbebidning smitter ikke, men findes ofte hos flere heste i samme stald, fordi de tilbydes samme foder og samme miljø.

    Der kan ses en sammenhæng mellem krybbebidning og andre tvangsbevægelser på den måde, at hesten indlærer sig, at det gør godt at lave bestemte handlinger eller bevægelser som kompensation på noget utilfredsstillende. Derfor er det vigtigt, at ændre hestens livsstil samtidig med foderreguleringen. Du kan f.eks. sørge for, at dens basale behov for social kontakt og bevægelsesfrihed er opfyldt.

    Operation eller påsætning af krybbebiderrem er ingen løsning. Det er dyrplageri, fordi det forhindrer tvangshandlingen, men ikke fjerner årsagen.

    Kilde: Dyrernes beskyttelse


  • #4   10. apr 2009 Her er et par link til dig. Held og lykke!

    (link fjernet)

    http://www.dyrlaegevagten.dk/frame.cfm/cms/id=369/sprog=1/grp=7/menu=12/

    (link fjernet)


  • #5   10. apr 2009 ALtså min pony får 800g hesteguf og omkring 1kg wrap til hvert måltid.
    Vis jeg giver hende en godbid eller noget sliksten gør hun det stadig. Jeg ved bare ikke om det skader hende vis du gør det.
    Hun støtter fortænderne på kryppen og ''bøvser luft ind''


  • #6   10. apr 2009 Tænkte også at det var blevet en vane for min pony , men jeg vil gerne være sikker. For der er jo så mange der siger at det er foderet der er forkert og ikke at det er blevet en vane. jeg håber at det er en vane for min pony.

  • #7   10. apr 2009 Charl f:
    Så det du mener er at det ikke er noget med foderet at gøre ?


  • #8   10. apr 2009 Mange gange er krybbebidning et tegn på at hesten har for meget mavesyre nede i maven og ofte også at den har mavesår . Det får den hvis den ikke får nok grovfoder eller hvis den får foder med for meget stivelse i . Når den krybbebider sætter den gang i spytproduktionen, og på den måde kan den så neutralisere syren nede i maven, og derved lindre smerterne den har . Hesten krybbebider altså fordi den har ondt .

    Du skal sørge for at din hest har masser af stråfoder (hø/wrab/halm) at spise . For når hesten tygger danner den spyt, og hestespyt indeholder noget der hedder bikarbonat, som er en base, og når basen kommer ned til mavesyren, sker der en neutralition, og så kan hesten ikke få mavesår af mavesyren længere .
    Man siger 1 kg hø/wrab/græs = 3500 tyggebevægelser = 10-12 l spyt .

    Nu kender jeg ikke lige det foder du fodre med, men hvis der er et højt indhold af stivelse (korn) i, synes jeg du skal prøve at skifte foder . Det bedste vil nok være til en vitamin/mineralblanding + evt. lucerne eller roepiller . Det indeholder ikke stivelse, og det vil derfor være sundere for din hest . Desuden lyder det som om at din hest får ALT for lidt wrab, hvis den kun får 1 kg. pr. måltid . . Sæt den op i wrab .

    Det link som Janne J har sat ind fra dyrlægevagten passer ikke . Man ved godt hvorfor heste har mavesår, og det kommer ikke bare som en unode . Der ligger et problem bag det . smiley


  • #9   10. apr 2009 Okaj . Tak fordi at du skrev det . Men der er jo mange der er ueninge. Nogle siger det er en vane andre mavesår og foder.

  • #10   10. apr 2009 Det er meget individuelt, hvad der er årsag til krybbebideri.
    I nogle tilfælde kan skift af foder hjælp, andre gange er det kedsomhed/vane.

    Det er ligesom myten om, at det smitter til nabohesten.



  • #11   10. apr 2009 - » Josephine elsker Pixiline smiley HØRS *:
    Det er videnskabeligt bevidst at en hest ikke starter på at krybbebide som en dårlig vane, men fordi den har smerter i maven .


  • #12   10. apr 2009 Cille&Ronja - Men det kan også godt blive en vane for hesten, det er også videnskabeligt bevidst.

  • #13   10. apr 2009 Vinnie J:
    Ja . Nogle heste bliver ved med at krybbebide selvom de faktisk ikke har for meget mavesyre eller mavesår længere . Men der er ikke heste som bare starter på at krybbebide som en dårlig vane, eller fordi de har lært det fra en anden hest . .


  • #14   10. apr 2009 Cille&Ronja:

    Dyrlægevagten siger ikke noget om at man ikke ved hvorfor heste har mavesår, og at det kommer som en unode. De siger at årsagen til krybbebidning er ukendt, men man mener, det er en unode, som opstår, når hesten er på stald.

    Selvfølgelig ved man hvorfor heste har mavesår det er præcis samme grund som hos mennesker nemlig på grund af bakterien Helicobactor Pylori.
    Selvfølgelig ligger der noget bag når heste begynder at krybbebide, men det er ikke altid det samme for alle heste.
    Hesten fortsætter med krybbebidning som en vane også selvom den er helt veltilpas. Der er også tilfælde hvor hesten er holdt op igen fordi den er blevet stimuleret mere. Men igen det er forskelligt fra hest til hest.


  • #15   10. apr 2009 Mange hesteejere tror, at mavesår kun rammer væddeløbsheste. Nu viser en dansk undersøgelse, at hver anden hobbyhest også lider af den smertefulde sygdom.

    Dyrlæge Nanna Luthersson har undersøgt i alt 200 heste og konstateret, at 53% af dyrene havde mavesårsforandringer i middel eller sværere grad.

    Nanna Luthersson vil ikke drage forhastede slutninger. Men meget tyder på, at forklaringen skal findes i den måde, de fleste af os holder hest på.

    Fra stepperne til stalden
    Hesten er oprindeligt tilpasset livet på stepperne, hvor dyrene brugte det meste af døgnet på at æde. I dag opholder de fleste heste sig mange timer i en boks, hvor de kun får foder to-tre gange i døgnet.

    Hestens mavesæk producerer mavesyre døgnet rundt. Når der er foder i hestens mave, bruger den mavesyren til at nedbryde foderet med. Når mavesækken er tom, angriber den kraftige syre i stedet mavesækkens slimhinde. Herved kan der opstå mavesår.

    Når hesten tygger sit foder, dannes der spyt, som neutraliserer mavesyren. Groft foder som hø og wrap kræver mange tyggebevægelser og giver store mængder spyt. Findelt foder som korn og foderpiller giver kun 1/4 så meget spyt som grovfoderet.

    Heste, der går på jordfold og står i boks med spåner uden adgang til stråfoder, er derfor i særlig fare for at få mavesår.

    Dyrlæge Nanna Luthersson mener, at mavesårslidelser i mange tilfælde kunne undgås, hvis hestens ejer tog mere hensyn til hesten - end til sig selv.

    Vær opmærksom
    Symptomerne på mavesår kommer ofte snigende. Og da mange heste har en høj smertetærskel, kan sygdommen være svær at opdage i tide.

    Et tegn på begyndende mavesår kan være, at hesten enten ikke spiser op eller er meget længe om det. Den kan også få mat pels og begynde at tabe sig. Ofte ændrer dyret også adfærd og bliver "surt". Nogen heste med begyndende mavesår får også tendens til kolik og diarré.

    Heste, der får smertestillende medicin, er i øget risiko for at få mavesår. Specielt unge føl er meget udsatte.

    Forebyggelse / behandling
    Hvis forholdene i hestens mavesæk gøres fornuftig, har dyret en medfødt evne til selv at reparere eventuelle sår i slimhinden.

    ”Man må aldrig begynde en behandling af mavesår uden at iværksætte forebyggende foranstaltninger”, pointerer Nanna Luthersson og forklarer, at hvis ikke miljøet i mavesækken forbedres, står hesten med de samme problemer få dage efter, en eventuel medicinsk behandling stopper.

    Dyrlæge Nanna Lutherssons undersøgelse omfattede:


    30 hobbyheste
    100 heste med let arbejde
    23 konkurrenceheste
    36 ungheste
    11 avlshopper

    Hestene var af forskellig race og med en aldersspredning fra syv måneder til 23 år. Alle dyrene blev af ejeren opfattet som værende raske.

    Kilde: Dyrlæge Magasinet 5, 2007






  • #16   10. apr 2009 jeg synes måske du skulle hører lidt efter hvad:
    Ronja L siger.. ingen heste starter på sådan en ting uden grund.. selvfølgelig kan det blive en vane efterfølgende når det ikke længere genere hesten.. når man så har skiftet fodder osv. og hesten stadig gør det skal den have hjælp til at komme af med den vane der er opstået eftet "sygdommen". det kan du gøre ved bl.a. aktivering:
    længe på fold
    ridning
    have en bold i boksen
    sliksten
    hø/wrap, halm osv.
    og hvad du eller kan finde på af ting:o)

    men dyr får ikke bare lige pludselig sjove vaner uden grund!

    held og lykke med det .

    Mvh Gry


  • #17   10. apr 2009 Carl F

    Føll får ofte mavesår i forbindelse med hoppens følbrunst, eller om de flyttes for meget som små, så det kan være årsagen til den på en uge blev krybbebider, og måske stress og evnt hoppens brunst på den som gikk på fold?


  • #18   11. apr 2009 Carl F

    Jeg kan ikke huske nøjaktig hvilket blad eller bog jeg har lest det i, men skal gøre et forsøg med at finde det ud.
    Jeg påstår ikke at det er det der har hendt med dine føll, kun at det måske kan være en mulighed.

    Ved jeg leste at føll ofte udvikler mavesår ved for hurtig flytning, feks til en hingstestation om hoppen skal bedækkes/incemineres.

    Og at ved første brunst til hoppen efter fødsel, frigives der meget orm, så føllet får diaree og kan udvikle mavesår af den grund. Det sidste har jeg lært på min landbrugsskole hvor jeg havde speciale indenfor hest.


  • #19   15. aug 2009 Min nye hest er krybbebider, og ved ikke hvorfor hun gør det men hun gør det. og når hun bliver nervøs/stresset så tygger hun meget og tager hovedet lidt på skrå og sådan...?

Kommentér på:
Krybbebider

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce