{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
840 visninger | Oprettet:

Tilridning af Frieser?? {{forumTopicSubject}}

Nogen af jer der kender til det? hvornår må man gå i gang, og rides lidt mere seriøs??

Har en bekendt der næsten sagde at en af vores opstaldere var tæt på at ødelægge hendes frieser fordi hun red for længe og for mange gange om ugen.

Han er ca 5, har været i ridning i godt 2 måneder, han rides næsten dagligt, ½ time -45 min, løst og med lidt galoptræning. han springes ca 1 gang om måneden, max 50 cm.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Tilridning af Frieser??
  • #1   22. jun 2012 Jeg synes måske, det er liiiiige i overkanten at ride din Frieser hver eneste dag, når han kun har været redet i 2 måneder... Personligt ville jeg holde fast ved en halv time eller 45 minutter pr. gang, men sætte hyppigheden ned til f.eks. 3-4 gange om ugen, så han også får nogle hviledage, samt evt. koble lidt jordarbejde på for afvekslingens skyld.

  • #2   22. jun 2012 Enig med Louise. Pas på med, at overgøre det. Den er jo ikke redet i længe.

  • #3   22. jun 2012 Enig med de andre. Han har brug for hviledage til at restituere.. Det tager ikke så lang tid at bygge musklerne op, men det tager laaaaaaaaaang tid at bygge sener osv. op til at holde til det..

    Hveranden dag max... Ikke ridedage kan man så evt. gå en lille tur med hesten, men de har nu også godt af dage hvor de ikke laver noget med hovedet heller :o)



  • #4   22. jun 2012 Hun fik at vide det bedste hun kunne gøre var at lade ham stå i et ½ år, og så langsomt genoptage ridningen igen.

  • #5   22. jun 2012 Sabrina - det er jo svært at svare på uden at have set hesten.. Viser den tegn på at være overbelastet kan det jo sagtens være.. Men umiddelbart vil jeg i hvert fald trappe mængden af træning Drastisk ned :o)

Kommentér på:
Tilridning af Frieser??

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce